Kendinizi mahremiyet sınırları içinde korumaya alın!

Katılım
23 Ekm 2008
Mesajlar
908
Beğeniler
11
#1
Kendinizi mahremiyet sınırları içinde korumaya alın!
Telefondaki meçhul gencin sorusu:-Okuldan arkadaşımla aramızda gizli dinî nikâh yaptırmak istiyoruz. Ailemizin haberi olmadan yaptıracağımız bu dinî nikâha nasıl bakıyorsunuz? Tavsiye eder misiniz? ..
Bu gibi gençlik sorularının arka planında yaşanan faciaları çok dinlediğimden dolayı cevabım belki de beklenmedik şekilde sert oldu:

-Ben, dedim, intiharın her türlüsüne karşıyım. Hayatının baharında bir genç kızın ailesinden habersiz dinî nikâhla hayatını baştan karartan bir riske sokması, büyük ihtimalle intihar gibidir. Erkek için aynı derecede olmasa da kız için sonuç başka türlü olmayabilir!

– 'Bir çaresi yok mu bunun?' diye ısrar edince, var dedim; hem de çok kolay. Heyecanlandı: -Lütfen o kolay çareyi söyleyin! dedi.

-Tarafların evlilik haklarını kanuni teminat altına alacak resmî nikâh yaptırmak. Böylece hem kendi geleceğini hem de aileni sıkıntıdan kurtarmak...

-Ama şu anda buna imkan yoktur. Ne ailemiz buna razı olur, ne de bizim okul ve yaş durumumuz buna müsaittir!

- Demek hem yaş, hem okul, hem de aile durumu müsait olmadığı halde, siz yine de dinî nikâha cesaret edebiliyorsunuz. Bu kadar olumsuzluğu göze almanın, istikbalinizi riske atmanın sebebi ne ola ki?

-Baştan mahremiyet ölçülerine dikkat etmedik. Yüz yüze göz göze gezdik, birbirimize âşık olduk.

-Evet mahremiyet sınırlarını yıkıp yabancıyla yüz yüze, göz göze yaşamaktan kaçınmamak, işte böyle sonucu düşünemez hale getirir tarafları! Ömür boyu pişmanlık duyacakları hatayı göze aldırır. Çünkü yıkmışsınız bir defa aradaki koruyucu mahremiyet sınırlarını. Alevlendirmişsiniz önü alınmaz gençlik duygularınızı. Artık kendinizi mazur gösterecek kılıf hazır: Âşık olmak, ayrılamaz hale gelmek! Bu duruma gelen genç, sinirsel öfkeye kapılarak tetiği çekip de gözünü kırpmadan adam öldüren gibi tetiği çeker, hedefini vurur, sonra da ömür boyu pişmanlık duyup feryat eder, ama bu feryadın hiçbir faydası olmaz. Çünkü kurşun namludan çıkmış, hedefini cansız yere sermiştir. Artık ortada sadece bir cenaze vardır. Kim üstlenecek bu cenazenin sorumluluğunu? Ayıkla pirincin taşını ayıklayabilirsen.

-'Kurtuluş çaresi yok mu bunun?' dedi. -Var, dedim. Duyguları alevlendirecek yakınlaşmalardan uzak durmak. Tek cümleyle: Kendini (mahremiyet sınırları içinde) korumaya almak! Önce okulu bitirmek, sonra mutlu olmanın şartlarını hazırlayarak resmî nikâhla yuvayı kurmak. Burada, Sözüm Gençlere kitabındaki ikazlarımı tekrar ederek bir daha diyorum ki:

-Aziz gençler! Duygularınızın alevlenmeye hazır olduğu bu devrede mahremiyet sınırlarını aşıp taşmayın, sinirsel öfkeden de tehlikeli olan cinsel öfkeye kapılıp da haddi aşmayın! Tek cümleyle, "kendinizi (mahremiyet sınırları içinde) korumaya alın". Yoksa duygu akımı denen cinsel öfke sizi bir deli haline getirir, ömür boyu pişman olacağınız yanlışı yaptırır. Ne yazık ki, işin sonu başı gibi tatlı olmaz. Zehirli bal yediğinizi sonra fark ettirir. Ama bu fark etmenin faydası olmaz. Artık tat gitmiş, zehrin acısı vicdanınızda ömür boyu sizi takip eder olmuştur! Böyle dönüşü olmayan bir yola girmemek için teşhirci, teşvikçi, tahrikçi ortamdan uzak durun, kendinizi korumaya alın. Aksi halde namludan çıkan kurşun geri dönmeyecek, ömür boyu duyacağınız pişmanlık da peşinizi bırakmayacaktır. Bizden düşündürmesi.
Ahmed Şahin
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,847
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#2
Güzel bir paylaşım en zor en deli çağlar ergenlik dönemi hani şu kanın deli aktığı dönemler en çok hatayı o zaman yapar en çok dersi o zaman çıkartırız. Örnek alınası bir yazı testi kırılmadan dersini al dercesine teşekürler paylaşım için. Sevmek güzeldir ama dediği gibi sınırları zorlamadan bazı hatalar ilerde sadece pişmanlıkla anılır. telafisi yoktur.
 
Katılım
12 Şbt 2009
Mesajlar
12
Beğeniler
0
Yaş
56
Şehir
Ordu/Kumru
#3
mahremiyet diye bir şey varmıdır bir aile oluyor bu aile allah (cc)sevgisinden hz muhammed (sas)sevgisinden mahrum ise ahlak yabancıda olmayandan beter ise sen müslüman doğacaksın ancak ondan sonra yabancının ahlakı o kendı kuralına göre yaşar sen müslüman olacaksın yaşantın yabancıdan beter olacak buna mahremiyet denecek küsüra bakmayin müslümanın sadece şu an şeytanı çok ve çok iyi bir dost edinmiş başka bir şey yok hiç kimse bundan sonra durust ve namuslu aile beklemesın çünkü müslümanız diyoruz namaz yok oruç tutuyoruz sabah namazı yok namazlarin bazıları yok bır aile çocuklarını en iyi yetiştırdı bu çocuklar buyuduler evlılık zamanı gelıyor bakalım karşı taraf iyi yetiştirmişmi çocuklarını bununda sebebı ben çocuklarimı yetiştirdim başkasından banane dersen işte ozaman kıyamet kopar karşi tarafin çocuğu senın kapına gelin gelecek tabi esas huzursuzluk ozaman başlıyor sen torununa allah (cc) diyeceksin gelının hop çocuğun kapasını kariştırma ondan sonra ben ne yaptim allahım(cc) diye bağıracaksın çünkü sen çocukarını yetiştirirken başkalarına bana ne dedinmi yazacağım çok şey var benım için bunlara günler yetmez hey musluman kardeşim uyan (1000000000000) dolara malolan servetlere bakabılıyorsun bunun bir kısmını alabılıyorsun nıçin allaha(cc)şükürü az görüyorsun kalk gece allaha(cc)kapa secdeye yalvar başka çaresı yok biraz acemı olduğum yazılarımda ayrım yapamadık unutmayın pegamber efendimiz ümmetlerı için allaha hep secdede yalvarmış dıkat et hey kardeşim dört dörtluk müslumanım desen senıde yakar eğer başksına banane dediysen saygılar
 

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,905
Beğeniler
53
#4
Zehirli bal yediğinizi sonra fark ettirir.


ne güzel ifade etmiş:(
 

Benzer konular

Top