Koltukaltı Kararmalarından Kurtulun!

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,022
Beğeniler
6,467
Şehir
Seattle.
#1

Özellikle yaz aylarında kısa kollu bluzları giymeye başlayınca ya da plajlarda güneşlenirken, kararmış koltukaltımız kendimizi rahat hissedemememize neden olabiliyor…

Kış fazla göz önünde olmadıkları için, koltukaltı bölgesi genellikle ihmal ediyoruz. Ancak yaz gelince bu ihmalkarlığımız başımızı ağrıyor. Kullandığımız deodorantlardan, bakım ürünlerine kadar pek çok şeyin neden olabildiği koltukaltı kararmaları bir anda kabusumuz oluyor. Aslında alınacak birkaç ufak önlemle bu sorunun üstesinden gelmek mümkün.

İşte koltukaltı problemiyle baş etmenin ve kendinizi çok daha rahat hissetmenizin yolları...

Terlemeyi azaltın

Koltukaltı kararmalarının en önemli nedenlerinden biri terleme. Dolası ile ister yaz ister kış olsun, vücudunuzu saran ve terlemeye müsait olan bu bölgenin nefes almasını engelleyen kıyafetler giymemeniz. Mümkün olduğunca bol ve pamuk oranı yüksek kıyafetler tercih etmeye çalışın.

Deodorant kullanmayın

Deodorantların içinde bulunan bazı kimyasallar cildinizin üzerinde negatif etkiler yaratabilir. Bu sebeple deodorant yerine pudra kullanmayı deneyin. Koltuk altınızın yüzeyini kaplayacak, ince bir tabaka yeterli olacaktır.

Ter önleyici deodorantları tercih etmeyin

Ter önleyici yani anti-perspirant içeren deodorantlar da kol altı kararmalarına neden olabiliyor. Bunların yerine de anti-bakteriyel pudraları tercih edebilirsiniz.

Jilet yerine ağda

Kol altında bulunan istenmeyen tüylerden kurtulmak için genellikle hızlı ve kolay bir yöntem olduğu için jilet tercih ediliyor. Ancak kol altınıza sürekli jilet sürmek, zaman içinde aşınmaya ve kararmaya neden olabiliyor. Dolayısı ile burada bulunan tüylerden kurtulmak için ağdayı tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

Limon kullanın

Nasıl cildinizde meydana gelen lekelerin rengini açmak için limon kullanmanız gerekiyorsa, kol altınız için de limondan faydalanabilirsiniz. Her gün banyodan sonra, bir dilim limonu koltukaltınıza sürün. Biraz bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu yöntem cildinizi ölü derilerden arındırıp, kararmalardan da kurtulmanızı sağlayacaktır.

Maske uygulayın

Limon suyu, süt tozu ve balı macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Bu karışımı koltukaltınıza uygulayın ve 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık suyla koltukaltınızı durulayın. Bu formülü düzenli olarak birkaç hafta uyguladığınızda, karartının azaldığını ve zaman içinde kaybolduğunu göreceksiniz. 

Benzer konular

Top