Kelebek Dünyası

sherry

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Arl 2006
Mesajlar
2,661
Beğeniler
43
#1

Britanya "Kelebeklerin yok oluşunu durduralım" sloganı ile yukarıda modeli bulunan dünyanın en büyük kelebek evi "kelebek dünyası"nı yapmaya hazırlanıyor. Araştırmalara göre Britanya'daki kelebeklerin -sayıca- dörtte üçü son 20 yılda kaybedilmiş durumda. Bu kayboluşun nedeni ise çevresel yıkım. 20. yüzyıl içerisinde Britanya'da 5 kelebek ve 60 güve türü yok olmuş durumda. Kaybolan bazı kelebek türleri şöyle;
Mazarine Blue (Polyommatus semiargus)
Avrupa ve çevresinde sayıları az da olsa halen görülmekte. Britanya'daki son koloni 1904'te yok oldu.
Black-veined white (Aporia crataegi)
Avrupa'da halen yaşamaya devam eden koloniler bulunmakta. Fakat 1925'te kimyasal kirlilikten dolayı İngiltere'deki soyu tükendi.
Large tortoiseshell (Nymphalis polychloros)
Savaştan sonra İngiltere'nin güneyinde halen yaşamlarına devam etmekteydiler. Bölgede hollanda karaağacı bu kelebeklerin temel besin kaynağıydı. Ağaçların hastalık nedeniyle ve çevresel kirlilikten dolayı kaybolması ile kelebeklerin de kimisi bölgeyi terk etti, kimisi ise öldü. Large blue (Maculinea arion)
1979'dan bu yana Britanya'da tespit edilemedi.

Projenin planlanan takvimine göre kelebek evi, ilk ziyaretçilerine Haziran 2009'da kapılarını açacak; 2011 Mart ayına kadar da geliştirilmesine devam edilecek. 2011 Mart ayına gelindiğinde 250 türden 10000(on bin)'e varan tropikal kelebekler, oluşturulan kelebek evi çatısı altında yaşamlarını sürdürmeye devam edecekler. Projeyi sahiplenenler kelebek evinin önemini "Kelebekler kömür madenindeki bir kanarya gibidir." sözüyle vurgulamaktalar. Aynı zamanda projeyi Oxford Üniversitesi'nden Jeremy Thomas ve David Bellamy de yakından desteklemekte.

Unutmadan tabi bir de bizim kelebek var:):):)
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#4
Niye kelebek şeklinde değil de kaplumbağa tipinde yapıldığına anlam veremedim ama :P
 
Top