1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

KDV Diğer istisnalar

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  KDV Diğer istisnalar

  Katma Değer Vergisi Kanununun 17’nci maddesinde diğer istisnalar başlığı altında aşağıda belirtilen teslim ve hizmetler istisna kapsamına alınmıştır;

  a)Gelir Vergisi Kanununa göre vergiden muaf esnaf ile basit usulde vergilendirilen mükellefler tarafından yapılan teslim ve hizmetler.
  Kural olarak ticari faaliyetler çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisinin konusuna girmekle birlikte, bu teslim ve hizmetler vergiden muaf esnaf tarafından veya basit usulde kazancı tespit edilen tacirler tarafından yapılmış olması durumunda istisna söz konusu bulunmaktadır. Vergiden muaf esnaflar Gelir Vergisi Kanununun 9’uncu maddesinde belirtilen niteliklere sahip ticaret ve sanat erbabıdır. GVK’nın 46 ve müteakip maddelerinde de basit usule tabi mükellefler hüküm altına alınmıştır. Buna göre anılan maddelerde sayılan kişilerin yapmış olduğu teslimler katma değer vergisine de tabi değildir.
  b)Gelir Vergisi Kanununa göre gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler ile aynı kanunun 66’ncı maddesine göre gelir vergisinden muaf bulunan ebe, sünnetçi sağlık memuru, arzuhalci, rehber gibi serbest meslek erbabı tarafından yapılan teslim ve hizmetler.
  c)Gelir Vergisi Kanununun 81’inci maddesinde belirtilen vergilendirilmeyecek diğer kazanç ve iratlarla ilgili işlemler ile Kurumlar Vergisi Kanununda hüküm altına alınan devir ve bölünme işlemleri.
  d)İktisadi işletmelere dahil olmayan gayrimenkullerin kiralanması işlemleri vergi dışındadır. Kural olarak GVK’nın 70’inci maddesinde sayılan tüm mal ve hakların kiralanması işlemleri katma değer vergisine tabi olmakla birlikte getirilen istisna hükmü ile, işletmenin aktifine dahil olmayan gayrimenkullerin kiralanması vergi dışında tutulmuş bulunmaktadır.
  e)Banka ve sigorta muameleleri vergisi kapsamına giren işlemler ve tali acenteler dahil, sigorta acente ve prodüktörlerinin sigorta muamelelerine ilişkin işlemler ile KVK’ nın 7/24 numaralı maddesinde belirtilen kurumların kredi teminatı işlemleri,
  f)Darphane ve Damga Matbaası tarafından yapılan teslim ve hizmetler ile Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen piyango, sayısal loto, hemen kazan ve benzeri oyunların tertiplenmesi ve oynanması.
  g)Külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar, döviz, para, damga pulu, değerli kağıtlar, hisse senedi, tahvil ile metal, plastik, kauçuk, kağıt, cam hurda ve atıklarının teslimleri.
  h)Zirai amaçlı su teslimleri ile köy tüzel kişiliklerince köyde ikamet edenlere yapılan ticari amaçlı olmayan perakende içme suyu teslimleri, kamu kuruluşları, tarımsal kooperatifler ve çiftçi birliklerince yapılan arazi ıslahına ait hizmetler.
  ı)Serbest bölgelerde verilen hizmetler.
  j)Boru hattı ile yapılan yabancı ham petrol, gaz ve bunların ürünlerinin taşınması hizmetleri.
  k)Organize sanayi bölgeleri ile küçük sanayi sitelerinin kurulması amacıyla oluşturulan iktisadi işletmelerin arsa ve işyeri teslimleri ile konut yapı kooperatiflerinin üyelerine konut teslimleri.
  l)4743 sayılı Kanun hükümlerine göre kurulan varlık yönetim şirketlerinin bankalar, özel finans kurumları, ve diğer mali kurumlardan devraldığı alacakların tahsili amacıyla, bu alacakların teminatını oluşturan mal ve hakların teslimi ve aynı kanuna göre yeniden yapılandırılan borçların ödenmemesi nedeniyle bu borçların teminatını teşkil eden mal ve hakların teslimi işlemleri, 4842 sayılı kanunla eklenen bent hükmü gereğince katma değer vergisinden istisna kılınmıştır. Bu istisna söz konusu mal ve hizmetlerin müzayede salonlarında satışı halinde de uygulanmaktadır.
  m)Bankalar Kanunu hükümlerine göre mal ve hakların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna teslimi ile bunların söz konusu fon tarafından teslimi, ayrıca Fonun devraldığı alacakların tahsili amacıyla, bunların teminatını oluşturan mal ve hakların teslimi, devralınan şirketlerin aktiflerinin Fon alacaklarının tahsili amacıyla teslimi.
  n)Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüne verilen haber hizmetleri.
  o)Gümrük antrepoları, geçici depolama yerleri ve gümrük hizmetlerinin verildiği gümrüklü sahalarda; ithalat ve ihracat işlemlerine konu mallar ile transit rejim kapsamında işlem gören mallar için verilen;
  -ardiye,
  -depolama,
  -terminal hizmetleri,
  -vergisiz satış yapılan işyerlerinin ve bunlara ait bağımsız bölümlerin kiralanması işlemleri.
  p)Hazine ve Arsa Ofisi Genel Müdürlüğünce yapılan taşınmaz mal teslimleri ve Hazine tarafından yapılan irtifak hakkı tesisi işlemi.
  r)En az iki tam yıl süre ile kurumların aktifinde yer alan veya belediyeler ile il özel idarelerinin mülkiyetinde bulunan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimler ile bankalara borçlu bulunanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin bankalara devir ve teslimleri.
  İstisna kapsamında kıymetlerin iktisabında yüklenilen ve devir sırasında henüz indirilemeyen katma değer vergileri teslimin yapıldığı hesap döneminde gider olarak dikkate alınır.
  Söz konusu kıymetlerin ticaretini yapan kurumların teslimleri için bu istisna uygulanmaz.
  s)Özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programları.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.872
 2. Çağlayağmur
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  745
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  447
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  492
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  449
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş