Kendi Taşınabilir Usb Şarj Aletinizi Yapın

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Artık birçok telefonun mp3/mp4 çaların ve çeşitli portatif cihazın USB'den şarj olabilidiği günümüzde işte size kendi taşınabilir USB şarj aletinizi yapma fırsatı.Yolculuklarda, eve uğranmayan uzun gecelerde ve bitik şarj sinyalini duymak istemeyeceğiniz türlü durumlarda yanınızda taşıyacağınız bu küçük şarj aleti yardımınıza yetişiyor.

Bu minik şarj aletini yapmak ve kullanmak gerçekten çok kolay.Aletin yapımı ve çalışma mantığı ise temel olarak şu şekilde:
USB'den şarj olan cihazlar bilgisayarınızın USB portundan gelen 5v enerjiyle şarj olabilecek şekilde yapılmışlardır. Ama piyasada 5v'luk bir pil veya batarya bulamazsınız. Bu şarj aletinin yaptığı; akımı, 7.5v ila 20v arasında bir değerden sabit 5v'a indiren küçük bir akım regülatörü sayesinde 5v'a indirmek ve USB girişine vermek.Bunu için gereken elektrikçilerden temin edebileceğiniz yukarda yazdığım özelliklerde bir akım regülatörü, USB portu girişi, 9v pilin bağlanabileceği bir giriş ve 3-5 cm kablo.
Bağlanıtları aşşağıdaki gibi yaptıktan sonra üstüne bir miktar uhu veya tutkal sürerek bağlantıları sabitleyebilirsiniz.

 

Benzer konular

Top