kelebek alfabesi

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#1
Kelebek kanatlarındaki alfabeyi bulan fotoğrafçı hikayesini anlattı. Örneğin A harfi sadece Bhutan'da yaşayan bir türün kanatlarında.

Bu alfabeyi ortaya çıkarmak için ünlü fotoğraf ustası Kjell Sandved yıllarını verdi. Sandved alfabeyi tamamlamak için neler yaşadığını bir kitapta anlattı. Hayatı boyunca, gittiği her yerde gördüğü her kelebeğin fotoğrafını çeken ünlü fotoğraf ustası sonunda ilginç bir şey fark etti. Bazı türlerin kanatlarında harflerin bulunduğunu gözlemleyen Kjell Sandved, müthiş bir azimle çalıştı, durmadan gezdi, dünyanın en egzotik yerlerine gidip kelebeklerin peşine düştü.

Sonunda da başardı; Ünlü fotoğrafçı, kelebek kanatlarındaki alfabeyi ortaya çıkardı. Her harf bir tek türe ait. Yeryüzünde yaşayan binlerce kelebek türünden sadece bazılarının kanatlarında harfler var. Bu yüzden hepsini bulmak büyük bir sabır ve azim gerektirdi.

Örneğin A harfi sadece Uzak Doğu ülkelerinden Bhutan'da yaşayan bir kelebek türünün kanatlarında bulunuyor. Z harfini ise Güney Amerika ülkesi Peru'da yaşayan bir kelebek türünde bulmuş.

 

Benzer konular

Top