Kenan Evren'in Odasına Şifre

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,855
Beğeniler
6,508
Şehir
Seattle.
#1




Kapısında 24 saat nöbet tutulan Evren'in odasına şifre konuldu. Odaya sadece yakınları ve doktorlar günlük değişen şifrelerle girebiliyor.

Star'ın haberine göre; 12 EYLÜL darbe davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan ve sağlık durumu iyi olmadığı için mahkemede ifadesinin alınmasına izin verilmeyen eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, GATA'da tedavi görmeye devam ediyor. Adli Tıp Kurumu ve Ankara Tıp Fakültesi'nin mahkemeye çıkarılması sağlık açısından uygun değildir raporları üzerine mahkeme Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın önümüzdeki duruşmada hastane odasından görüntülü sistem aracılığı ile ifadesinin alınmasına karar vermişti.

İFADESİ GÖRÜNTÜLÜ ALINACAK

Ancak GATA'da özel komutan katında tedavi gören eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in hastanede adeta izole bir şekilde yaşadığı ortaya çıktı. Odadan dışarı çıkarılmayan Evren'in görüntülü sistemle bile ifade verecek durumu olmadığı iddia edilirken mahkeme kararı gereği Evren'in duruşma günü görüntülü olarak ifadesi alınacak.

24 SAAT NÖBET TUTULUYOR

Evren'in avukatı Sezin Duygu Tuncer, Evren ve Şahinkaya'nın görüntülü ifadesinin alınmaması yönde mahkemeye herhangi bir başvurularının olmadığını ve mahkeme neye karar verdiyse uygulanacağını belirtti.

Edinilen bilgiye göre, Evren'in GATA'da yattığı odasının kapısında 24 saat boyunca nöbet tutuluyor. Kapıdan şifreli anahtarla girilip çıkılıyor. Evren'in yattığı odaya yakınları ve görevli doktorları şifresi günlük olarak değiştirilen bu kapıdan geçerek giriyor. Evren'in hastanedeki görüntüsünün alınmaması için de bir dizi önlemler alınırken Evren'in tüm kontrolleri doktorlar tarafından odasında gerçekleştiriliyor.

YÜRÜMEKTE GÜÇLÜK ÇEKİYOR

Tomografi, film ve benzeri cihaz çekimleri daha önce mesai saatlerinde yapılan Evren'in bu tetkikleri de son günlerde artan rahatsızlığı ve kötü durumu dolayısıyla gece yarısı hastanenin boş olduğu zamanda gerçekleştiriliyor.

Kenan Evren'in son günlerde artan rahatsızlığı nedeniyle yürümede zorluk çektiği öğrenilirken sürekli baş ağrılarından şikayetçi olduğu belirtildi. Kendisini muayene eden doktorlara başının döndüğünü bildiren Evren'in çeşitli rahatsızlıklarını da beyan ettiği öğrenildi.

Evren'in GATA'da gördüğü tedaviyi öne süren ve her geçen gün durumunun kötüye gittiğini iddia eden yakın çevresi görüntülü ifadeye de doktorlar tarafından izin verilemeyeceğini iddia etti.

Hastanenin gerekirse bu yönde bir rapor vermeye yetkisi olduğu belirtilirken, Evren'in duruşma günü durumu kötüye gitmesi halinde doktorların ve hastanenin görüntülü ifadeye izin veremeyeceği iddia edildi.

 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,855
Beğeniler
6,508
Şehir
Seattle.
#2


Ahmet Kenan Evren, (doğum 17 Temmuz 1917 - Alaşehir, Manisa) Türkiye Cumhuriyeti'nin 7. Cumhurbaşkanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 17. Genelkurmay Başkanı'dır.

Askerliği

1936 yılında Maltepe Askeri Lisesi'nden, 1938 yılında Topçu Asteğmen rütbesiyle Harp Okulu'ndan, 1940 yılında Topçu Sınıf Okulu'ndan mezun oldu. 1946 yılına kadar çeşitli Topçu Birliklerinde Batarya Takım Komutanı ve Batarya Komutanı olarak görev yaptı. 1946 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1949 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1958 - 1959 yıllarında Kore'de görev yaptı.1964 yılına kadar çeşitli Karargah ve Birliklerde görev yaptı.
1963 yılında Tuğgeneral, 1966 yılında Tümgeneral, 1970 yılında Korgeneral ve 1974Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Okullar Dairesi Başkanlığı, Tümgeneral rütbesi ile 58. Er Eğitim Tümen Komutanlığı ve 2. Ordu Kurmay Başkanlığı, Korgeneral rütbesi ile 11. Kolordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Denetleme Kurulu Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevinde bulundu. Orgeneral rütbesinde Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, Genelkurmay II nci Başkanlığı ve Ege Ordu Komutanlığı yaptı. 5 Eylül 1977 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 7 Mart 1978 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. Ayrıca Gladio'nun Türkiye kolu olan Kontrgerilla'nın da başkanlığını yaptı. yılında
12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri darbe ile ülkenin askeri junta yönetiminin başına geçen Kenan Evren, 9 Kasım 1982 tarihine kadar "Devlet, Milli Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı", 1 Temmuz 1983 tarihine kadar "Cumhurbaşkanı, Milli Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı" olarak görev yaptı. 12 Eylül darbesi ile Türkiyedeki bütün özgürlükler askıya alındı ve 1983'teki seçimlere kadarki dikta ve baskı yönetimine liderlik yaptı.

1 Temmuz 1983 tarihinde kendi isteği ile Genelkurmay Başkanlığı görevinden emekliye ayrıldı.

Cumhurbaşkanlığı

7 Kasım 1982'de kabul edilen Anayasa ile, Türkiye'nin 7. cumhurbaşkanı oldu. 9 Kasım 1989'da görev süresi doldu ve cumhurbaşkanlığından ayrılarak Marmaris'te resimle ilgilenmeye başladı.

 
Top