1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kilolu çocuğa bunları söylemeyin

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 12 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Kilolu çocuğa bunları söylemeyin

  Kilo fazlalığı sorunu, çocukların ve gençlerin de sağlığını tehdit ediyor. Ergenliğe girmeden önce kilo alanlarda, bu kiloları erişkinliğe taşıma riski yüzde 20-50 arasındayken ergenlikten itibaren kilo alanlarda bu oran yüzde 50-70'e yükselmektedir. Tip II diyabet, yüksek tansiyon, damar sertliği gibi birçok sağlık sorunu ile karşılaşmamaları için önlem almak her ebeveynin görevidir. Ancak çocuklarla ve ergenlerle kilo sorununu paylaşmak incelik isteyen bir konudur. Özellikle ergenlikte gençler ebeveynlerinin kendilerini anlamadıklarını düşündüklerinden “içlerini dökmek” için yakın buldukları akrabaları ya da arkadaşlarının ebeveynleri ile duygu ve düşüncelerini paylaşırlar. Bu noktada daha profesyonelce bir yaklaşım açısından bir psikolog ile iş birliği yararlı olabilir. Uzmanın temel işlevi çocuğun ya da gencin kendisini vücut yapısı olarak değil, kişilik olarak farklı algılamasını sağlamaktır.

  Ebeveyn ne yapmalı?
  Konuşurken içinde “fazla”, “çok”, “yeterince değil” ya da “yetersiz” sözlerinin geçtiği tümceler kurulmamalıdır; Örneğin “Yeterince cesaretin yok.” ya da “Çok atıştırıyorsun.” gibi saptamalar uygun olmayan yaklaşımlardır. Göze görünmese de çocuk kilo sorunu ile ilgili çaba harcar. Ebeveyninin gözündeki kötü imajı silmeye çalışır.
  Aynı derecede olumsuz olan bir başka yaklaşım da “Sen o kadar şişman değilsin.” tarzıdır. Durumunu yadsımaya yönelik bu tutum yüzünden fazla kilolarıyla savaşma motivasyonunu yitirebilir. Oysa hakkındaki gerçeklerin farkında olması cesaret ister ama aynı zamanda ona güç de verir.

  Sofrada…
  Kilo sorunu olan bir çocuk ya da ergenle sofrada kilo ve beslenme dışında her şey konuşulmalı ve tartışılmalıdır. Bu iki konu mutlaka yemek dışı zamanlarda gündeme getirilmelidir. Gelecek gençlerin; onlarda sağlık bilincini yerleştirme sorumluluğu da bizim.

  DR. EVREN ALTINEL
   
Benzer Konular
 1. Haziran
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  672
 2. çingene
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  882
 3. Mavi Gül
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  1.025
 4. Papatya
  Mesaj:
  31
  Görüntüleme:
  2.625
 5. Paradoks ~
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  996
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş