Keçi Boynuzunun Faydaları

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Oldukça besleyici ve farklı tadıyla özel bir besin olan keçiboynuzu harnup olarak da bilinir.


Keçiboynuzu 8-10 metre yüksekliğinde daima yeşil kalan bir ağaç olan keçiboynuzu bitkisi siyah boynuz şeklinde meyvelere sahiptir.
A B ve E vitaminleri ile bol miktarda potasyum kalsiyum ve fosfor içerir. Keçiboynuzu ve pekmezi yüksek besin değeri ile özellikle zayıflık çekenlere ve gelişim çağındaki çocuklara oldukça faydalı bir besindir.
Keçiboynuzu nasıl kullanılır?

Meyveleri taze ve kuru olarak yenir. Çekirdeklerinden de yararlanılır. Yaprakları ve dalları kurutulup kaynatılarak keçiboynuzu çayı yapılabilir.
Ayrıca keçiboynuzu pekmezi yapılır. Hergün düzenli olarak keçiboynuzu pekmezi yiyerek yapılacak keçiboynuzu kürü özellikle kansızlık çekenlere ve sperm azlığı şikayeti olanlara çok yararlıdır.
Mucize yiyecek

- Keçiboynuzu kalsiyum bakımından çok zengindir (sütün 3 katı) İçindeki E vitamini sayesinde; öksürüğe gribe kemik erimesine ve kansızlığa iyi gelir.
- Balgam söktürür göğsü yumuşatır bronşları açar sigara tiryakileri için faydalıdır ve nefes darlığına oldukça etkilidir.(Alerjik nefes darlığı çekenlere ısrarla keçiboynuzu pekmezi tavsiye edilir.)
- Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atarak mide şişkinliğini giderir.
- Bağırsak kurdu tenya solucan gibi bağırsak parazitlerini temizler. Mideye kuvvet verir. Yüksek mineral ve vitamin içeriği ile de diş ve diş etleri üzerinde çok olumlu etkileri vardır.
- Yüksek doğal şekerler zengin mineraller (özellikle çinko) ve vitaminler (A B B2 B3 D) içeriği dolayısıyla doğal güç ve besin kaynağıdır.
- Yüksek sodyum ve potasyum içeriği sayesinde tansiyon karaciğer ve akciğer üzerine çok yararlı etkileri bulunmaktadır. Kanın zehirli maddelerini temizler.
- Kalbe faydalıdır kalp çarpıntısını önler. İnsan vücuduna giren radyasyonu dışarı atar.
- İshale karşı mükemmel takviyedir. Kabızlık şikâyeti olanların da tüketmesi gereken bir meyvedir.
- Bin derde deva olarak bilinen keçiboynuzunun ağrı kesici antiseptik bağışıklık güçlendirici özelliği bulunuyor.
 
Top