Kırıklarda ‘şok dalga’ tedavisiyle yüzde 80 başarı

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
başarı sağlandığını belirterek, “Dermatoloji, selülit vakalarında, damar tıkanmaları ve ürolojide de bu yöntem kullanılmaya başlandı. Fakat üzülerek söylüyorum bu yöntem Türkiye'de yeterince bilinmiyor. Avrupa bu konuda bizim çok önünümüzde” dedi.
Almanya'nın Nürnberg kentinde doktorluk yapan İzmirli Operatör Dr. İsmail Balaoğlu ve Prof.Dr. Veli Lök, Türkiye Kas İskelet Sistemi Şok Dalgası Tedavisi adıyla bir dernek kurdu. Avrupa ve Uluslararası İskelet Şok Dalga Tedavisi Dernekleri Türkiye temsilcileri Balaoğlu ve Lök, Türkiye'deki derneği kurmalarının amaçlarının şok dalga tedavi yöntemini yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Balaoğlu, şok dalgasının, yüksek enerjili bir ses dalgası olduğunu ifade etti. Bu dalganın, ultrason dalgasından bin misli daha güçlü olduğunu vurgulayan Baloğlu, “Bu ses dalgasıyla kaynamamış kırık bölgesine ulaşan enerji, yaşam kalitesi azalmış kemik hücrelerini tahrip ederek, onların yerine daha canlı hücrelerin yer almasını sağlıyor. Bu şekilde de kaynamamış kırık 2 ile 4 ay arasında iyileşebiliyor” dedi.
2001 yılında Amerika'nın bu metodu hastalarda kullanmasıyla birlikte tüm dünyada yaygınlaştığını belirten Baloğlu, kaynamamış kırıkların tedavisi, topuk dikeni ve omuzdaki kireç çökmelerinde bu şok dalgasının kullanıldığını söyledi. Baloğlu, “Artık bu dünyada yaygın bir biçimde kullanılan bir metod. Fakat üzülerek söylüyorum bu konuda Türkiye'de makine sayısı çok çok az. Ama hasta sayısı gittikçe artıyor. Bu tedavide başarı oranı yüzde 80 civarında. Tıpta bu kadar yüksek bir başarıyı yakalamak zor” diye konuştu. Türkiye'de şok dalga tedavisinin yeterince bilinmemesinden dert yanan Baloğlu şöyle konuştu:
“Bu bir tanıtım olayı. Bunun tanıtımını iyi yapmak gerekiyor. Türkiye'deki meslektaşlarım bu yöntemin bilimsel yönününü bilmek istiyor. Neticenin yanında neden böyle olduğunu da bilmek istiyor. Doktorların işleyişi görmesi lazım. Bu yöntemi daha iyi anlatabilmek için Türkiye Kas İskelet Sistemi Şok Dalgası Tedavisi Derneğini kurduk. Derneğimiz aracılığı ile bunun daha büyük bir hızla yayılacağına inanıyoruz. Avrupa'da bu yöntem rutin hale geldi. Bunu Türkiye'de de yaygınlaştırmaya çalışacağız. Şok dalgası başka hastalıklarda da kullanılıyor. örneğin; Dermatoloji, selülit vakalarında, damar tıkanıklıklarında deneniyor. Peniste belirli bir yaştan sonra giderilemeyen sertleşmede gözardı edilemeyecek oranda iyileşme vakaları var.”
AMELİYATSIZ VE UCUZ
Prof. Dr. Veli Lök, şok dalga tedavisinin, her yeni yöntem gibi zaman içinde meslektaşları arasında kullanımının genişleyeceğine inandığını anlattı. Yöntemin ameliyatsız ve ucuz olduğuna da dikkat çeken Prof.Dr. Lök, “Derneğimiz kurulması şok dalga tedavisinin yayılmasında çok önemlidir. Türkiye Kas İskelet sistemi Şok Dalgası Tedavisi Derneği aracılığıyla yurtdışı ilişkilerimiz ve eğitim imkanlarımızı yürüteceğiz. Derneğimizin büyük şehirlerde de şubeleri olacak” diye konuştu.
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
Suskun İlk Yardım 0

Benzer konular

Top