Kıl dönmesine ameliyatsız çözüm

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Kıl dönmesine ameliyatsız çözüm

Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz oturmanın neden olduğu kıl dönmesi ameliyata gerek olmadan artık ilaçla tedavi edilecek.


Bir ilaç firması, kıl dönmesini tedavi edecek ilaç geliştirdi. Almanya'da dermatest klinik laboratuarlarında yapılan Safety ve pozitif dermatolojik testlerden geçen ilaç, 11 yıllık bir AR-GE çalışmasının sonucu. Sıvı formda olan ilaç günde bir kez kullanılıyor.

TC Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü'nden gerekli izinleri alan ilaç Türkiye ile birlikte dünyada da satışa sunulacak.

Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, abse ve fistül oluşturması demek. Kıl dönmesi, yani 'Dermoid kist' veya 'Pilonidal sinüs', cilt altı kıl yuvası olarak ifade ediliyor. Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında, kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida gibi dönerek cilt altı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesiyle meydana geliyor.

Hastalık, kılın deride labirentler açması, peşinden labirentlere giren bakterinin de katkısı ile çevresini iltihaplandırması sonucu oluşuyor. Hastalık iltilaplı veya kanlı, kokulu akıntılara ve abselere neden olabiliyor.

UZUN SÜRE OTURMAK HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR


Sert büro koltuklarında ve bilgisayar başında, aynı pozisyonda uzun süre oturanlarda veya uzun süre jip sürenlerde veya uzun süre otobüs yolculukları yapanlarda daha sık oluyor. Kıl dönmesi 16 ila 30 yaş arası kıllı ve gürbüz, genç erkeklerde, nadiren de genç bayanlarda oluşuyor.

Sinsi gelişen bir yapıya sahip olan kıl dönmesi uzunca bir süre vücutta hiçbir belirti vermeden ilerliyor. Teşhis konulabilecek noktaya gelindiğinde ise tedavi olarak ameliyat öneriliyor. Bu yeni ilaçla ameliyat olmadan kıl dönmesinin tedavi edileceği belirtiliyor

Uzun süre oturmak hastalığa davetiye çıkarıyor diye uyarıyor uzmanlar, dikkat etmek lazım.
 

patik

Özel Üye
Özel üye
Katılım
24 Arl 2009
Mesajlar
2,868
Beğeniler
402
Şehir
Kayseri
#2
Bu harika bir haber. Çünkü çok ağrılı bir işlem. Ameliyatını da izledim, pansumanlarını da çok yaptım. Gerçekten çok zor bir süreç. Tıbbi tedavi müthiş olavaktır.
 

Benzer konular

Top