1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kırkayak (Millipede)

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve BeReNN tarafından 9 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  501
  Ödül Puanları:
  5.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.490 ÇTL
  Kırkayak (Millipede)

  (Kırkayak- Class Dilopoda American Millipede)

  Özellikleri
  Boy: Genellikle 5cm veya daha küçük.
  Renk: Kahverengi veya siyah

  Davranışları
  Islak bitkiler yaprak döküntüleri gibi yerlerde buldukları ölü organik maddelerle beslenirler. Kırkayakların her vücut segmentinde iki çift ayakları olmasına karşılık çıyanların bir çift ayakları olması bu iki türün ayırt edilmesini sağlar. Dış alanlarda çok görülmelerine rağmen iç alanlarda kırkayağa pek rastlanmaz çünkü rutubetsiz ortamda kısa sürede ölürler. Koşullar uygun olduğunda ve yeterli gıda olduğunda kırkayaklar binlerce sayıya ulaşabilirler. Ortam koşulları değiştiğinde veya nüfusları çok arttığında birlikte göç etmeleriyle tanınırlar.

  Yaşam Alanları
  Bina içerisinde; bodrumda katlarda ve evlerin balkonlarında bina dışarısında; rutubetli yerlerde yaprak altı ve gübrelik yerlerde yaşarlar.Dış alanda yaprak döküntüsü peyzaj alanları çimenlikler zemindeki çeşitli malzemelerin altında; iç alanda garajların ve bodrumların rutubetli bölgelerinde yaşarlar.

  Mücadele İpuçları
  Barındığı ve ürediği yerler tesbit edilip ilaçlamak suretiyle yok ediler. Binanın yakınındaki potansiyel üreme alanlarını ve sığınaklarını en aza indirmek; bitki ve yığınları binadan uzak tutmak; girişlerini önlemek yapının dış alanındaki çatlak ve delikleri kapatmak gereklidir.

  Bir bölgede sayıları çok arttığında göç etmelerini sağlamak için dış alan ve yarık çatlaklara birden fazla sayıda düzenli uygulama yapılması gereklidir
   
Benzer Konular
 1. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  821
 2. Joker7238
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  808
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş