KDV Güvenlik kapsamında yapılan teslim ve hizmet istisnası

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
KDV Güvenlik kapsamında yapılan teslim ve hizmet istisnası

5228 sayılı yasa ile getirilen bir başka istisna hükmü de aşağıda belirtilen kuruluşlara, maddede sayılı teslim ve hizmetlerle ilgili istisnadır, Buna göre;
Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğüne milli savunma ve iç güvenlik ihtiyaçları için;
-Uçak, helikopter, gemi, denizaltı, tank, panzer, zırhlı personel taşıyıcı, roket, füze ve benzeri araçlar ile, silah, mühimmat, silah malzeme, teçhizat ve sistemleri ile ilgili teslimler,
-Yukarıda belirtilen araç, teçhizat ve sistemleri ile ilgili araştırma-geliştirme, yazılım, üretim, montaj, yedek parça, bakım-onarım ve modernizasyonuna ilişkin olarak yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisinden istisna edilmiştir.
İstisnanın uygulanması açısından üzerinde durulması gereken husus, yapılan teslim ve hizmet ifasının milli savunma ve iç güvenlik amacıyla yapılmış olması ve sayılan araç, teçhizat ve bunların sistemleri ile ilgili olmasıdır.
Diğer taraftan istisna hükmü, söz konusu teslim ve hizmetleri ifa eden kişilere yapılacak olan, miktar ve nitelikleri yukarıda sayılan kuruluşlarca onaylanan teslim ve hizmetler için de geçerli olacaktır. Örneğin Milli Savunma Bakanlığına teslim edilen tank bedeli katma değer vergisinden istisna olduğu gibi söz konusu aracı imal eden kuruluş tarafından bu amaçla satın alınan mal ve hizmetler de -miktarı ve niteliği Milli Savunma Bakanlığı tarafından onaylanmak koşuluyla- vergiden istisna bulunmaktadır.

Maddenin son fıkrasına eklenen bir hüküm ile Bakanlar Kurulu, VUK’na göre belirlenen fatura düzenleme sınırını istisna uygulamasında asgari tutar olarak belirlemeye ve asgari sınırı iki katına kadar artırmaya veya sıfıra kadar indirmeye yetkili kılınmıştır.
İstisna ile ilgili usul ve esasları tespite, kapsama girecek teslim ve hizmetleri tanımlamaya ise Maliye Bakanlığı yetkili bulunmaktadır.
 

Benzer konular

Top