1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kişisel Notlarım :)

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve dderya tarafından 8 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.200
  Beğenileri:
  8.003
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  232 ÇTL
  kendi görüşlerime, yorumlarıma da yer vermiş bulunmaktayım. o yüzden okurken birazcık şaşırtabilir. belirteyim önceden. ve her seferinde 'caps lock'a basmak birazcık zor geldiği için, yazım hataları bolca bulunabilir diyerek bir giriş yapmış bulunuyorum.
   
 2. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.200
  Beğenileri:
  8.003
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  232 ÇTL
  SULTAN I. MURAD (Hüdavendigar)

  *Edirne’nin fethi

  Osmanlılar’ın Balkanlardaki en önemli fetihleri edirnedir. Çünkü hem sağlam kalelerle korunmakta, hem Bizans imparatorluğunu avrupaya bağlayan yol üzerinde bulunmakta idi. Büyük bir askeri önem sahipti yani. Ve edirne başken oldu bu arada J


  *Sırpsındığı Zaferi

  Filibe ve edirnenin osmanlıya geçmesi, Avrupalı Hristiyanların hırs ve intikam duygularını alevlendirmiş, papanın yardım ve desteğiyle yeni bir haçlı ordusu kurulmuştur.

  Ömrünü cenk meydanlarında geçirmiş, başarılı Hacı İlbeğ, bir gece düşman üzerine vararak keşif yapmayı teklif etti. Yanına çok az bir kuvvet alarak gitti.

  Haçlılar, kalabalık olmalarına falan güvenerek mağrur bir vaziyette eğlencelere dalmış, şarap içip eğlenmekteydiler. Hacı İlbeğ, gökleri inleten ‘allah allah!’ nidaları, davul, zil ve boru sesleriyle üzerlerine atıldı. Karanlıktan dolayı Meriç nehrine düşüp boğuldu haçlılar. Macar kralı Layoş, canını kurtarıp kaçtı (1364)  1380’de Osmanlılar balkanlara iyiice yerleşti.


  I.Kosova Zaferi

  Yine bir haçlı ordusu. Ama bu haçlılar o kadar kuvvetli görünüyordu ki, bu yüzden Sultan Murad üzülüyordu. Gece, sabaha kadar dua etti, allaha yalvardı.

  Ve Osmanlılar bu savaşı da zaferle bitirdiler. Yakup Çelebi Yıldırım Bayezid, kaçan düşmanları takibe koyuldular.

  Veeee Sultan Murad2ımız, savaş alanında bir Sırplı tarafından öldürüldü. Bu hain katili ismi mi? ‘Miloş’ (ne kadar gıcık bi ismi varmış zaten :D)

  Neyse. Sultan Murad, devlet erkanının önünde, Yıldırım Bayezid’in padişah olmasını vasiyet ederek vefat etti. (Yeşil Türbe’dedir şu an. Bu arada yeşil türbenin karşısına, bir Miloş Kalesi yapılmıştı yanılmıyorsam. Vay be. Adamlara bak..)
   
 3. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.200
  Beğenileri:
  8.003
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  232 ÇTL
  SULTAN I. BAYEZİD(yıldırım)

  Kütahya Anadolu Beylerbeyliği’ni kurarak, beylerbeyliği sayısını ikiye çıkarmıştır.

  *Niğbolu Zaferi

  Osman Gazi’den bu yana gittikçe daralan çember, Bizanslıların ümitlerini söndürüyordu. Bizansa karadenizden gelecek yardımları önlemek için Anadolu Hisarı’nı inşa ettirmiş. Bizans’a kuşatmalar olmuş. ama sonra imparatorun şehirde bir Müslüman mahallesi kurulmasına, bir kadı tayinine ve camiler açılmasına müsaade etmesiyle kuşatması kaldırılmış.

  Bizans imparatoru korktu. Osmanlılardan gizli olarak, avrupadaki Macar Kralına bir mektup yazdı. Macar kralı da Osmanlılara ne zamandır diş biliyordu. Ama..mektup, yolda Yıldırım’ın adamları tarafından ele geçirildi. Padişah çok çok çok sinirlendi. 3. Kez kuşatma yaptı bizansa.

  Sonra, Macar kralı etrafında toplanan bileşik haçlı ordusunu Osmanlı sınırlarını geçrek Niğbolu önlerine dayandığı haber alındı. Her kafadan bir ses çıkıyor ve haçlılar büyük bir gurur ve sevinç içinde tatlı rüyalar görüyordu.

  Ancak, birdenbire Osmanlı, Niğbolu kalesine geldi. Kral Sigismund şaşırdı tabii. Ve nihayet Osmanlılar zaferlerini ilan ettiler.

  Bu savaş. Haçlılar’a 7 yıl önce yapılan Kosova’dan sonra vurulmuş en ağır darbedir.

  1398’ İstanbul 4. Kez kuşatıldı. Bu son kşatma ile Bizans İmparatorluğu son bulmak üzereydi. Ne var ki allahın yüce takdiri, kim bilir nide hikmetler, nice faydalar ve nice ikazlar sebebiyle Osmanlı ülkesine Timur belasını gönderdi.

  *Timur ve Ankara Savaşı

  Timur, 1400’de Osmanlı sınırını geçerek Sivas’a saldırdı. Padişahla aralarında sert mektuplaşmalar ve hakaretler geçti.

  İki ordu 1402 yılının 20 temmuz Cuma günü Çubuk Ovası’nda karşılaştı. Fakat maalesef Osmanlı Devleti savaştan yenik ayrıldı.

  Kardeşler arası (fetret devri) başladı.

  Esaret hayatına dayanamayan Yıldırım Bayezid öldü. Mehmet Çelebi de babasının cesedini Bursa’ya defnettirdi.

  FETRET DEVRİ

  Şehzade Süleyman, İsa, Musa ve Mehmet arasında 11 yıl süren mücadelelerden Çelebi Mehmet galip çıkarak Osmanlı Birliği’ni yeniden kurdu.

  Bu dönemde, Avrupadan bize saldırı olmamasının en önemli sebebi Yüzyıl Şavaşları’dır.
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.633
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.422
 3. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  635
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  538
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  724
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş