1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kitap isimleri nasıl belirleniyor?

Konusu 'Edebiyat / Kitap' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 3 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.257
  Beğenileri:
  4.898
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.883 ÇTL
  Fatih Andı’nın “Kitap adları ne söyler?” adlı yazısında K,tap isimlerinin nasıl belirlendiğini yayıncılar tarafından yapılan yorumlar.

  Raşit Çavaş (Yapı Kredi Yayınları): Bir edebiyat eserinde kitabın adının yazarın yazdığı kitabın ayrılmaz parçası olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla yazar kitabının adını koymakta sonsuz özgürdür. Başta “popülerlik” olmak üzere “satış amaçlı” da olsa hiçbir yazarın kitabının adını değiştirme hakkı asla yayıncıda olamaz. Olmamalıdır da. Batı’daki örneklere de bakacak olursak bestseller yazarlara kitaplarının bazı bölümlerini yeniden yazdıran kitabı uluslararası pazarın isteklerine göre kısaltan ya da uzatan sonradan film olma ihtimaline göre kahramanların kitapta yaptıklarına / ettiklerine / konuştuklarına karışan hatta “biraz erotizm” ya da “biraz gizem” eklenmesini isteyen kitabın adının bile bir satış unsuru olabileceğini düşünen Batılı editörler elbette kitapların adlarına da karışıyorlar… Bizde de bu türden kitaplar için “kitabın adına yatırım yapan” yayıncıların olduğunu görüyorum. Ama Türkiye’de “gerçek” edebiyatı işlerinin ana konusu yayınevlerinin ne yayın yönetmenlerinin ne de editörlerinin kitap adıyla uğraşacaklarını sanmıyorum.


  Erol Kılınç (Ötüken Yayınları): Evet yazar için kitabı onun çocuğu gibidir! Kitabın ismi doğrudan yazar tarafından belirlenmiş olabileceği gibi çevresi ve editörü tarafından da teklif edilip konmuş olabilir. Kitabın ismi önemlidir: İçini aksettirmesi içini ilgi çekici bir şekilde yansıtması önemlidir. Bu itibarla isabetli ve ilgi çekici olduğu kadar konuya uygun düşecek güzel bir isim bulmak gerekir. Yayınevleri de bir referans noktasıdır: “Bu yayınevinden şu tarz kitaplar çıkar; okunması lâzımdır; şu yayınevinden böyle bir kitap asla çıkmaz; şu yayınevi dilde ve üslûpta seçici davranır; bu yayınevi kitaplarını asla titizlenerek yayınlamaz… Şunlar cafcaflı fakat içi boş kitaplar çıkarır; bu yayınevi ise öyle şeylere tenezzül edip okuyucuyu yanlış yönlendirmez…” Bunlar önemlidir.


  Emine Eroğlu (Timaş Yayınları):
  Okur hiç tanımadığı bir yazarın kitabını isminden dolayı alabiliyor. Fakat bu türlere göre azalan ve artan bir durum. Okur sevdiği bir yazarın kitapları arasındaki tercihini bile isimler üzerinden yapıyor. Mina Urgan’ın kitabının adı “Bir Dinozor’un Anıları” değil de “Hatıralarım” gibi bir isim olsaydı o tirajı asla yakalayamazdı. Ben bir yayın yönetmeni olarak kitabın isminin okura vaat ettiği şeyi içeriğinin doldurmasını isterim. Okurda hayal kırıklıkları oluşturmak bir yayınevinin gelecekteki okur potansiyelini feda etmesi demektir. Fakat kitap isimlerinin okur psikolojisi üzerindeki etkisini de asla ihmal etmem.


  Kalender Yıldız (Sütun Yayınları): Günümüz yayın hayatında -haklı olarak- yayıncı da yazar da hem çarpıcı hem de özgün isimler peşinde. Bu yüzden son zamanlarda piyasaya çıkan kitaplarda kullanılan isimlerden çoğunun geçmişte yayımlanan kitaplardaki kadar -mesela Beş Şehir’deki kadar- kitabın içeriğini yansıtmadığını düşünüyorum. Okur her zaman olmasa da tanımadığı bir yazarın kitabını sadece isminden dolayı alabiliyor. Bunun her okura göre farklı gerekçeleri vardır. Kimine isim sıcak gelmiştir kimi kapaktaki bir kelimeden etkilenmiştir kimi de kendinde karşılığı olan bir ifadeyi kapakta görmüştür… Okur kitap kapağında samimi sıcak kelimeler görmek istiyor. Kapağında teknik ve soğuk kelimeler bulunan kitaplardan özellikle uzak duruyor.
   

Sayfayı Paylaş