1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

KDV Araçlarla ilgili istisna

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  KDV Araçlarla ilgili istisna

  Faaliyetleri kısmen veya tamamen deniz, hava ve demiryolu araçlarının işletilmesi veya kiralanması olan mükelleflere bu amaçla yapılan deniz, hava ve demiryolu araçlarının ve yüzer tesislerinin teslimi, bu araçların imal ve inşası ile ilgili olarak yapılan teslimler ve bu araçların tadili, onarımı ve bakımı ile ilgili hizmetler katma değer vergisinden istisna tutulmuştur.(Md.13/a)
  Araçlarla ilgili istisna sadece deniz, hava ve demiryolu taşımacılığı ile ilgili olup, kara taşıtları ve kara taşımacılığı ile ilgili bir istisna hükmü söz konusu bulunmamaktadır. Kara taşımacılığı ile ilgili teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabi bulunmaktadır. Diğer taraftan istisna hükmünün uygulanması için, mükellefin faaliyetlerinin kısmen ya da tamamen deniz, hava ve demiryolu araçlarının işletilmesi ve kiralanması ile ilgili olması gerekir. Dolayısıyla işletmenin aktifinde bu araçların yer almış olması, işletmenin faaliyeti söz konusu araçların işletilmesi ve kiralanması ile ilgili olmaması halinde, ilgili hizmetlerin katma değer vergisinden istisna edilmesi söz konusu olamaz.
  Yat işletmeciliği ile uğraşan turizm şirketinin yolcu taşımak üzere satın alacağı yatın teslimi, katma değer vergisinden istisna olması nedeniyle vergiye tabi olmamakta, ancak esas faaliyeti otel işletmeciliği olan turizm şirketinin, müşterilerini gezdirmek amacı ile satın aldığı yat teslimi istisna kapsamına girmediğinden vergiye tabi bulunmaktadır. Diğer bir deyişle istisnanın uygulanabilmesi için teslim işleminin, faaliyetleri kısmen veya tamamen söz konusu taşıtların işletilmesi veya kiralanması işi ile ilgili bulunan işletmelere yapılması gerekmektedir.
  Diğer yandan demiryolları işletmelerinin, trenlerin tamir, bakım ve geliştirilmeleri hizmetlerini bir başka işletmeye yaptırmış olduğu düşünüldüğünde bu hizmet dolayısıyla söz konusu işletmeye ödenen tamir, bakım ve tadilat giderleri katma değer vergisine tabi olmayacaktır.

   
Benzer Konular
 1. imposibel
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  610
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  764
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  573
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  526
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  573
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş