Keloğlan Örümcek Adama Karşı

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,979
Beğeniler
53
#1
Eskişehir'de bir kırtasiye sahibi, tasarımlarını kızının yaptığı Keloğlan ve Nasreddin Hoca gibi milli kahramanların kullanıldığı çantaları satışa sundu.

Kırtasiye sahibi Mesut Bilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan'ın yaklaşık 2 yıldır okul araç ve gereçlerinde Nasreddin Hoca, Yunus Emre, Keloğlan gibi milli kahramanların kullanılması için çalışmalar yaptığını belirterek, çocukları gerçek kahramanlarla tanıştıracak bu çalışmaya yeterli desteğin verilmediğini kaydetti.

Bu girişimi yüzünden Ceylan'ın haksız olarak eleştirildiğini ifade eden Bilen, şöyle konuştu:

''Çocuklar hayali kahramanları kendine örnek almaya başladı. Spiderman, Ben Ten, Barbie, Batman, Garfield ve Scooby Doo gibi çizgi film kahramanlarının çocuklara verebileceği bir şey yok. Oysa bizim, kültürümüzü yaşatacak, çocukları geleceğe hazırlayacak, onları iyi ve güzel insan yapacak Nasreddin Hoca, Yunus Emre ve Keloğlan gibi pek çok kahramanımız var. Yunus Emre'nin mesajını dünyaya yaymaya çalışıyoruz ama kendi çocuklarımızı bundan mahrum bırakıyoruz. Eskişehir'de bir Eskişehirspor efsanesi var. Ancak çocuklar Real Madrid'in, Barcelona'nın ürünlerini kullanmayı tercih ediyor. Bu konuda çok acil bir şeyler yapılması gerekir. Hayali kahramanların çocukların dünyasını ele geçirdiğini gördükçe üzülüyorum.''

-''SPİDERMAN'Lİ ÜRÜNLERİN PATENT HAKKI DIŞARIYA GİDİYOR''-

Bilen, çocukları kırtasiye araç ve gereçlerindeki hayali kahramanlardan kurtarmak için çalışmalar yaptıklarını belirterek, tasarımcı kızının milli kahramanların figürlerini okul araç ve gereçlerinde kullanılacak şekilde tasarladığını bildirdi.

İstanbul'da çanta üreten firmaya ilk etapta bin çanta sipariş verdiklerini ifade eden Bilen, şöyle konuştu:

''Nasreddin Hoca ve Keloğlan figürlü çantalar yoğun ilgi gördü. Tekrar sipariş verdik. Şu ana kadar 3 bin adet sattık. Atatürk, Hacivat, Karagöz, Alparslan, Dadaloğlu, Çanakkale Zaferi ve yedi cücelerin figürlerini de çeşitli kırtasiye malzemeleri için tasarladık. Gelecek yıl onları da öğrenciler için satışa sunacağız. Sadece çanta değil defter kabı, silgi, kalem kutusu, su kabı, beslenme çantası da yapacağız. Türkiye'de yaklaşık 14 milyon öğrenci var. Bu sektörde milyonlarca dolarlık iş var.

Bu milli serveti patent hakkı nedeniyle Spiderman'a, Ben Ten'e ve Barbie'ye ödüyoruz. Üzerinde Spiderman olan beslenme çantası 17 liradan satılıyor. Bunun 10 lirası patent hakkı olarak dışarıya gidiyor. Üzerinde Spiderman olan çanta 40 liradan başlıyor. Keloğlan'lı çantayı 10 liradan satıyoruz. Bu çantalar İstanbul, Gaziantep ve Konya'da yapılabilir. Bu konuda elbette yasak konulamaz. Çanta üreticileriyle bir plan dahilinde sorun çözülebilir.''

Bilen, İstanbul'dan bir sınıfa da 60 çanta verdiklerini belirterek, öğrenci ve velilerin yoğun ilgi gösterdiğini, sektörün gelecek yıl patlama yapacağını bildirdi.


 
Top