1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Kısa Kısa Birinci Trimester!

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve MeRciMeK tarafından 19 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. MeRciMeK
    Masum

MeRciMeK V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    1.871
    Ödül Puanları:
    7.230
    Banka:
    427 ÇTL
    Hamileliğinizde neler olup bitecek, haydi kısaca gözden geçirelim...

1. hafta
    Şaşırtıcı gelecek ama hamileliğinizin başlangıcı, son adet kanamanızın ilk günü olarak kabul edilir. Folik asit alımına, egzersize ve stresten uzak durmaya başlamak iyi bir başlangıç olacaktır.
    2. hafta
    Gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıklardan atılır. Çift yumurta ikizleri ve üçüzlerinde birden fazla yumurta atılır. Bunların hepsi döllenir ise çoğul hamilelik gerçekleşir.
    3. hafta
    Hayat başlıyor. Döllenme sırasında sperm X kromozomu taşıyorsa bebek kız; Y kromozomu taşıyorsa erkek olacaktır. Bu aşamada, doğacak olan bebeğin bütün genetik yapısı bellidir ve değiştirilemez.
    4. hafta
    Anne oluyorsunuz... Embriyoda kan damarları oluşmaya başlar ve embriyo ile plasenta arasında daha sonra göbek kordonunu meydana getirecek bir oluşum gerçekleşir.
    5. hafta
    Sürekli bir uyku hali, halsizlikten yakınıyorsunuz. Memelerinizde dolgunluk ve hassasiyet, sık tuvalete çıkma şikayetleriniz de başladı.
    6. hafta
    Mide bulantıları ve kusmalar olacaktır. Kokulara hassaslaştınız. Aslında tüm kokular eskisi gibi. Değişen sizsiniz.
    7. hafta
    Bir iki kilo alabilir ya da verebilirsiniz. Hamileliğin erken belirtileri azalır; bulantılar artabilir.
    8. hafta
    Ergenlik döneminize geri dönmüş gibi mi hissediyorsunuz? Korkmayın bu hamilelikten kaynaklanan hormonal değişimler. Hamilelik öncesinde kapalı bir yumruk kadar olan rahminiz artık neredeyse portakal kadar oldu bile.
    9. hafta
    Hala bebeğinizin kız ya da erkek olduğu belli değildir, ama içinde yüzdüğü suyun içinde hafif hafif hareket etmeye başladı haberiniz olsun.
    10. hafta
    Bu haftanın sonunda bebeğinizin organ gelişimi dönemi tamamlandı. Bu organlar olgunlaşacaktır.
    11. hafta
    İçinizdeki bebeğiniz artık embriyo değil; kocaman bir FETUS ve boyu yaklaşık 3 santimetre. Hamileliğinizin en kritik dönemi sona erdi.
    12. hafta
    Baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleriniz olabilir. Bebeğinizin ise, yüzü insan görünümünü aldı.
    13. hafta
    Fetus giderek daha çok insana benzemeye başladı. Sizin de karnınız büyümeye ve kıyafetleriniz dar gelmeye... Artık alışverişin zamanı gelmedi mi?

2. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Mercimek... Trimester anlamı nedir ? ilk kez duydum desem bana cahil demessin umarım.:)

3. MeRciMeK
    Masum

MeRciMeK V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    1.871
    Ödül Puanları:
    7.230
    Banka:
    427 ÇTL
    Tabiki de demem ..:)
    Bende anlamını konuyu açarken öğrendim ekliycektim unutmuşum..:)Kısaca ekliyorum gerekli bilgiyi hemen ..Hatırlattığın için sağol :)

Trimester, insandaki 9 aylık gebelik süresinin her 3 aylık dönemlerine verilen addır. Kökeni Latincedir ve üç ay anlamına gelmektedir.

9 aylık gebelik süresinin 3 ayrı dönemde ele alınması, gebeliğin genel gelişiminin anlaşılması yönünden oldukça önemli ve faydalıdır.

Birinci trimester (ilk 3 aylık dönem)
    Bebeğin organ gelişiminin başladığı ve tamamlandığı ve aynı zamanda anne adayının da gebeliğe uyum sağlamasının gerçekleştiği dönemdir.
    İkinci trimester (ikinci 3 aylık dönem)
    bebeğin gelişimini sürdürdüğü dönemdir.
    üçüncü trimester (son 3 aylık dönem)
    Doğum hazırlıklarının başladığı ve nihayet tamamlandığı dönemdir
    .

4. KıRMıZı
    Aşık

KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

Beğenileri:
    4.759
    Ödül Puanları:
    11.580
    Meslek:
    Karmaşıkkk
    Yer:
    TÜRKİYE
    Banka:
    334 ÇTL
    hmmm bende yeni öğrenmiş oldum..teşekkürler Mercimek

5. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Teşekkürler Mercimek (Tri) bir üç vardı ama gerisini çıkaramamıştım.

6. MeRciMeK
    Masum

MeRciMeK V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    1.871
    Ödül Puanları:
    7.230
    Banka:
    427 ÇTL
    Rica ederim..:)

Sayfayı Paylaş