1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Android Kelimelik Oyunu ve Kuralları -

Kelimelik Oyunu ve Kuralları

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.340
  Beğenileri:
  8.754
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.817 ÇTL
  Kelimelik Oyunu ve Kuralları - Kelimelik Oyunu ve Kuralları

  Açıklamanın devamı için tıklayınız...
   
  Son düzenleme: 21 Şubat 2018
  ZeyNoO bunu beğendi.
 2. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.340
  Beğenileri:
  8.754
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.817 ÇTL
  KELİMELİK OYUN KURALLARI  Kelimelik karşılıklı iki kişinin sıra ile oynadığı bir kelime türetme oyunudur. Oyunda alfabemizdeki 29 harf ve 2 adet de bu harflerden herhangi biri yerine kullanabileceğiniz Joker harf bulunmaktadır. Joker harfler dışındaki tüm harflerin bir puan değeri vardır. Sıra kendisinde olan oyuncu elindeki harfleri en fazla puan alacak şekilde oyun tahtası üzerinde yatay veya dikey olarak yerleştirerek kelime türetir. Oluşturulan kelimelerin yukarıdan aşağıya ve soldan sağa anlamlı olmaları gerekmektedir.

  Kelimelik 15x15 hücrelik bir oyun tahtası üzerinde oynanır. Oyunda toplam 100 adet harf bulunmaktadır. Yerdeki taşlar bitene kadar oyunculara her tur 7 adet harf verilir. Yerdeki harfler bittikten sonra elindeki harfleri de bitiren oyuncu ile birlikte oyun biter. Toplamda en fazla puanı sahip oyuncu galip sayılır.

  Oyunda tur süreleri oyuncuların insiyatifine bırakılarak oldukça geniş tutulmuştur. Bu şekilde günlük işlerinizden artan vakitlerde oyuna girip rahat rahat oyunu oynayabilirsiniz. Seri biçimde oyun oynamak isteyen oyuncular içinse aynı anda 20 kadar oyun açma seçeneği ve "Hızlı Oyun" denilen bir oyun türü de bulunmaktadır.

  HARF YERLEŞTİRME
  • Oyuna ilk başlayan oyuncu kelimesini tahtanın ortasında bulunan yıldızlı hücreden geçirmelidir.
  • Sıra kendinde olan oyuncunun üreteceği yeni kelime tahtada bulunan harflerden en az birine temas edecek şekilde konumlandırılmalıdır.
  • Üretilen her yeni kelime birbirini takip eden harflerden oluşacak şekilde dikey veya yatay olarak konumlandırılmalıdır.
  • Komşuluk harfler kullanılarak bir turda birden fazla kelimenin türetilmesi sağlanabilir ancak türetilen her kelime anlamlı olmalıdır.
  • Komuşuluk ile yapılabilecek örnek kombinasyonlar.
   • ÖRNEK 1: Tahtaya konulan L,İ,M, ve N harfleri kullanılarak A harfinin komşuluğunda LİMAN kelimesi türetilmiştir.
    [​IMG]
   • ÖRNEK 2: Tahtaya konulan T,E,K,İ,L harfleri ile bir turda aynı anda TEKİL ve KİL kelimeleri türetilmiştir.
    [​IMG]
   • ÖRNEK 3: Tahtaya konulan K,İ,L harfleri ile bir turda aynı anda KİL,İL ve LA kelimeleri türetilmiştir.
    [​IMG]
  PUAN HESAPLAMA
  Oyuncunun ürettiği bir kelimeden alacağı puan, kelimede kullanılan harflerin üzerinde bulunan sayılara ve kelimenin tahtada konulduğu yere göre hesaplanır. Joker ile oluşturulan harfler ise 0 puana sahip şekilde hesaplamaya katılır. Her harfin puanı harfin türkçe kelimelerdeki kullanım sıklığına göre belirlenmiştir.Oyun tahtası üzerinde bulunan bazı özel bölgeler ise kelimeden alınacak puanı aşağıdaki şekilde etkiler.

  ÖZEL HÜCRELER
  [​IMG] Üzerinden geçen harfin puanını 2 katına çıkarır.
  [​IMG]Üzerinden geçen harfin puanını 3 katına çıkarır.
  [​IMG]Üzerinden geçen kelimenin puanını 2 katına çıkarır.
  [​IMG]Üzerinden geçen kelimenin puanını 3 katına çıkarır.​

  Bir turda birden fazla kelime türetildiğinde her kelimenin puanı harflerin üzerinden geçtiği bonuslara göre ayrı ayrı hesaplanarak toplam puan hesaplanır.

  Ayrıca kelime türetme sırasında elinizdeki tüm harleri kullanmayı başarırsanız 30 ek puan daha kazanabilirsiniz.

  [​IMG]
  BONUS HÜCRELERİ
  Bonus hücresi tahtanın üzerinde her bir oyunda rasgele bir yerde çıkar ve üzerinden geçen bir kelime türetildiğinde kelimeden alınacak puana 25 puan eklenmesini sağlar.


  OYUNUN BİTİŞİ

  Ortada ve oyunculardan birinin elinde taş kalmayınca oyun biter. Elinde taş kalan oyuncunun taşlarının puanının toplamı taşlarını önce bitiren oyuncuya eklenirken aynı zamanda elinde taş kalan oyuncudan ceza puanı olarak düşülür. Ortaya çıkan sonuç puanına göre fazla puana sahip oyuncu galip sayılır. Puanların eşit olması durumunda oyun berabere biter.

  Normal bitiş koşulu dışında bazı özel oyun bitiş şekilleri de vardır. Oyun içerisindeki "teslim ol" seçeneğini seçen oyuncu hükmen yenik sayılır. Oyun sırasında karşılıklı olarak arka arkaya 4 kez pas geçilir ve/veya taş değiştirilir ise oyun otomatik olarak biter, elde kalan taşlara bakılmaksızın puanı fazla olan oyuncu galip sayılır. Yeni açılan bir oyunda oyuncuların başlangış hamlelerini (kendilerinin ilk hamlesini) yapmak için 24 saat süreleri vardır (hızlı oyunda 1 saat). Bu süreler içinde hamle yapılmaz ise oyun otomatik olarak bitirilir ve iptal edilmiş sayılır. Devam eden bir oyunda hamle sırası kendisinde olan oyuncu 72 saat içerisinde hamle yapmaz ise (hızlı oyunda 12 saat) oyun otomatik olarak bitirilir, hamlesini geciktiren oyuncu hükmen mağlup sayılır.

  HIZLI OYUN SEÇENEĞİ
  Kelimelik oyunu tasarım gereği yavaş bir oynanışa sahiptir. Oyuncular günlük işlerinden arta kalan zamanlarda ara ara oyuna girerek hamlelerini yapabilirler. Oyuncuları daraltmamak için hamle yapma süresi 72 saat gibi uzun bir süre olarak belirlenmiştir. Seri şekilde oynamak isteyen oyuncular içinse aynı anda 20 kadar oyunu açabilme imkanı verilerek, istenirse hızlı bir şekilde oyun oynanabilmesi de sağlanmıştır.

  Yine de oyunda karşılıklı olarak seri biçimde oynama konusunda istekli oyuncularımızı eşleştirebilmek için "Hızlı Oyna" seçeneği ayrı bir oyun açma tipi olarak eklenmiştir. Bu seçeneği seçtiğiniz zaman ilk hamle süresi 1 saat, sonraki hamle süreleri ise en fazla 12 saat olacak şekilde oyun başlatılır. Hızlı Oyna seçeneğini seçen oyuncuların seri biçimde oynama konusunda görüş birliğinde olduklarını varsayarsak, bu tip oyunların oldukça seri oynanacağı ve kısa sürede sonuçlanacağını düşünebiliriz.

  KELİMELİK SÖZLÜĞÜ HAKKINDA
  Kelimelik oyunu referans olarak TDK 'nın Güncel Türkçe Sözlüğünü kullanmaktadır. Elimizden geldiğince bu sözlükte yer alan kelimeleri oyunumuza aktarmaya çalıştık. Tüm çabalarımıza rağmen TDK sözlüğünde olupta oyunumuzda yer almayan kelimeler bulunabilmekte. Bu eksik kelimeleri de sizin uyarılarınız sonucunda kelime listemize eklemekteyiz.

  Sözlüğümüzde fiillerin kök halleri bulunmaz (gel, git vb), mastar halleri bulunmaktadır (gelmek, gitmek gibi). Ayrıca insan isimleri de yine sözlüğümüzde bulunmuyor. Referans sözlüğümüzde elementlerin kısaltmaları bulunurken bizim listemizde bunlar yer almamakta. Ülke isimleri TDK sözlüğünde olmamasına rağmen oyunumuzda kullanılabiliyor.

  Kelime listemizde TDK Güncel Türkçe Sözlük 'te olmayan çok az sayıda istisnai kelime bulunmaktadır. Bu kelimeler eski kelime listemizden gelen ve sıklıkla kullanıldığı için oyundan çıkarmadığımız kelimelerdir. (Örn: GO, JAK, Pİ)

  Anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını öğrenmek ya da sözlüğümüzde bulunup bulunmadığını sorgulamak için şu adreste yer alan TDK Güncel Türkçe Sözlüğünü online olarak sorgulayabilirsiniz:[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]  HARF VE PUAN TABLOSU
  Oyundaki 100 adet harfin dağılımını ve her harfin puanını gösteren tablo aşağıdaki gibidir.

  HARF SAYISI PUANI
  HARF SAYISI PUANI
  A 12 1
  B 2 3
  C 2 4
  Ç 2 4
  D 2 3
  E 8 1
  F 1 7
  G 1 5
  Ğ 1 8
  H 1 5
  I 4 2
  İ 7 1
  J 1 10
  K 7 1
  L 7 1
  M 4 2
  N 5 1
  O 3 2
  Ö 1 7
  P 1 5
  R 6 1
  S 3 2
  Ş 2 4
  T 5 1
  U 3 2
  Ü 2 3
  V 1 7
  Y 2 3
  Z 2 4
  JOKER 2 0
   
  Son düzenleme: 15 Mayıs 2016
  ZeyNoO bunu beğendi.
 3. Yüksek_Topuklar

  Yüksek_Topuklar Üye

  Katılım:
  15 Mart 2015
  Mesajlar:
  82
  Beğenileri:
  117
  Ödül Puanları:
  630
  Cinsiyet:
  Kadın
  Banka:
  29 ÇTL
  Bazen öyle denk geliyor ki ayıp kelime yazıp yüksek puan almakla, fair play e yakışır davranıp terbiye sınırlarını korumak arasında kalıyo insan :)))
   
  YoRuMSuZ bunu beğendi.
 4. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.340
  Beğenileri:
  8.754
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.817 ÇTL
  Benim oynadığım oyun başka bir kelime oyunuymuş :D
   
  Yüksek_Topuklar bunu beğendi.
 5. AybüKe

  AybüKe Kahpelik Son Moda Özel üye

  Katılım:
  8 Ocak 2018
  Mesajlar:
  1.014
  Beğenileri:
  736
  Ödül Puanları:
  2.830
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Boş Gezenin Boş Kalfası
  Yer:
  Antalya
  Banka:
  7.972 ÇTL
  Başta hiç bir şey anlamadığım sonradan zevk aldığım oyun bir de oynayacak birilerini bulsam
  Birinin tavsiyesiyle konusmak için indirdigim oyun
  Ama daha çok iyi değilim bu oyunda ama oynamayı seviyorum
   
 6. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.465
  Beğenileri:
  1.548
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.939 ÇTL
  Rakiplerimi sıkı bir şekilde alt ettigim oyun. Baktım çok fazla vakit ayırıyorum ben de sildim. Ama zevkli ve yaratıcı bir oyun
   
 7. AybüKe

  AybüKe Kahpelik Son Moda Özel üye

  Katılım:
  8 Ocak 2018
  Mesajlar:
  1.014
  Beğenileri:
  736
  Ödül Puanları:
  2.830
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Boş Gezenin Boş Kalfası
  Yer:
  Antalya
  Banka:
  7.972 ÇTL
  benim vaktim bol ama alt ettiğimde oluyor yenildiğim de daha yeniyim ama
  Kelime oyunlarının her biri güzel
   
  -araz- bunu beğendi.
 8. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.465
  Beğenileri:
  1.548
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.939 ÇTL
  Ben vakit konusunda skntlym küçük bir oğlum var bu sebepten ancak geceleri fırsat olursa ki onda da uyumayi2 tercih ediyrm
   
  Ukte bunu beğendi.
 9. AybüKe

  AybüKe Kahpelik Son Moda Özel üye

  Katılım:
  8 Ocak 2018
  Mesajlar:
  1.014
  Beğenileri:
  736
  Ödül Puanları:
  2.830
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Boş Gezenin Boş Kalfası
  Yer:
  Antalya
  Banka:
  7.972 ÇTL
  o zaman çok haklısın gerçekten bagimlilik yapıyor
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.459
 2. cırcırböcee
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.406
 3. EsRaRenGiz
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  985
 4. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.158
 5. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  185
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş