Ketonlar ve Zayıflama

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,722
Beğeniler
5,000
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Kişi kilo verdiğinde yada verdiği zaman vücut dışına ketonlar olarak bilinen maddeler verir. Ketonlar idrarla dışarı salgılanabilir ve kilo kaybetme bir göstergesi olarak kabul edilebilir yanı sıra çok sayıda gösterge hakkında da önemli ipuçları verir. Buna ilaveten ketonlar her zaman buna işaret etmeyebilir ve zararlı bir durumun da habercisi olduğu anlamına gelebilir.

KETONLARIN ÖNEMİ NEDİR?

Ketonlar vücut yağ metabolizmasının bir yan ürünü olarak vücutta üretilen bir maddedir. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, vücudunuz besinlerden enerji elde etmeye çalıştığı zaman, yağ depolarında depolanmış glikozu kullanır ve sonuçta kilo kaybı meydana gelir. kilo verirken yada zayıflarken üretilmekte olan ketonlar aynı zamanda diyabetin bir göstergesi de olabilir. Bu, vücudunuzun vücudunuzdaki şekeri yıkmak için insülin kullanmasının mümkün olmadığında ortaya çıkan bir durumdur. Ketonlar idrar atıldığı zaman da sağlık için olan bu durum ortaya çıkar.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Vücut tarafından üretilen ketonlar genellikle düşük karbonhidrat diyetinin izlenmesi ile ilişkilidir. Bu durum vücudunuz için yeterli karbonhidrat yemediğinizde kaslarda depolanmış olan şekerin yıkılması nedeni ile ortaya çıkar. Genellikle diyet yapılırken ortaya çıkan bu durum, özellikle düşük diyetin takip edildiği durumlarda daha fazla miktarda ketonlar ortaya çıkar.

TESTLER

Doktorunuz size idrar testi yaptığında yüksek miktarda ketona rastlarsa, bu kilo kaybettiğinizin fark edilmesi açısından önemlidir. Doktorunuz ayrıca kan şekeri seviyenizi belirleyebilmek için kan testi yapmanızı da isteyebilir. Kan şekerinizde şeker oranınızın yüksek olmaması diyabetin bir işareti olabilir.

YANLIŞ KANI

Düşük karbonhidratlı diyet yada kilo verme nedeni ile meydana gelen aşırı derecedeki ketonlar ketoasidoz ya da asidoz olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Vücut aşırı miktarda glikoz ürettiği zaman ortaya çıkar ve bu da hayatı tehdit edici bir dizi reaksiyona neden olabilir.

UYARI

Normal hasta popülasyonu, keton kaybı ile sonuçlanan düşük karbonhidratlı diyet yapmakla etkilenmezken, kilo vermeyi düşünen ve düşük karbonhidrat içeren diyet yapan gebe kadınlarda bu durum tehlikeli olabilir. Gebelik durumunda hem bebek hem de anne için enerjiye ihtiyaç vardır ve bu enerjinin üretilebilmesi için de vücut karbonhidratlara gereksinim duyar. Bu nedenle, gebe iken kana sızan keton oluşumunu önlemek için düşük karbonhidrat diyeti takip edilmemelidir
 

Benzer konular

Top