Kolay Kazanan Çabuk Kaybeder

yaren*

Herşey olması gerektiği gibi ;)
Özel üye
Katılım
24 Hzr 2011
Mesajlar
10,073
Beğeniler
114
Şehir
Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
#1
Ulu bir kavak ağacının yanında bir sarmaşık filizi boy göstermiş. Bahar ilerledikçe sarmaşık kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış. Yağmurların ve güneşin etkisi ile müthiş bir hızla büyümüş ve nerede ise bizim kavak ağacı ile aynı boylara gelmiş.
Ve bir gün dayanamayıp sormuş kavağa
--Sen kaç ayda bu hala geldin ağaç?
--On yılda demiş kavak.
--On yılda mı? diye gülmüş ve neşeyle yapraklarını sallamış sarmaşık ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak!’
--Doğru demiş ağaç ’doğru’
Günler günleri izlemiş ve sonbaharın o rüzgarlı serin günleri başladığında sarmaşık önce üşümeğe sonrada yapraklarını düşürmeğe sıcaklık iyice düşüp de soğuklar artmaya başlayınca da aşağıya doğru inmeye başlamış.
Sormuş endişe içinde kavağa:
--Neler oluyor bana ağaç?
--Ölüyorsun demiş kavak.
--Niçin?
--Benim on yılda geldiğim yere sen iki ayda gelmeye çalıştığın için.
Biz insanoğullarının da sıklıkla yapmaya çalıştığı şey değil midir?Kolay yoldan bir şeylere sahip olmaya yada bir yerlere gelmeye çalışmak? Kendimize hedefler koyarız ve genelliklede kurnazca kendimizi en az yoracak şekilde ona ulaşmaya çalışırız. Hedefimiz bellidir ve biz bazen ona ulaşabilmek için bedel ödeme yerine yanlışa doğru bile deyip kısa yoldan ancak kurnazca yanlış yollara sapabiliriz.
Aslında tüm yaşantımız boyunca büyüklü küçüklü bedeller ödeyerek bazı yerlere gelmişizdir. Bazen birilerini görürüz ve amma ballı adam hemen de istediği oluverdi deriz aslında bilmeyiz ki o isteğini başarana kadar ne yollardan geçmiştir ne bedeller ödemiştir. Biz hayatının kısa bir bölümüne bakar ve hemen yorumda bulunuveririz. İstediği oldu deriz oysaki o yıllar boyu birçok isteğinden feragat edip yılmadan çalışmıştır. Belki de o dönemler dalga geçip eğlenirken her şeyin kolay olacağını düşünen biz şimdi oturup nasıl oldu da biz yapamadık diyoruz.
Günümüz kurnazların kısa yoldan bir şeylere sahip olmaya çalışanların günü ancak biz doğru bildiğimiz yolda hak ettiğimizden biraz daha fazla çalışan ancak hak ettiğimizden biraz daha azına razı olabilecek yani bedel ödeyerek hayatını bereketli bir hale getiren bireylerden olmaya çalışalım.Hayatımızı nasıl geçirdiğimize odaklanalım bedel ödeyerek yani üreterek bir şeyleri elde edip bunun bereketine sahip olanlardan mıyız?Yoksa tüketerek hayatını harcayanlardan mı?Unutmayalım ki ne kadar kolay elde edersek o kadar kolay kaybedebiliriz…
Sadece işinizi yapın ;ne eksiğini nede fazlasını …Ancak biraz daha fazla emek vermek ve biraz daha fazla iş yapmak size pek zarar vermez .Asıl değerli olan da işin bu ‘biraz’ kısmıdır.


 

Benzer konular

Top