1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kök Hücre Çalışmalarında Önemli Aşama

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 14 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.240
  Beğenileri:
  4.873
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.736 ÇTL
  Kök Hücre Çalışmalarında Önemli Aşama

  [​IMG]

  ABD'de bilim adamları, deri hücrelerini beyin hücrelerine dönüştürmeyi başardı.

  "Proceedings of the National Academy of Sciences" adlı dergide yayımlanan araştırma, "kök hücre" çalışmalarında yeni bir aşama olarak kabul ediliyor. California'daki Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bilim adamları, farelerden aldıkları deri hücrelerini "uyarılmış" kök hücreler kullanmadan doğrudan beyin hücrelerine dönüştürdü. Daha önceki çalışmalarda deri hücreleri, "uyarılmış" kök hücreler olarak yeniden programlanıyordu. Ancak bu tekniğin kansere neden olan genleri eyleme geçirdiği belirlenmişti. Bilim adamları, yeni teknikle üç tür beyin hücresi elde etmeyi başardıklarını ve bu hücrelerin laboratuvar ortamında hızla çoğaldıklarını kaydetti.

  Bilim adamları, deri hücrelerini beyin hücrelerine dönüştürmek için deri hücrelerine beyin hücrelerinin genetik kodunu taşıyan bir virüs enjekte etti. Üç haftalık bir sürenin ardından her 10 deri hücresinden birinin beyin hücresine dönüştüğü belirlendi. Elde ettikleri beyin hücrelerini farelerin beynine yerleştiren bilim adamları, bu hücrelerin nöronlar arasında elektrik sinyalleri ileten proteini ürettiğini gözlemledi. Bilim adamları, beyin hücrelerinin kendilerini yenilemediğini dolayısıyla çalışmanın tıp tarihinde çok büyük önem taşıdığını kaydetti. Tekniğin insan derisi üzerinde kullanılmaya başlanması için daha fazla test yapılması gerekiyor. Bu yöntemin felçten körlüğün belirli bazı tiplerine kadar çok çeşitli alanlardaki hastalar için umut kaynağı olması bekleniyor.
   

Sayfayı Paylaş