Kemalpaşa da Köylüler Kendini Ağaca Zincirledi..

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
34,514
Beğeniler
7,076
Şehir
TÜRKİYE
#1
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Ömeraltı Köyü sakinleri, krom maden ocağı yapımı için ormanlarının kesildiği gerekçesiyle kendilerini ağaçlara zincirledi.
Köylüler, 'Ömeraltı köylüleri ağaçlarından vazgeçmeyecek', 'Uzay zaten siyah, bırakın dünya yeşil kalsın', 'Kurt yürüdü izi kaldı, artık kurt da evsiz kaldı' yazılı pankartlarla ormana geldi.

Bir özel şirkete ait krom maden ocağının, ayrıştırma tesisi yapmak amacıyla ağaçları kesmesine tepki gösteren köylüler, kendilerini ağaçlara zincirledi. Uzun süre ağaçlara zincirli kalan köylüler, daha sonra yürüyüş yaparak ağaç kesimine tepki gösterdiler. Ormana zarar gelmemesi için her türlü fedakarlığı yaptıklarını, yangınları bile kendilerinin söndürdüğünü belirten köylüler, gözyaşı döktü.

Köy Muhtarı Mehmet Kurt, kesilmek istenen bin civarındaki ağacın 300 yaş üstü ağaçlardan oluştuğunu savundu. Muhtar Kurt, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

Yoldaş Seki isimli köy sakini ise şunları dile getirdi: "Bizler köyümüzü ve ormanları korumakta kararlıyız. Bunun için gereken yasal, hukuksal ve eylemsel girişimlerimizi her gün daha da artan azim ve kararlılıkla sürdüreceğimizi duyururuz. Buraya tesis kurulmasını istemiyoruz."

(CİHAN)
 

Benzer konular

Top