Kelliğin En Büyük Nedeni Belli Oldu

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
Neden kelleştiğinizi biliyor musunuz ? İşte kelliğin en büyük nedeni.

Bonn Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmaya göre kellik bilinenin aksine sadece babadan değil annenin ailesinden de miras olarak geçiyor. Uzmanlar iki genetik farklılığın ise saç dökülmesini yedi kat artırdığını belirtti.

Doktor Tim Spector çalışma kapsamında bin 125 ve 296 erkekten oluşan gruplar üzerinde inceleme yaptı. Yüzde 80'i ırsi olan ve şakaklarda başlayan, başın ön ve orta bölümlerinde devam eden erkeksi saç dökülmesine büyük ölçüde zemin hazırlayan kromozoma bağlı iki değişiklik belirlendi.

Erkeklik hormonu alıcısını kodlayan genin yanı sıra 20'nci kromozomda farklılık belirlenen kişilerin saçlarının dökülme riskinin diğerlerine göre 7 kat fazla olduğu belirlendi. Uzmanlar "M" şeklindeki dökülmenin en önemli nedeninin yüzde 80 oranında babadan ve babanın ailesinden genetik miras olarak geçtiğini kaydetti.
 
Katılım
14 Ekm 2008
Mesajlar
736
Beğeniler
26
#3
valla benim bildiğim kadarıyla bu kellik ırsiymiş sülalede varsa sendede olurmuş ama bizim sülalede olmasına ragmen bende hala yok neden se ama gunluk bir avuctan fazla jöle kullanırım hala dökülmedi ki :D:D:D
 

Benzer konular

Top