Kiralık Araç ile Kaza Yapıldığında Neler Yapmalı?

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,973
Takım
GALATASARAY
#1
Araç kiraladığınızda düzgün, yavaş, sakin bir biçimde aracı sürerseniz hiç bir konuda sorun yaşılacağınızı düşünmüyorum. Araç kiralarken sözleşmeyi okuyup ona göre aracı kiralamalısınız, kimse başkasının aracı ile kaza yapmak istemez ancak olur ki bir kaza yaşanırsa altta belirttiğimiz maddeleri uygulayarak doğru bir biçimde aracın kasko'sunu uygulayabilirsiniz.
  • Zaman kaybetmeden durumu araç kiraladığınız firma yöneticisine bildiriniz.
  • Kazayı şehir içinde yaptıysanız 155 polis imdadı, şehir dışında yapmış iseniz 156 jandarma imdat telefonlarınız arayarak size ulaşmalarını sağlayınız, Kaza sonrası kasko'dan yararlanmak için kaza raporu ve alkol rapor'u tutturunuz.
  • Kazadan sonra ödemiş olduğunuz cezaların ödendi makbuzunu firma yetkililerine sununuz.
  • Firma yetkililerinden size yeni bir araç temin edip edemeyeceklerini öğrenin ve bunu sözleşmede okuyun.
  • Eğer aracı kullanmanızı engelleyen bir hasar bulunmuyorsa kiralama işlemini aracınızın iade tarihine kadar devam ettirmek istiyorsanız kaza raporunu en kısa sürede kiralama yaptığınız firmaya üzerinde aslının aynıdır kaşesi bulunan kaza raporunu ve alkol raporunu fakslayın. Unutmayın aracı iade ederken mutlak surette bu belgelerin aslını firmaya teslim etmelisiniz.
Bütün rent a car şirketleri bu maddeleri benimsemeyebilir. Onun için sözleşmeyi çok iyi okumanızı öneriyoruz ve biraz zamanını harcayarak bu konuyu konuşmalısınız. Genelde bu maddeler tüm şirketlerde olan maddelerdir ancak önceden önlemi almakta fayda vardır.
 

Benzer konular

Top