1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kimyasal Gübre'nin yan etkileri

Konusu 'Bitkiler' forumundadır ve Suskun tarafından 19 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Kimyasal Gübre'nin yan etkileri
  Kimyasal gübre toprakta olması gereken ,toprakta ekislen ametal inorganik maddeleri desteklemek amacı ile (resfiriksiyon)doğal olmayan kimyasal yöntemlerle üretilen maddelere kimyasal gübre denir.
  Kimyasal gübreler toprağa atıldıktan itibaren toprakataki organizlamaların çalışmasını engeller.Bu engelleme ilk olarak toprağın pH'nın değişmesi ile başlar.Topraktaki reaksiyoınlar ,kimyasalların katkısı ile ilk olarak mikroorganizmaldengeyi bozar.Mikroorganizmal yaşamın olamdığı bir toprakta bitiki böcek artıklarının parçalanaması olayı (geri dönüşüm olmayacağı için toprak sürekli fakirleşecektir.Şöyle örnekleyelim,dağdaki toprak zenginleşiyor da niçin zirai alanlarda toprak zenginleşmiyor?Normalde bir bitki topraktan aldığı enerjinin %3 ila %15 ürün ve geliş meye kullanır.%85 ila %97 oaranında yaprak olarak veya ürün dökümü olarak,artık madde olarak toprağa iade eder.Oysa bir bitki topraktan aladığı enerjinin 3 katını güneşten fotofosforilasyonla (fotosentez,kemosentez) yolu ile alır ki bir bitki kullandığı enerjinin 3 katına yakınını geri iade etmektedir.Tabiattaki hiçbir canlı (insan hariç) idame alan ve süreçleri yok etme
  Kimyasal Gübrenin Zararları
  Toprakta eksik veya alınmayacak durumda olan bitki besin elementlerinin kimyasal (suni) yollarla elde edilmiş gübrelerle bitkinin kullanımına sunulması kimyasal gübreleme olarak adlandırılır. Kimyasal gübreleme sadece besin elementi eksikliğini gidermek için yapıldığından toprak yapısı çok pek göz önünde tutulmamaktadır.

  Bunun sonucu olarak
  Bozuk toprağa verilen kimyasal gübreden bitki yeterince faydalanamamaktadır ve uzun süre yapılan gübreleme sonucunda ilk zamanlar bitki gelişmesi besin elementi ihtiyacının karşılanmasından dolayı normale yakın gelişme göstermektedir.
  Yoğun kimyasal gübreleme sonucu toprak organik maddelerce fakirleşmekte dolayısıyla biyolojik faaliyet azalması toprağın yapısının bozulmasını da beraberinde getirmektedir. Yoğun şekilde kimyasal gübrelemeye devam edilmesi halinde de her sene topraklar daha da bozulacak, bitki gelişmesi yapılan kimyasal gübrelemenin yoğunluğuna bağlı olarak yavaşlayacak ve duracak, verim düşüşü yaşanacak ve çiftçimiz emeğinin karşılığını alamayacaktır.
  Yoğun yapılan kimyasal gübreleme sonucunda toprakta organik madde miktarı ve dolayısıyla topraktaki humus oranı azalacak ve biyolojik aktivite, yani toprak canlılarının aktivitesi de azalıp verilen gübreler toprakta tutunamadığı için yıkanıp gidecektir. Bitki besin elementelerinin, bitkilerin alabileceği şekle dönüşmeleri duracak ve böylece toğrağın fiziksel ve kimyasal özellikleri menfi manada bozulacaktır. Neticede toprağın üst kısımları kumlaşırken, alt kısımlarıda taşlaşacaktır. (Sertleşecektir)
  Bu durum topraklarımızda;

  1. Tuz konsantrasyonun yükselmesine,
  2. Mikroorganizma faaliyetlerinin azalmasına,
  3. Yeraltı suyunun kirlenmesine,
  4. Kimyasal olarak verilen gübrelerin topraktan çabuçak yıkanmasına,
  5. Verim ve elde edilen ürünün kalitesinin düşmesine,
  6. Erozyonla toprak kaybına, neden olacaktır..
   

Sayfayı Paylaş