1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kendini Sevmiyor musun?

Konusu 'Kadın' forumundadır ve Papatya tarafından 3 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.117
  Beğenileri:
  6.454
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  175 ÇTL

  Bazılarımız kendini beğenmez. Her konuda kendini suçlar, kendine kızar. Bunun üstesinden nasıl gelirsiniz?

  Kendine kızma, kendinden nefret etme durumu insanın hayatını oldukça olumsuz etkileyebilecek bir tavır. Bunun üstesinden gelmek için bunları deneyin;

  Klasik bir cümle vardır ama aslında doğrudur; ailenize ve çocukluğunuza dönelim. Küçükken bu tür duygular içinde miydiniz?

  Ailenizde çok kızdığınız ya da aranızın kötü olduğu biri var mıydı? Kendinizle ilgili kötü şeyler düşünmek genellikle çocuklukta veya ergenlikte başlar. Bazı nedenlerle aileniz sizi sevdiğini ve güvende olduğunuzu hissetmenizi anlamanıza izin vermemiş olabilir. Küçükken en korktuğunuz şey dışlanmak olabilir. Eğer ailenizle sorun yaşadıysanız içinize onların sizi reddetme ve dışlaması korkusu yerleşmiş olabilir. Çünkü onlarla ilgili negatif şeyleri görmez ve sizinle ilgili birşeylerin yanlış olduğunu düşünürsünüz. Bu düşünce büyüdükçe de devam eder.

  Kendini beğenmeme fikri negatif bir inançtan gelir.

  Kendinizin kötü olduğu inancı hep bu tarz anı ve deneyimlerinizi unutmamanıza neden olur. Eğer okulda arkadaşlarınız veya öğretmeniniz size kötü davranıyorsa, kötü biri olduğunuz için bunun sizin hatanız olduğuna inanırsınız. Her gün kendinizin yetersiz, olumsuzlukları hak eden biri olduğunuzu düşünmekten vazgeçin. Olumlu şeyleri görmeye, iyi şeyleri hatırlamaya çalışın.

  Kendinize neden kızdığınızı anlamanız gerekiyor.

  Bunun için üzgün olduğunuz zamanlarda negatif düşüncelerinizi bir yere yazın. Daha sonra şu üç noktayı kağıda yazın;

  A- Etkinlikler. Sizi aramayan insanları bile yazın.

  B- 'Hepsi benim hatam, benden hoşlanmazlar, onları gücendirecek birşey yaptım, hoşlanılan biri olmam imkansız, asla yakın dostlarım olmayacak' gibi negatif düşünceler ve inançları yazın.

  C - Duygu ve davranışlar. Üzgün, kızgın, tükenmiş, yalnız, kaygılı; evde yalnız kalıp bir kutu dondurma yiyip asla bu kişi aramayı düşünmeme gibi tavırlarınızı yazın.

  Çoğu insan kafasında dönüp duran şeyleri kağıda dökerek rahatlar. Bunu yapmaya birkaç hafta devam edin. Sonunda oturup okuduğunuzda durumunuzu daha net görmeye başlayacaksınız.
  Düşünceler kendini tekrarlar ve kişisel duygularla birleşir. Abartılı, çarpıtılmış düşüncelerin ne kadar çok olduğunu görürsünüz.

  Örneğin arkadaşınızın sizi geri aramamasının binlerce nedeni olabilir. Belki çok fazla meşgul ve unutkandır. Belki ailevi sorunları vardır. Olaylara farklı açılardan bakın. Sizden kaynaklandığını destekleyecek bir kanıt yoksa sorun yok demektir.

  Bu aşamalara rağmen işin içinden kendi kendinize çıkamıyorsanız bir psikiyatristle görüşmenizde yarar var.

  Hayatınızın sonuna kadar kendinizi suçlayarak geçirmeniz gereksiz. Psikiyatrist kemikleşen negatif düşünceleri kırmanızı sağlar. Düşünme şeklinizi değiştirdiğinizde kendinize daha çok yardımcı olursunuz.


   
Benzer Konular
 1. ediz17
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  522
 2. e-PaCk
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.809
 3. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  12
  Görüntüleme:
  1.284
 4. KıRMıZı
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  819
 5. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  430
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş