Kırıkkale Büyük Yangın

Katılım
5 Ags 2013
Mesajlar
327
Beğeniler
6
Şehir
İstanbuL
#1
Kırıkkale Makina Kimya Endüstrisi'nde patlama meydana geldi
Kırıkkale Makina Kimya Endüstrisi Mühimmat Depoları bölgesinde büyük bir patlama ve yangın meydana geldi.

Kırıkkale'nin Hasandede Beldesi'ndeki mühimmat deposundaki patlamadan sonra başlayan orman yangını kontrol altına alınamıyor. Alevlere MKE, Kırıkkale ve Ankara'dan giden itfaiye ekipleri müdahale etti. Gece olması nedeniyle havadan söndürme çalışmaları yapılamıyor. Büyüyerek geniş bir alana yayılan alevler nedeniyle Ankara-Kayseri Karayolu ulaşıma kapatıldı.
İtfaiye ekipleri, alevlerin diğer depolara sıçramaması için yoğun çaba harcıyor. Ekipler, alevlerin diğer depolara sırayetini önlemek için önlemlerini aldı. Arama kurtarma ekipleri de patlamanın olduğu mühimmat deposuna girmeye çalışıyor.
Kırıkkale'nin Hasandede Beldesi'nde bulunan Makine Kimya Endüstri'ne ait mühimmat deposunda akşam saatlerinde henüz bilinmeyen nedenle patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle çevredeki binaların camları kırılırken, bazı vatandaşların hafif şekilde yaralandığı bildirildi. Patlamanın meydana mühimmat deposunun bulunduğu bölgedeki ormanlık alanda yangın başlarken, olay yerine giden itfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor.
Öte yandan mühimmat deposununda bulunan 5 kişiden haber alınamadığı bildirildi. Ankara'dan da yangına müdahale için itfaiye ve kurtarma ekibi gönderildi.

HABER ALINAMAYAN 5 KİŞİYE ULAŞILDI
Kırıkkale'nin Hasandede Beldesi'ndeki mühimmat deposundaki patlamanın ardından başlayan orman yangınına itfaiye ekiplerinin müdahalesi sürüyor. Yangının yayılma ihtimaline karşı bölgede bazı evlerin boşaltıldığı öğrenildi. Müdahale sırasında dumandan etkilenen 3 itfaiyeciye sağlık ekipleri tarafından ilk müdahale yapıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı.
Öte yandan haber alınamayan 5 kişiyle irtibat sağlandı. Güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen 5 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.


DEPODA AR-GE ÇALIŞMALARI YAPILIYORDU
Kırıkkale'de patlayan deponun mühimmat ve barut deposu olarak kullanıldığı öğrenildi. AR-GE çalışmalarının da yapıldığı deponun 500 haneli Hasandede Beldesi'ne yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunduğu belirtildi. Ana depo ayrıca Kırıkkale'deki diğer barut, silah fabrikaları ve mühimmat üretim alanlarının en yakınına 6, en uzağına ise 10 kilometre mesafede bulunduğu kaydedildi.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI
Mühimmat ve barut deposunda patlama sonrası başlayan yangın MKE, Kırıkkale ve çevre illerden gelen itfaiye ekiplerinin çalışması sonucu kontrol altına alındı. Yangında ilk belirlemelere göre yaklaşık 20 hektarlık ormanlık alan zarar gördü.

4 KİŞİ HASTANELERE BAŞVURDU
Patlamanın meydana geldiği Hasandede Beldesi'nde 4 kişinin cam kırıkları ve dumandan etkilenme nedeniyle hastanelere başvurduğu öğrenildi.
Öte yandan önce haber alınamayan, ardından irtibat sağlanan 5 kişinin kulelerde güvenlik görevlisi olarak olarak çalıştığı öğrenildi. Ak parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kaan Köksel ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat olay yerine gidip yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

VALİ KOLAT: OLAYIN NEDENİ YAPILACAK DETAYLI ÇALIŞMA SONRASINDA BELLİ OLACAK
Kırıkkale Valisi Ali Kolat patlama ve yangının meydana geldiği bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Vali Kolat söndürme çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Vali Kolat, "Yangın kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor. Alevlerin patlamanın sonrasında mı başladığı yoksa yangın nedeniyle mi patlama meydana geldiği yarın yapılacak detaylı çalışma sonrasında netlik kazanacaktır" dedi.

ANKARA KAYSERİ KARAYOLU ULAŞIMA AÇILDI
Öte yandan patlama nedeniyle ulaşıma kapatılan Ankara - Kırıkkale - Kayseri karayolu 3 buçuk saat sonra alevler kontrol altına alındıktan sonra ulaşıma açıldı.
 
Top