Kedilerin adı neden nanköre çıktı?

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,712
Beğeniler
270
#1
Zoolog Doç. Dr. Fatih Aksoy, kedilerin nankör davranışlarına ilişkin, aslında nankör değillerdir, diğer evcil hayvanlara göre daha özgür ve yabanilerdir” dedi.Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Aksoy, kedilerin halk arasında “nankör hayvan” diye nitelendirilmesinin yanlış bir değerlendirme olduğunu belirtti. Aksoy, “Kediler nankör hayvan değildir, diğer evcil hayvanlara göre daha ‘özgür ve yabani’ davranışları vardır” dedi.

Bir kedinin köpekle kıyaslandığında sadık olmadığı görüntüsü doğurduğunu ifade eden Aksoy, bu durumun kedinin insanlarla iç içe yaşama serüvenin köpekler kadar geçmişinin olmamasından kaynaklandığını savundu. Köpeklerin tamamen insana bağımlı bir yaşam tarzını içine sindirerek benimsediğini dile getiren Aksoy, kedilerin ise yaban hayatın getirdiği reflekslerden hala kendini kurtaramadığını anlattı.

Kedilerin doğada rekabet halinde, daha içgüdüsel hareketler sergilediğine dikkat çeken Aksoy, şunları kaydetti:
“Kedilerin halk arasında nankör hayvan diye nitelenmesi yanlış bir değerlendirmedir. Kediler nankör hayvan değildir. Köpekler 13 bin yıldır, kediler ise 3 bin yıldır insan hayatına ve ev yaşamına girdikleri için kedilerin ‘tam evcil’ olduğunu söyleyemeyiz. Kedi bulduğu besini en kısa sürede tüketir ve bir köpek gibi onu saklama güdüsüyle hareket etmez. Anlık içgüdüleri ile yaptığı hareketlerde, agresif tavır sergilediğinde, bazı kişiler tarafından nankörlükle suçlanır. Kedinin doğasında olan bazı davranışlar gereği yaptığı tavırlar da nankörlük olarak görülemez.”

BALIK VE KUŞTAN SONRA EN ÇOK TERCİH EDİLEN HAYVAN

Evcil hayvan satıcıları ise kedilerin, balık ve kuş türlerinden sonra en çok tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer aldığını belirttiler. Günay Petshop Limited Şirketi yetkilisi Muharrem Aktan mağazasında aralarında Siyam ve İran kedisinin bulunduğu çeşitli türleri sattıklarını ifade ederek, müşterilerden gelen taleplerden memnun olduklarını söyledi.

KEDİ ÇOCUKLU AİLELERİN TERCİHİDİR

Kedilerin en çok çocuklu aileler tarafından tercih edildiğine dikkat çeken Aktan, “Aileler çocuklara paylaşımı öğrenmeleri ve bazı kıskançlık duygusundan kurtulması için kedi satın alıyorlar. Kediler özellikle çocuk yaş grubuyla en iyi anlaşan ve uysal olan evcil hayvanlar arasında yer alıyordur” dedi.


 

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,712
Beğeniler
270
#4
:) Bir arkadaşım demişti ki kediler nankör değil, sadece rızkın Allah'tan geldiğini biliyorlar. Kedi delisi olduğumdan heralde bu bakış açısı çok hoşuma gitmişti ;)
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#7
Helal olsun kedilere işte, en azından bir şeye körü körüne bağlı değiller,diledikleri gibi yaşıyorlar. Keşke herkes kedi kadar olabilse :)
 

Benzer konular

Top