Kendini Tavuk Sanan Kadınlar

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,981
Takım
GALATASARAY
#1
Manavdan domates alırken, iki çürük domatesin hızlı el hareketleriyle poşete atılması neticesinde aldatıldık defalarca... Manav, domates alırken toptancı tarafından aldatıldı... Toptancıyı aldatan tüketiciydi... Bu böyle gider..

Mutlu mesut bir şekilde aldatırız birbirimizi. Sokakta, işte, evde..vs.. O kadar da kanıksarız ki bu durumu, aldatılan, kazık yiyen bizsek, başka birini aldatıp durumdan sıyrılmayı da maharet sayarız.. Örneğin sahte bir parayı, ya da yırtılmış bir parayı ilk fırsatta kullanıp, başka birine ''geçirmek'' mutlu etmez mi bizi?..

Her fırsatta birbirimizi aldatmayı başarı bellerken, ikili ilişkilerde ortaya çıkan aldatma çok da tuhaf gelmemelidir bence.. Adam karısını aldatır... Bunu hissederse, kadınında intikam için adamı aldatma ihtimali mevcuttur. Böyle bir intikam yolu, esen global rüzgarlarla etrafımızda sıkça görünüyor..

Önceden içine atardı kadın. Kahrolurdu.. Ağlardı.. Yinede yarasına tuz basan, bu sevimsizliği kabullenen kadınlarımızın sayısı da az değil.. Yani gururunu ayakları altına alıp, geceleri tiksinerek de olsa herifinin koynuna girer.. Neden?.. Parası yok.. Neden?.. Üretecek gücü yok.. Kartal ile tavuk hikayesini bilir misiniz?.. Forumdaşlı löperceklerim mini mini birlerim.. Yoo cevap vermeyin, duyamam ben.. Yani yeri geldi hikayeyi anlatacağım ve bir soruyla bağlamak amacındayım.. Soru öylesineydi yani...

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *​

Kartalın biri yüksek semalarda uçarken, pençesiyle tuttuğu yumurtasını düşürür. Yumurta bir tavuk çiftliğinin önüne düşer. Tavuklar şaşırır. Kendi yumurtalarına benzemeyen daha ihtişamlıdır. Birkaç tavuk bir araya gelir, yumurtayı iteleye iteleye kümeslerine götürürler. Tavuklar yumurtanın üzerinde her gün sırayla kuluçkaya yatar. Birgün yumurta çatlar. ve içinden kartal yuvası çıkar. Tavuklar hayretle kendileriyle alakası olmayan bu yaratığa bakar. Ve onu kabullenirler. Kartal yavrusunu bir tavuk gibi eğitmeye başlarlar. Suyu böyle içeceksin, solucanı böyle lüpteleceksin.

Artık kartal bir tavuk olup çıkmıştır. Bir gün onu yetiştiren tavuklardan biriyle dolaşırken, gökyüzünde bir kartal görür. Şaşkınlığını gizleyemez. ''Bu ne muhteşem bi kuş böyle. Kanatları, renkleri, gagası ne kadar da güzel vay anağn babağn kemüğne''der. Tavuk, yavru kartala o kartaldır gözleri çok keskindir, binlerce metre öteyi görür. En güçlü kuşlardandır'' der. Ve kartal yavrusu, tavuk gibi büyüyüp, tavuk gibi ölür, var olan gücünün farkında olmayarak.

İşte kadınlarımızın durumunu kendisini tavuk zanneden bu kartala benzetirim. Oysa ki, güçlülerdir. Tuttuklarını koparırlar. Ama kadınlarında gücü yok sayılmıştır. ''Ben modernim'' diyen kadın bile erkek egemen toplumun baskısına boyun eğmiştir. Çeker giderim, diyemez öyle kolayca. Erkek kısmı,bu adil olmayan gücü kendisine verilmiş bir lütuf sanar ve dilediğini yapar. Çevremde var olan aydın dediğim, vay be demokratmış dediğim, bir zamanlar ülkeyi aydınlığa sürükleyeceğini iddia edeler yapar ki bunu,bumudur senin aydınlığın diyesim gelir. Adı üstünde yav aldatmak. Kandırmak yani, yalan söylemek, aşağılıkça tezgahlar hazırlayıp eksilmek. Ya ''öteki''kadın neden yapar bunu ''beriki'' kadına?. Çünkü onun hayatı bacak arasında başlar, bacak arasında biter. Vicdanı da, beyni de, onuru da sadece oradadır. Bir ettir yani o. Başkada birşey değil.

Ve kadınlarımız. Ne desem ben size?... Hepiniz kartalsınız desem. Kanatlarınız zarif. Güçlüsünüz desem. Değişir mi birşey? Öylesine örselenmişsiniz ki çoğunuz. Taaa çocukluğunuzdan hem de.

Nasıl desem bilmem ki?. Uçun işte yaaa! Kartal gibi. Kartal!.. Kar-tal.......


Alıntıdır...​
 
Son düzenleme:

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
34,514
Beğeniler
7,076
Şehir
TÜRKİYE
#2
çok güzel bi yazı...ve yazılan bizim gerçeğimiz...yaşantımız...uçmayı öğretmediler ki çoğumuza...uçmayı çalışanlarıda yeri geldi yerin dibine gömmediler mi?


Allaha şükürler olsun ki uçamayanlardan değilim..insallah her zamn kartal olmayı başarabilirim...
 

Benzer konular

Top