Kır evi stili mutfaklar

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Özellikle bayanlar için bir evin kalbidir mutfak. Aile bireyleriyle bir araya gelinen yemek eşliğinde sıcak sohbetler edilen, dostlarla sıcak kahve molaları verilen özel mekanlardır. Teknoloji çağında betonlar arasına gömülmüş durumdayız. Sevindirici olan yeni yapılarda mutfakları daha geniş ve fonsiyonel tasarlanması. Bu özel mekanları sıradanlıktan çıkarıp daha hoş mekanlar yapmak elimizde.

Aşağıda modernleşmeden uzak, sade huzur veren Kır evi tarzında bir mutfağa sahip olmak için bazı ip uçları vereceğim.

Duvarlar ve döşemeler
Kır evi teması için mutfak tezgahında ve yerde en uygun seçim seramik döşemeler veya işlenmiş taşlardır. Benzerliği muhafaza ederek duvarlarıda doğal malzemelerle kaplayabilir veya sıvanın üzerine sadece boya yaparak pütürlü yapısının doğallığından faydalanabilirsiniz. Deniz mavisi, parlak kırmızı, sıcak sarı ve yeşil tonları kır evi modeline uygun renklerdir.

Duvarlarınıza, hobi mağazalarında satılan hazır şablonlarla veya içinizden geldiği gibi çiçek, sarmaşık, kuş resimleri çizebilirsiniz.Kır mutfağında mobilya seçimi
Pastel renkler veya bej gibi açık tonların hakim olduğu ahşap dolapları ya da doğal ahşap renkli mutfak dolaplarınızı el işi örtülerle süsleyebilirsiniz. Dolaplarınıza uygun seçtiğiniz oval veya yuvarlak ahşap masalar mutfağınıza sıcaklık katacaktır. Kır evi stilinde, yenilenmiş rustik(kırsal) mobilyalar önemli bir yer kaplar. Aileden kalma elden geçirdiğiniz eski eşyaları aksesuar olarak kullanarak nostaljik bir hava oluşturabilirsiniz.Aksesuarlar kır mutfağına renk katacaktır
Kır evi tarzı mutfak istiyorsanız vaz geçemeyeceğiniz aksesuarlar arasında masanın üstüne veya pencereye yerleştireceğiniz canlı bitkiler yer alır. Üstelik bu bitkileri el yapımı toprak kaplar içinde sergilerseniz mükemmel olacaktır. Tabiki kır havasını yansıtan bir diğer önemli öge de kendinizi kırda hissettirecek çiçek desenli perdelerdir. Yere atacağınz küçük bir kilim, raflara yerleştireceğiniz kahve fincanları, bir köşeye dayayacağınız alüminyum tepsi, bakır kaplar, hasır veya ferforje bir avizeyle kır mutfağınızı zenginleştirebilirsiniz.
 

Benzer konular

Top