KDV Teslim ve teslim sayılan haller

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,254
Takım
GALATASARAY
#1
KDV Teslim ve teslim sayılan haller

Bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına hareket edenlerce, alıcıya veya adına hareket edenlere devredilmesi malın teslimini ifade eder. Malın alıcı veya adına hareket edenlerin gösterdiği yere veya kişilere gönderilmesi de teslim hükmündedir. Bu anlamda yasa hükmü gereği malın alıcıya veya onun adına hareket edenlere gönderilmek üzere nakliyeci veya sürücüye tevdi edilmesi de teslim sayılmaktadır. (Md.10)
Diğer taraftan trampa yasada iki ayrı teslim sayılmış olup, bunun anlamı her iki halde de katma değer vergisinin söz konusu olmasıdır. Trampa teslim edilen bir mal karşılığında bir mal alınmasını ifade eder. Diğer bir deyişle trampa, değişim aracı para olmayıp bir başka ayni kıymet olan teslimi ifade etmektedir. Bu durumda trampada iki ayrı teslim ve iki ayrı vergilendirme söz konusu olmaktadır.
Vergiye tabi malların her ne şekilde olursa olsun işletmeden çekilmesi veya işletme personeline ücret, prim, vb. adlarla verilmesi de teslim sayılmakta ve katma değer vergisine tabi tutulmaktadır.
Vergiye tabi malların üretildikten sonra, vergiden istisna edilen malların üretiminde kullanılması halinde de teslim söz konusu olmaktadır. Üretilen malın, katma değer vergisine tabi diğer bir malın üretiminde kullanılması ise ayrıca katma değer vergisinin konusuna girmemektedir.
Mülkiyeti muhafaza kaydı ile yapılan satışlarda zilyetliğin devri de teslim sayılarak katma değer vergisine tabi tutulmaktadır.
 

Benzer konular

Top