Kıbrıs Barış Harekatı

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1

KIBRIS ADASI, 9282 KM2 YÜZÖLÇÜMÜ İLE TÜRKİYE’YE 70, GİRİT’E 550, YUNANİSTAN’A 965 KM UZAKLIKTA, İSKENDERUN KÖRFEZİNE DOĞRU UZANMIŞ, AKDENİZ’İN 3 NCÜ BÜYÜK ADASIDIR.


3 NCÜ ZAMANDA ANADOLU İLE BİRLEŞİK OLAN ADANIN, 4 NCÜ ZAMANDA TÜRKİYE’NİN İSKENDERUN BÖLGESİNDEN KOPTUĞU İFADE EDİLMEKTEDİR.


DOĞU AKDENİZ’DE JEOPOLİTİK KONUMU NEDENİYLE KIBRIS, BÖLGE DEVLETLERİ ARASINDA MÜCADELE SEBEBİ OLMUŞTUR. MÖ 1 NCİ YÜZYILA KADAR MISIR’IN EGEMENLİĞİNDE OLAN ADA, DAHA SONRA ROMA İMPARATORLUĞU, MS 395 YILINDA DA DOĞU ROMA İMPARATORLUĞU ELİNE GEÇMİŞTİR. DAHA SONRA ARAPLARIN ELİNE GEÇEN KIBRIS, HAÇLI SEFERLERİ SIRASINDA İNGİLİZLER TARAFINDAN İŞGAL EDİLMİŞ VE BİR KRALLIK KURULMUŞTUR.


1489 YILINDA VENEDİK TARAFINDAN İŞGAL EDİLEN ADA, 1571 YILINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU TOPRAKLARINA KATILMIŞTIR.


1877-1878 OSMANLI-RUS SAVAŞINDA YENİLEN OSMANLI İMPARATORLUĞU ADAYI, 1878’DE İNGİLTERE’YE GEÇİCİ OLARAK TERK ETMİŞTİR. (KİRALAMIŞTIR)


36 YIL SONRA 1 NCİ DÜNYA SAVAŞI BAŞLANGICINDA, İNGİLTERE, KIBRIS’I TEK TARAFLI İLHAK ETMİŞ, LOZAN ANLAŞMASI İLE TÜRKİYE KIBRIS’I İNGİLTERE’YE BIRAKMIŞTIR.
 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#2

BU TARİHİ GELİŞİM İÇİNDE, HİÇBİR ZAMAN YUNANİSTAN’IN OLMAYAN KIBRIS’LA YUNANLILARIN İLGİLENMELERİNİN BAŞLANGICINI, MEGALO İDEA FİKRİNİN ORTAYA ATILMASI TEŞKİL EDER.


BÜYÜK ÜLKÜ ANLAMINA GELEN MEGALO İDEA FİKRİNİN, FATİH’İN İSTANBUL’U FETHİNDEN SONRA ORTAYA ÇIKTIĞI, KİLİSE TARAFINDAN DESTEKLENDİĞİ VE 21 NCİ YÜZYILA KADAR GELDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR.


BU IRKÇI DOKTRİN, KURULUŞ AMACI OLARAK ORTAYA KOYDUĞU HEDEFLERİNE ULAŞABİLMEK İÇİN, HER TÜRLÜ EYLEMİ GEÇERLİ KABUL ETMİŞ VE TÜM DÜNYA İNSANLIĞININ LANETLEDİĞİ TERÖRİZMİ SİLAH OLARAK KULLANMIŞTIR.


1791 YILINDA GÜNDEME GETİRİLEN VE 1796 YILINDA BÜKREŞ’TE ÇİZİLEREK “YUNANLIYIM” DİYEN TÜM TOPLUMLARA GÖNDERİLEN MEGALİ İDEA HARİTASI, BASILIP DAĞITILDIĞI ZAMAN, DAYANAK OLARAK ALABİLECEĞİ ULUSAL BİR TOPRAK (YUNANİSTAN DEVLETİ) KURULMAMIŞTIR. BU GERÇEĞE RAĞMEN, BU TÜR ÖĞRETİYİ DOKTRİN KABUL EDENLER, BİZANS İMPARATORLUĞUNU ELEN DEVLETİ KABUL ETMEKTE, HATTA MAKEDONYALI İSKENDERİ SAFKAN ELEN SAYMAKTA BİR SAKINCA GÖRMEMEKTEDİR.


İŞTE İSTANBUL’UN FETHİNDEN 340 YIL SONRA 1791’DE ORTAYA ATILAN BU DÜŞÜNCENİN AMACI, TÜRK ULUSUNU YAŞADIĞI TOPRAKLARDAN ATMAK, GEÇMİŞTE MAKEDON TOPRAKLARINI KENDİLERİNİN SAYARAK, BU ÜLKELER ÜZERİNDE BÜYÜK YUNANİSTAN’I KURMAKTI.


YUNANİSTAN BAĞIMSIZLIĞINI KAZANDIĞI 1830 YILINDAN 1922 YILINA KADAR YAKLAŞIK 100 YIL İÇİNDE, BU PROGRAMIN BÜYÜK KISIMINI, OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN ZAFİYETİ VE DIŞ ÜLKELERİN DESTEĞİ İLE GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.
 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#3

KURULDUĞU GÜNDEN İTİBAREN YUNANİSTAN, GÜVENLİĞİNİN OLMADIĞINI VE TÜRKİYE TARAFINDAN TEHDİT EDİLDİĞİNİ HER ORTAMDA DİLE GETİRMESİNE KARŞIN, TÜRK TOPRAKLARINA YÖNELİK YAYILMACI POLİTİKASINI SÜRDÜRMÜŞTÜR.


İLK KURULDUĞU ZAMAN YUNANİSTAN’IN YÜZÖLÇÜMÜ 47516 KM2 İKEN; 1878 BERLİN ANLAŞMASI İLE TOPRAKLARINI 50211 KM2’YE, BİRİNCİ BALKAN SAVAŞI SONUNDA İMZALANAN 1913 LONDRA ANLAŞMASI İLE 97237 KM2’YE, İKİNCİ BALKAN SAVAŞI SONUNDA İMZALANAN 1913 BÜKREŞ ANLAŞMASI İLE 102730 KM2’YE, 13 ŞUBAT 1914’DE YAPILAN LONDRA KONFERANSI SONUNDA 108311 KM2’YE, BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUNDA İMZALANAN NEVİLLY ANLAŞMASI İLE 129880 KM2’YE VE 10 ŞUBAT 1947’DE İMZALANAN PARİS ANLAŞMASI İLE 132562 KM2’YE ULAŞMIŞTIR.


YUNANİSTAN TARAFINDAN DÜNYA KAMUOYUNDA DEVAMLI OLARAK İDDİA EDİLEN “TÜRKİYE TEHDİTİ” NASIL BİR TEHDİTDİR Kİ, TÜRKİYE YUNANİSTAN’I TEHDİT ETMİŞ, ANCAK YUNANİSTAN İDDİA ETTİĞİ BU TEHDİTE RAĞMEN TOPRAKLARINI, TÜRKİYE ALEYHİNE %278 ORANINDA BÜYÜTMÜŞTÜR.


AYRICA BURADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ HUSUS; YUNANİSTAN’IN BU YAYILMACI FAALİYETLERİNİ VE BÜYÜMESİNİ, HİÇBİR ASKERİ BAŞARI ELDE ETMEDEN, İNGİLTERE VE RUSYA BAŞTA OLMAK ÜZERE BATILI DEVLETLERİN DESTEĞİ İLE BARIŞ ANLAŞMALARI ESNASINDA SAĞLAMIŞ OLMASIDIR.


YUNANİSTAN’IN YAYILMACI EMELLERİNİN DAYANAK NOKTASINI TEŞKİL EDEN MEGALO İDEA BUGÜNE KADAR İKİ BÜYÜK BAŞARISIZLIK GÖSTERMİŞTİR.


BUNLARDAN BİRİNCİSİ, TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI İLE 1922’DE YUNANLILARIN ANADOLU’DAN UZAKLAŞTIRILMASI,
 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#4

İKİNCİSİ İSE, 1974’TE KIBRIS BARIŞ HAREKATI İLE KIBRIS’IN YUNANİSTAN’A İLHAKININ ÖNLENMESİDİR.


BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA, YUNANİSTAN’IN KÜÇÜK ASYA MACERASI İLE BİRLİKTE 09 EYLÜL 1922’DE İZMİR’DE DENİZE GÖMÜLEN MEGALO İDEA, 2 NCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA EGE DENİZİNDE BULUNAN 12 ADALARIN YUNANİSTAN’A VERİLMESİ VE AKDENİZ’DE KIBRIS’IN YUNANLAŞTIRILMASI FAALİYETLERİ İLE YENİDEN HORTLAMIŞTIR.


20 NCİ YÜZYILIN İKİNCİ YARISINDA, DÜNYA VE BÖLGENİN GÜNDEMİNİ İŞGAL EDEN KIBRIS’IN İLHAKI, YANİ “ENOSİS”, MEGALİ İDEA ÇERÇEVESİNDE, KIBRIS’IN YUNANİSTAN’A BAĞLANMASINI, YUNANİSTAN’IN TÜRKİYE’Yİ GÜNEYDEN DE KUŞATARAK ONU ADETA ANADOLU YARIMADASINA HAPSETMESİNİ İFADE ETMEKTEDİR.


YUNANİSTAN; EGE ADALARI İLE KIBRIS’I ANADOLU’YA YÖNELİK YAYILMACI EMELLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ATLAMA TAŞI OLARAK KULLANMAKTA, TÜRKİYE’Yİ GÜNEYDEN VE BATIDAN KUŞATMAYA ÇALIŞMAKTADIR. EGE ADALARININ NEREDEYSE TAMAMININ YUNAN EGEMENLİĞİNE GİRMESİYLE, YUNANİSTAN KIBRIS’A OLAN İLGİSİNİ ARTIRMIŞ VE GEÇMİŞTE SERGİLEDİĞİ YAYILMACI PLANI BU DEFA KIBRIS’TA UYGULAMAYA BAŞLAMIŞTI.


BU PLANI EOKA TERÖR ÖRGÜTÜ UYGULAYACAKTI.

EOKA TERÖR ÖRGÜTÜ; KIBRIS MİLİSLERİ HELEN ULUSAL ÖRGÜTÜ KELİMELERİNİN KISALTILMIŞ ŞEKLİDİR. EOKA’NIN AMACINA KATKIDA BULUNMAK İÇİN KURULAN DİĞER GİZLİ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ADI “AKRİTAS TEŞKİLATI” ASKERİ PLANIN İSMİ İSE “AKRİTAS PLANI” DIR.KIBRIS CUMHURİYETİ İÇİŞLERİ BAKANI YORGACİS AKRİTAS’IN ADINI ALAN ÖRGÜTÜN ANA HEDEFİ TÜRKLERE KARŞI OPERASYONLAR BAŞLATARAK KIBRIS’I YUNANİSTAN’A ENOSİS (İLHAK) ETMEK, YANİ ETNİK TEMİZLİK YAPARAK ADADAKİ TÜRKLERİ YOK ETMEKTİ.

 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#5

1959 YILINDA İMZALANAN ZÜRİH VE LONDRA ANLAŞMALARININ DEVAMINDA, 1960 YILINDA KIBRIS CUMHURİYETİ KURULMUŞTUR.


DÜNYANIN EN UZUN ANAYASALARINDAN BİRİ OLAN, 199 MADDEDEN OLUŞAN KIBRIS ANAYASA’SI İLE İKİ EŞİT TOPLUMUN BİRLİKTE YÖNETECEKLERİ BİR DEVLET YARATILMIŞTIR.


FAKAT RUMLAR KIBRISLI TÜRKLERİ HİÇBİR ZAMAN ORTAKLARI OLARAK GÖRMEDİLER. KIBRIS CUMHURİYETİ ANAYASASININ KIBRISLI TÜRKLERE VERMİŞ OLDUĞU EŞİTLİK HAKLARINI HİÇBİR ZAMAN KABUL ETMEDİLER.


DURUMUN CİDDİYETİ 22 KASIM 1962 GÜNÜ TÜRKİYE’YE RESMİ BİR ZİYARET YAPAN KIBRIS CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI MAKARİOS’UN, “KIBRIS CUMHURİYETİ ANAYASI’NIN KIBRISLI TÜRKLERE VERMİŞ OLDUĞU HAKLARIN ÇOK FAZLA” OLDUĞUNU İFADE ETMESİ İLE ANLAŞILDI.


MAKARİOS 30 KASIM 1963 GÜNÜ ANAYASA’DA DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTEDİĞİ 13 MADDEYİ RESMEN AÇIKLADI. DEĞİŞTİRİLMESİ İSTENEN MADDELERİN ÇOĞU TÜRK TOPLUMUNUN EŞİTLİĞİNİ VURGULAYAN MADDELERDİ.


BU TEKLİFİN REDDEDİLMESİ ÜZERİNE EOKA TARAFINDAN KIBRIS TÜRK TOPLUMUNU YOK ETMEK İÇİN AKRİTAS PLANI UYGULANMAYA BAŞLANDI.
 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#6

KIBRIS TÜRK MAHALLELERİNE, TÜRKİYE CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİNE SİLAHLI SALDIRIDA BULUNULDU.


21 ARALIK KANLI NOEL SALDIRISI İLE TÜRK ALAYINDA GÖREVLİ BNB.DR. NİHAT İLHAN’IN EŞİ VE İKİ ÇOCUĞU BUGÜN “BARBARLIK MÜZESİ” OLARAK KULLANILAN EVDE BANYO KÜVETİNİN İÇİNE SOKULARAK ÖLDÜRÜLDÜ.


146 TÜRK ÖLDÜRÜLDÜ, 103 TÜRK KÖYÜ YAKILARAK 27.000 TÜRK GÖÇMEN DURUMUNA DÜŞÜRÜLDÜ.


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ’NİN 04 MART 1964 TARİHLİ KARARI İLE ADAYA BARIŞ GÜCÜ GÖNDERİLMESİNE KARAR VERİLDİ VE 27 MART 1964’TE BMBG GÖREVE BAŞLADI.


ANCAK BMBG ADADAKİ RUM SALDIRILARINI DURDURAMAMIŞTIR. BARIŞ GÜCÜ SADECE RUM SALDIRILARI BAŞLADIĞI ZAMAN ARADAN ÇEKİLMİŞ VE DIŞARIDAN BİR GÖZLEMCİ GİBİ ÖLENLER VE YARALANANLARIN RAPORUNU TUTMUŞTUR. HİÇBİR ŞEKİLDE TÜRK TOPLUMUNUN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMAMIŞTIR.


1963 OLAYLARININ HUKUKİ BAKIMDAN EN ÖNEMLİ SONUCU, 1960 ANAYASASI İLE YÖNETİMDE İKİ TOPLUM ARASINDA KURULAN DENGEYİ, RUMLARIN SİLAH ZORU İLE YIKMIŞ OLMASIDIR.
 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#7

BÖYLECE 1960 YILINDA KURULAN KIBRIS CUMHURİYETİ, RUMLARIN ENOSİS HEDEFİNDEN VAZGEÇMEMELERİ NEDENİYLE ANCAK 3 YIL YAŞAMIŞ VE 1963’DE RUMLAR TARAFINDAN YIKILMIŞTIR.


BU OLAYLARLA KIBRIS TÜRKLERİ, KENDİLERİNİN DE EŞİT KURUCU ORTAĞI OLDUKLARI KIBRIS CUMHURİYETİ YÖNETİMİNDEN, FİİLEN VE ZORLA DIŞLANMIŞLARDIR.
TÜRKLERE KARŞI UYGULANAN ŞİDDET VE SALDIRILAR, 1963 YILINDAN 1974 YILINA KADAR ADANIN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE VE ÇEŞİTLİ TARİHLERDE DEVAM ETTİ.KIBRIS’IN YUNANİSTAN’A İLHAKI KONUSUNDA; YUNANİSTAN’A İLHAKIN UZUN VADEDE GERÇEKLEŞMESİNİ İSTEYEN MAKARİOS İLE 21 NİSAN 1967’DE YUNANİSTAN’IN YÖNETİMİNİ ELE GEÇİREN VE İLHAKIN BİR AN ÖNCE GERÇEKLEŞMESİNİ İSTEYEN CUNTA YÖNETİMİ ARASINDA FİKİR AYRILIKLARI MEYDANA GELDİ.


CUNTA LİDERLERİ BU İLHAKIN BİR AN ÖNCE GERÇEKLEŞMESİNİ İSTİYORLARDI. ANCAK BAŞPİSKOPOS MAKARİOS ENGELİ ORTADAN KALKMALIYDI. OLAYLARIN BAŞINDAN BERİ ÖRGÜTTE ÇALIŞAN NİKOS SAMPSON BU İŞ İÇİN GÖREVLENDİRİLMİŞ, KIBRIS’A GÖNDERİLEN YUNAN SUBAY VE ASKERLERİ İLE BİRLİKTE 15 TEMMUZ 1974 GÜNÜ CUMHURBAŞKANI MAKARİOS’U ORTADAN KALDIRMAK AMACIYLA BAŞKANLIK SARAYINI BASMIŞ, RUM MİLLİ MUHAFIZ TEŞKİLATINI DA YANINA ALARAK BİR DARBE İLE MAKARİOS’U DEVİRMİŞ VE KIBRIS ELEN CUMHURİYETİNİ İLAN ETMİŞTİR.


ANCAK MAKARİOS BU DARBEDEN KURTULARAK ÖNCE İNGİLİZ ÜSLER BÖLGESİNE SIĞINMIŞ, ORADAN DA İNGİLTERE’YE GİTMİŞTİR.


BURADA AMAÇ GEÇİCİ BİR SÜRE OLAĞANÜSTÜ HAL SÜSÜ VERİLEREK BİR ASKERİ DARBE İLE KIBRIS TÜRKLERİNİ 1960 KIBRIS CUMHURİYETİ ORTAKLIĞINDAN ATMAKTI. SAMPSON DARBESİ ENOSİS, YANİ ADANIN FİİLEN YUNANİSTAN’A İLHAKINDAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİ. OLAY YUNANİSTAN’IN KIBRIS’A AÇIK BİR MÜDAHALESİ İDİ.

 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#8

GELİŞEN BU DURUM ÜZERİNE, TÜRKİYE; KIBRIS CUMHURİYETİ’NİN YUNANİSTAN VE İNGİLTERE’DEN OLUŞAN DİĞER GARANTÖR DEVLETLERDEN BİRİ OLAN İNGİLTERE İLE DOĞRUDAN TEMASA GEÇEREK BU DURUMA BİR SON VERİLMESİ İÇİN DESTEK ÇAĞRISI YAPIYORDU. ÇÜNKÜ GARANTÖR DEVLETLERDEN BİR DİĞERİ OLAN YUNANİSTAN ANLAŞMALARI İHLAL EDEN TARAFTI.


ANCAK İNGİLTERE KONU İLE İLGİLİ OLARAK ÇEKİMSER BİR TAVIR SERGİLEMEKTEYDİ. TC BAŞBAKANI BÜLENT ECEVİT İNGİLTERE HÜKÜMETİ İLE TEMASLAR YAPMAK ÜZERE 17 TEMMUZ’DA LONDRA’YA GİTTİ. BAŞBAKAN WILSON VE DIŞİŞLERİ BAKANI CALLAHAN İLE YAPTIĞI GÖRÜŞMELERDEN BİR SONUÇ ALAMADI. ÖTE YANDAN AMERİKA’NIN ATİNA ÜZERNDEKİ BASKILARINA RAĞMEN, YUNAN CUNTA HÜKÜMETİ KIBRIS’TAKİ YUNANLI SUBAYLARIN VE TERÖRİST SAMPSON’UN GERİ ÇEKİLMESİNİ KABUL ETMİYORDU. NATO’DA YAPILAN MÜZAKERELERDE; YUNANİSTAN, TÜRKİYE’NİN KIBRIS’A ASKER ÇIKARMASINA İHTİMAL VERMİYOR VE TÜRKİYE’NİN MÜDAHALE ETMESİ DURUMUNDA KENDİLERİNİN DE KUVVET GÖNDERECEKLERİ TEHDİDİNDE BULUNUYORDU.


GEREK İNGLTERE, GEREK BM, GEREKSE NATO’NUN OLAYA BİR ÇÖZÜM BULAMAYACAĞINI ANLAYAN TÜRKİYE, BAŞBAKAN ECEVİT’İN 19 TEMMUZ AKŞAMI LONDRA’DAN DÖNMESİNİN ERTESİ GÜNÜ, 20 TEMMİZ 1974 SABAHI KIBRIS’A GARANTÖRLÜK ANLAŞMASI HAKLARINI KULLANARAK TEK BAŞINA MÜDAHALE ETTİ.
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ; 20 TEMMUZ 1974 SABAHI DENİZ, HAVA VE KARADAN BAŞLATTIĞI 1 NCİ VE 2 NCİ BARIŞ HAREKATI İLE, KIBRIS’TA EOKA TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BAŞLATMIŞ OLDUĞU TEHDİŞ OLAYLARINA SON VERMİŞ, ADAYA BARIŞ VE HUZUR GETİRMİŞ, CUNTA HÜKÜMETİNİN DEVRİLMESİ İLE DE YUNANİSTAN’A DEMOKRASİ YÖNETİMİ GERİ DÖNMÜŞTÜR.BUGÜN ADADA BARIŞI VE ADADA YAŞAYAN TÜRK TOPLUMUNUN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA TSK’Nİ TEMSİLEN BULUNAN KTBKK’LIĞININ VAZİFESİ, KIBRIS’TA GÜVENİLİR BİR BARIŞ ANTLAŞMASI SAĞLANINCAYA KADAR, SORUMLULUĞUNA VERİLMİŞ OLAN BÖLGEDE, GARANTÖR DEVLETLERDEN BİRİ OLAN TÜRKİYE’NİN HAK VE MENFAATLERİNİ, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN VARLIĞINI VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUMAKTIR.


KIBRIS TÜRK BARIŞ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ SORUMLULUĞUNA VERİLEN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ BÖLGESİ, KIBRIS ADA’SININ %35’İNİ TEŞKİL ETMEKTEDİR. ADA’NIN GERİ KALAN KISMININ; %60’I GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ BÖLGESİ, %2.5’U İNGİLİZ ÜSLERİ, %2.5’U İSE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BARIŞ GÜCÜ KONTROLÜNDEKİ ARA BÖLGEDİR.


KIBRIS’TA HALEN İKİ AYRI TOPLUM VE İKİ AYRI YÖNETİM MEVCUT OLUP, BU YÖNETİMLER, ÇOK ULUSLU BİR GÜÇ DURUMUNDAKİ BMBG TARAFINDAN KONTROL EDİLEN, 216KM. UZUNLUĞA VE 20M. İLE 7KM. ARASINDA DEĞİŞEN GENİŞLİĞE SAHİP ARA BÖLGE İLE BİRBİRİNDEN AYRILMIŞTIR. BMBG; KIBRIS’TA, KTBKK’LIĞINCA SAĞLANAN HUZUR VE GÜVEN ORTAMINDA, 13 ÜLKEYE MENSUP 1246 MEVCUDU İLE GÖREV YAPMAKTADIR.
 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#9

ARADAN GEÇEN YILLAR SÜRESİNDE, SİYASİ GÖRÜŞMELER YAPILMASINA VE TÜRK TARAFININ ADADA İKİ KESİMLİ, İKİ TOPLUMLU, İKİ DEVLETİ ESAS ALAN KONFEDARASYON ÖNERİSİNE KARŞILIK, YUNANİSTAN VE KIBRIS RUM KESİMİ 1993 YILINDA RUM/YUNAN ORTAK SAVUNMA DOKTRİNİNİ İMZALAYARAK, NİYETLERİNİ AÇIKÇA ORTAYA KOYMAYA DEVAM ETMİŞLERDİR.


BU DOKTRİNE GÖRE; KIBRIS SORUNU İLE İLGİLİ KARARLARIN ORTAKLAŞA ALINMASI VE KIBRIS’IN YUNANİSTAN’IN ÜNİTER SAVUNMA PLANLAMASINA DAHİL EDİLMESİ İÇİN HER TÜRLÜ GİRİŞİMDE BULUNULMASI KARARI ALINMIŞ VE UYGULAMAYA GEÇİLMİŞTİR.


GKRY’NİN SİLAHLI GÜCÜNÜ TEŞKİL EDEN VE BÜYÜK ÖLÇÜDE YUNANLI SUBAYLARIN KOMUTA ETTİĞİ RMMO ENVANTERİNE DAHİL ETTİĞİ YENİ SİLAHLARLA, ZIRH GÜCÜ VE HAREKET KABİLİYETİNİ ARTIRMIŞ, ATEŞ GÜCÜNÜ ÇOĞALTMIŞ, KOMUTA KONTROL SİSTEMLERİNİ MODERNİZE ETMİŞTİR.


GKRY; HALEN MODERN KONVANSİYONEL SİLAHLARA DAYANAN SİLAHLANMASINI İDDİALI PROJELERLE SÜRDÜRMEKTE VE BU SİLAHLANMA ÇILGINLIĞI, RUMLARIN ADADAKİ GERGİNLİĞİ HER GEÇEN GÜN ARTIRMASINA NEDEN OLMAKTA VE POTANSİYEL ÇATIŞMALARA ZEMİN OLUŞTURMAKTADIR.RMMO’NUN MUHAREBE GÜCÜNÜN HIZLA ARTIRILMASINA KARŞILIK KTBKK’LIĞI; GKRY’NİN TAHRİK EDİCİ, ÇATIŞMAYA SÜRÜKLEYİCİ HER TÜRLÜ FAALİYETLERİNİ OLGUNLUKLA KARŞILAMAKTA VE 1974 MUTLU BARIŞ HAREKATI İLE SAĞLANMIŞ OLAN HUZUR VE GÜVEN ORTAMININ BOZULMASINA FIRSAT VERMEYEREK GÖREVİNİ, “BARIŞ GÜCÜ MİSYONU” ÇERÇEVESİNDE SÜRDÜRMEKTEDİR.BUNDAN SONRA DA AYNI DÜŞÜNCE VE KARARLILIKLA GÖREVİNİ DEVAM ETTİRECEKTİR.


ALINTI
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#10
Harika bir paylaşım hocam. Paylaşımlarınız hakikaten kayda değer. Teşekkürler.

Herkesin okuyup, geleceğe güvenle bakmak için tarihten ders alması gerek.
 

Benzer konular

Top