1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Kene Yiyen Böcek

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve kelebek tarafından 24 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. kelebek

kelebek -ütopik- V.I.P

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    4.730
    Banka:
    573 ÇTL

HATAY Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Doğanlar, Amanos Dağları’nda kene yiyen böcek bulunduğunu, en fazla bir yıl yaşayabilen ve bir yılda 100 civarında yumurta bırakan çekirge ailesinden olan endemik böceğin günde 20 civarında kene yediğini tespit ettiklerini söyledi.

Prof. Dr. Miktad Doğanlar, Amanos Dağları’nda uzun süredir yaptıkları inceleme ve araştırmaları değerlendirirken, ‘parşömel kanatlılar’ olarak adlandırılan endemik tür olan böcek üzerinde 2005 yılından bu yana araştırma yaptıklarını, kene ile beslenen bu böceğe Amanos ile özdeşleşmesi için ‘Eremiaphila Dagi’ adını verdiklerini belirtti. Bu böcekleri, Amanos Dağları’ndan topladıklarını ve yaban keçisi, sığır, koyun, at gibi hayvanların üzerinden topladıkları böcek ve kenelerle aynı ortama koyduklarını belirten Prof. Dr. Doğanlar, “Bu böceklerin sadece kenelerle beslendiğini tespit ettik. Yetişkin bir böcek günde 20’ye yakın keneyi yedi” dedi.

KENE YOK EDİCİ ÇEKİRGE

‘Kene yok edici çekirge’ olarak da ifade edilen böcekle ilgili araştırmalarını genişlettiklerini bildiren Prof. Dr. Doğanlar, bu böceklerin yaklaşık bir yıl yaşadığını ve kışı yumurtada geçirdiklerini de belirterek, “Bu böcek her yörede yaşayabilir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’ndaki artışı olan bölgelerde bu böceğin götürülmesi ve oralarda bu böcekle keneye karşı mücadele yapılması gerek. Amanoslar’ın yüksek kesimlerinde bulunan böceğin popülasyonu oldukça fazla. Bir yıl yaşayan bu böcekler, yaklaşık 100 yumurta bırakıyor. Bu yumurtalar kafeslere alınarak ve zamanı geldiğinde de kenelerin yoğun olarak görüldüğü yerlere bırakılabilir” diye konuştu.

Nisan ve ağustos ayları arasında yumurtadan çıkan ve kısa sürede ergin hale gelen böceklerin keneleri yiyerek yok edeceğini belirten Prof. Dr. Doğanlar, böylece Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığı ile etkin bir şekilde biyolojik yolla mücadelenin gerçekleştirilmiş olacağını kaydetti.

2. sherry

sherry V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    1.980
    Banka:
    286 ÇTL
    Bu kenelerle ilgili değişik iddaalar olduğu için keneden zehirlenerek ölen birisini duyunca çok üzülüyorum. Umarım işe yarar.

3. kelebek

kelebek -ütopik- V.I.P

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    4.730
    Banka:
    573 ÇTL
    Kene haritası çıkarmışlar hep bizim burası ya en yoğum olduğu yer , o yüzden çok fazla duyuyorum ve ayrıca olayın tamamen içindeyiz, bu sene kene ısırmasıyla 3 öğrenciyi biz götürdük hastaneye

4. sherry

sherry V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    1.980
    Banka:
    286 ÇTL
    Az önce haritayı da gördüm. O bölgede o kadar yığılma olduğunu bilmiyordum. Dağılımı nedense hep daha orantılı düşünmüştüm. Neyseki günlük korumalar için sinkov benzeri bir ilacı da çıkmış.

5. kelebek

kelebek -ütopik- V.I.P

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    4.730
    Banka:
    573 ÇTL
    Ben inanmıyorum o ilacın koruyuculuğuna

6. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.354
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.771 ÇTL
    İlacın etken olması doğal ancak kimyasal bir zehri teninize sürmek ne kadar mantıklı. Kısa vadede olmasada uzun vadede bu tür ilaçlar da çok zararlı.

Şu yeni bulunan çekirge hakkında haberi geçen hafta içinde TV den izelmiştim. Umarım doğal ortamı dışında da yaşayabilir.

Sayfayı Paylaş