1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

kız isteme

Konusu 'CerezSÖZLÜK' forumundadır ve dderya tarafından 25 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. dderya
    Ayyaş

dderya kOkOşŞ Süper Moderatör

Beğenileri:
    7.505
    Ödül Puanları:
    11.080
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    izmir :)
    Banka:
    193 ÇTL
    erkekler evlenecekleri zaman kızın aile büyüklerinden birine çeşitli ritüeller eşliğinde bu isteğini belirtmesidir. en sevdiğim Türk geleneklerin bir tanesi ayrıca, bir o kadar da eğlenceli :D

daha once hic kız isteme merasiminde bulunmadım, ama çevremde ne kadar tanıdık varsa hepsininkine gidecegim :P
    hele bir de kalabalık aileler olursa tadindan yenmez.

ama Allah korusun ki ben kendi kız isteme merasimimde bulunmayayim, âmiiiiin...

(baskalarina bakinca eglenceli fakat ben..ölürüm daha iyi valla. aman aman.)

katip ve Ninova bunu beğendi.
  2. Sentinus
    No Mood

Sentinus Tengri Biz Menen!.. Özel üye

Beğenileri:
    3.780
    Ödül Puanları:
    8.080
    Yer:
    İstanbul
    Bence çok sade bir gelenek :D Zaten öyle anlarda erkeklere söz bile vermiyorlar. Konu mankeni olarak katılıyoruz :D Ama heyecanı büyük olsa gerek. Yaşayınca öğreneceğiz :D

dderya bunu beğendi.
  3. LâL
    Melek

LâL ღ GALATASARAY ღ

Beğenileri:
    2.440
    Ödül Puanları:
    7.330
    Meslek:
    Hafız & Hoca
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    123 ÇTL
    Kahveye Tuz Vs. Katmayı Unutmayalım :))

dderya bunu beğendi.
  4. Ninova
    Dalgın

Ninova Ya heRru Ya MeRru !

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    2.930
    Meslek:
    Laborant
    Yer:
    Gazıantep
    Banka:
    16 ÇTL
    sanırım konyada olmus olay kız ıcıne envaı cesıt sey koymus kahvenın.adamda zehırlenmıs :D

ben teyzemınkı gordum sankı devlet meselesı gorusuluyor :D
    @dderya aynen kendiminkini istemem ben gülesim gelir :D
    bende ciddi olunması gereken yerde gülme hastalıgı varda... :w

LâL ve dderya bunu beğendi.
  5. RUZG4R
    Küstah

RUZG4R ÖylesinE ♔ Özel üye

Beğenileri:
    3.380
    Ödül Puanları:
    10.580
    Banka:
    561 ÇTL
    Kendim için hiç kız istemedim ama bir kaç kere şahit olduğum Türk adeti ..en son birine kız istemeye gittiğimde kayınpederin damadı ben sanmasından beri uzak durduğum eylem :P

dderya ve LâL bunu beğendi.
  6. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.417
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    811 ÇTL
    Gelinlik kızımızın iki ayağını bir papuca sokmasına sağlayan"ayyy köpüklü olsun, damadınkine tuz atmayı unutma önerileri"damadımızınsa "ağzı var dili yok"modunda olduğu. Büyüklerin ne yapsakta lafı istemeye getirsek diye sohbeti kesme noktasını bulmak için sabrettiği. Ve sonunda damat tarafının Allahın emrini anıp kız tarafının"gençler bir birini sevmiş Allah mesut etsin" söylemiyle tatlıya bağlanan olay.
    Tabi ben yine olumlu yönden anlattım. :) dilerim sevenler için hep olumlu olur sonuç.

dderya, LâL ve KıRMıZı bunu beğendi.
  7. Katip
    Hoşgörülü

Katip Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    2.391
    Ödül Puanları:
    5.580
    Meslek:
    ?
    Yer:
    Uzaklarda ...
    Banka:
    82 ÇTL
    Bakalım kız isterken ne söyleniyor :)
    Erkek tarafının sevilen aile büyüğü kız tarafına seslenerek "Allah'ın emri, Peygamber'in kavliyle kızınız Zehra'yı oğlumuz Harun'a istiyoruz"der.

İsimler örnektir :)

dderya, KıRMıZı ve Çağlayağmur bunu beğendi.
  8. MeRciMeK
    Masum

MeRciMeK V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    1.871
    Ödül Puanları:
    7.230
    Banka:
    427 ÇTL
    Eğlenceli etkinliktir kendileri tabi başrolde kendiniz olmadığınız sürece.. Gelin kızdan habersiz damadın kahvesine tuzu basıp koşa koşa damadın suratını izlemesi en sevdiğim bölümüdür :P Kız babasının nazını da unutmayalım :D

dderya bunu beğendi.
  9. Papatya
    Meşgul

Papatya Sözlerimi Geri Alamam.* Süper Moderatör

Beğenileri:
    5.753
    Ödül Puanları:
    10.980
    Yer:
    Seattle.
    Banka:
    4.885 ÇTL

Aile büyüklerinin, yakın akrabaların katıldığı çok heyecanlı bir tören diyebilirim bu konu için. İki insan birbiriyle evlenmeden evvel aileden izin alırlar. Daha doğrusu isim koyarlar aralarındaki ilişki artık resmiyete dökülmeye başlamıştır. İki tarafta o akşam birbirlerine " söz " verirler.
    :P " Biz istiyoruz " derler, " gençler anlaşmış, ehem kem küm "
    Allahın emriyle isterler tabi. Bu çok eski ve asla biteceğine inanmadığım bir adet, gelenektir.
    Tuzlu kahve pişirilir damada, bana kalsa ben acı biber bile koyarım, hatta acı olan tüm baharatları. :P Bakalım damat bey ne kadar dayanıklı!
    Erkek tarafı gelini ve ailesini, kız tarafıda damadı ve ailesini süzmektedir tabii çaktırmadan.
    Neyse sonra yüzük takılır, kurdele kesilir, öpüşülür falan. Biraz sohbet muhabbet. Sonra da kalkılır. Misafirliğin kısa olanı makbuldür, daha çoo....k görüşülecektir.
    Efendim, istenecek kızlar varsa onlara tavsiyem şöyle olacaktır ailelerinizi birbiriyle görüştürün, kaçmayın. Ayda 2-3 kere görüşün aile ile. Eğer nişanlı iseniz de arayı fazla uzatmayın, ve aranıza başka birini sokmayın. İki gönül bir olunca samanlık seyran olur, bunun tersini iddia edenlerin içinde bir gram sevgi, aşk yoktur efendim.
    Aranızdaki meseleler iyi de olsa kötü de olsa, " aranızda " kalsın, kalmalı. Kalkıp ona buna sağa sola " arkadaşlarınıza " anlatmayın. Sağlıklı bir ilişki için şart bunlar.
    Saygılarımla.

YoRuMSuZ ve dderya bunu beğendi.
  10. MeRciMeK
    Masum

MeRciMeK V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    1.871
    Ödül Puanları:
    7.230
    Banka:
    427 ÇTL
    @dderya mesajimi begenerek komik anilari canlandirdin bendee =GG