1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Koca Mustafa Türküleri 2

Konusu 'Türkü/Hikayeleri' forumundadır ve BIYIKLI tarafından 16 Eylül 2006 başlatılmıştır.

 1. BIYIKLI

  BIYIKLI V.I.P V.I.P

  Katılım:
  14 Haziran 2006
  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  1.130
  Banka:
  144 ÇTL
  Koca Mustafa Türküleri 2 - Afyon yöresi

  Bohurcular bölük bölük geldiler
  Ciğerimi delik delik deldiler
  Mustafa'yı şu çimene serdiler
  Malı yağma ırzı beylik dediler

  Sular akmayınca durulmazimiş
  Gönül gezmeyince yorulmazimiş
  Kocalıkta demler sürülmezimiş
  Gençlik elde iken sürem demleri

  Kahbe felek değirmenin döndü mü
  Bağın bahçen sular ile doldu mu
  Ben yaparım sen yıkarsın bendimi
  Döne döne nöbet bile geldi mi

  Çıkaydım Kumalar'ın düzüne
  Martinimi alaydım yüzüme
  Onbeş sene az geliyor gözüme
  Yandım Allah müfrezeler elinden

  Burçak verin kır atıma kişnesin
  Fitil salın yarelerim işlesin
  Ben ölürsem nazlı yarim n'işlesin
  Kalk gidelim ela gözlüm dağlara

  Kır ata bindim de Macıl'dan geçtim
  Kumalar dağ'ına al kanlar saçtım
  Onbeş atlıynan Dinarı bastım
  Duymadın mı Kaymakam bey ünümü

  Anonim
   
 2. BIYIKLI

  BIYIKLI V.I.P V.I.P

  Katılım:
  14 Haziran 2006
  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  1.130
  Banka:
  144 ÇTL
  Hikayesi

  Koca Mustafa Türküleri 2 - Afyon yöresi

  Koca Mustafa türküleri kimi zaman "Buhurcular" veya "Ince Memed" türküleri olarak da anılabiliyor. çünkü Buhurcular, Koca Mustafa'nın öldürülmesinde etkili olmuş bir Yörük aşireti. İnce Memed de Koca Mustafa'nın arkadaşlarından. Ancak vurulmasına yakın Koca Mustafa'dan ayrılmış birisi.

  Cumhuriyetten önce Dinar'a bağlı Kırıklar (şimdiki adı Gökçek) köyünde şimdi Dazkırı'ya bağlı bir olaydan dolayı Koca Mustafa'nın anasını zaptiyeler önce Başmakçı daha sonra Dinar'a getirmişler. Götürürken de eziyet etmişler kadına, Bunun üstüne gerek köydeki hasımları ve gerekse güvenlik güçlerine kin bağlamış ve dağa çıkmış Koca Mustafa. Yıllarca eşkiyalık yapmış. Sadece Dinar çevresinde değil, Isparta-Burdur-Antalya-Denizli-Uşak çevresinde zaman zaman kırk atlıya varan bir grupla dolaşmış. Yanmdaki adamlan üstüne, kendisi üstüne hikayeler, olaylar anlatılır o yörelerde. Ince Memed Kareyserli (dayısı), Şakir Efe en yakın adamlarından. Vurulduktan sonra bile bu yakın adamları hakkında değişik söylentiler dolaşmış durmuş.

  Önceleri Buhurcular adlı Yörüklerle iyimiş araları. Sonradan bozulmuş. Kurtuluş Savaşı'nda da bazı Ege zeybekleri gibi katılmamış orduya. Güvenmemiş. Düşman kovulup da içteki pürüzlerin üstüne gidilince Koca Mustafa zorlanır olmuş. Aynca jandarma, Buhurcularla işbirliği yapmış. çevresindeki adamaları da yavaş yavaş bu işten soğumaya başlayınca, (bu konuda Ince Memed'le ilgili değerlendirmemize bakılmalı M.B.) zayıflamış koca Mustafa. Hatta Ince Memed'in: "Ayrılalım, herkes bir tarafa dağılsın, bu işin sonu yok, böyle giderse çabuk vuruluruz" diye arkadaşlarına öneride bulunduğu söylenir. Koca Mustafa'nın da bunu kabul etmediği söylenir. Bu görüş ayrılığı yüzünden İnce Memed, Koca Mustafa'dan ayrılmış.

  Koca Mustafa, bu arada Dinar'ın Karataş köyünden evlenmiş. O yöreye geldiği haber alınınca, jandarma ve Buhurcu yörükleri Dinar'ın Karataş köyü çevresinde kıstırmışlar kendisini. Sabahtan akşama kadar çarpışma olmuş. Koca Mustafa'yı bir çayın kenarında vurmuşlar. Koca Mustafa vurulunca çevresindekiler dağılmış, kimisi yakalanmış. Vurulduğu tarih kesinlikle bilinmemekle birlikte, 1925-26'larda olması mümkündür."

  Koca Mustafa, halk arasında yaygın bir üne kavuştuğu için adına yakılan türküler de çoğalmış. İnce Memed türküleriyle bu türküler arasında bazı geçişmeler de olmuş. Koca Mustafa'nın, Ince Memed'in kendisinden ayırılmasını sindiremediği, halkın da Ince Memed'in yenilgisini buna bağladığı anlaşılıyor.

  Kaynak : Anonim
   
Benzer Konular
 1. deLi qIz
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  941
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.044
 3. İLkİm*
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  528
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  748
 5. arz-ı hal
  Mesaj:
  51
  Görüntüleme:
  5.723
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş