1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kondansatör nedir?

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 21 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Kondansatör nedir?​


  Karşılıklı iki iletken ve bunların arasında bulunan bir yalıtkan maddeden oluşan ve elektrik yükü depo edebilme yeteneğine sahip devre elemanlarına kondansatör denir. Kondansatörlerde kapasite birimi Farad'tır.  Mika kondansatörler nedir?

  Mika kondansatörlerde, çok ince iki iletken levha ve bunların arasında yalıtkan olarak mika kullanılmıştır. Mika kondansatörler genellikle 50 pikofarad ile 500 pikofarad arasında küçük kapasiteleri elde etmek için imal edilir.

  Kağıt kondansatörler nedir?

  Kağıt kondansatörlerde iki iletken plaka ve bunların arasında yalıtkan olarak kağıt kullanılmıştır. İletken maddeler ve bunların arasındaki kağıt çok ince olup bir silindirik yapı oluşturmak üzere birbiri üzerine sarılmıştır. Kağıt kondansatörlerde dış kap olarak genellikle plastik kullanılır. Kağıt kondansatörler genellikle orta büyüklükte kapasitelerin elde edilmesinde kullanılır. Örneğin; 0.005 ile 1 mikrofarad arasındaki kapasiteler, kağıt kondansatörlerle elde edilir.


  Seramik kondansatörler nedir?


  Bu kondansatörlerde dielektrik madde olarak seramik kullanılır. Aynı miktar kapasite seramik kondansatörlerde, kağıt kondansatöre göre çok daha küçük boyutlarda elde edilebilir. Seramik kondansatörler, fiziki olarak tüp veya disk biçiminde imal edilir. Disk biçimindeki seramik kondansatörler "mercimek kondansatör" olarak da adlandırılmaktadır.


  Mercimek kondansatör nedir?


  Seramik kondansatörler, fiziki olarak tüp veya disk biçiminde imal edilir. Disk biçimindeki seramik kondansatörler "mercimek kondansatör" olarak da adlandırılmaktadır.


  Değişken kondansatörler nedir?

  Değişken kondansatörlerde, sabit metal plakalar rotoru, dönebilen biçimde yataklanmış metal plakalar ise statoru oluşturur. Bir mil tarafından döndürülen stator, rotoru oluşturan plakaların arasına tarak biçiminde geçerek kapasiteyi oluşturur. Değişken kondansatörlerde karşılıklı plakalar arasındaki hava, dielektrik madde olarak görev yapar. Değişken kondansatörde stator ile rotoru oluşturan levhalar tam içi içe geçtiklerinde kondansatörün kapasitesi maximum değerine ulaşır, levhalar birbirlerinden tamamen ayrıldığında ise kondansatörün kapasitesi minimum değerine iner.

  Elektrolitik kondansatörler nedir?

  Elektrolitik kondansatörlerde asit eriyiğine benzeyen bir elektrolitik maddenin emdirildiği bez, yalıtkan madde olarak kullanılır. Bu yalıtkanın iki yanındaki alüminyum plakalar da kondansatörün iletken kısımlarıdır. Bu plakalardan bir tanesi doğrudan doğruya kondansatörün dış kabına bağlıdır. Elektrolitik kondansatörler büyük kapasite değerlerini sağlamak üzere imal edilir. Tipik kapasite değerleri 1 mikrofarad ile 2000 mikrofarad arasındadır. Elektrolitik kondansatörlerde kapasite ve kondansatöre uygulanabilecek maksimum gerilimi değeri yazılıdır. Kondansatöre üzerinde yazılı gerilim değerinden daha büyük gerilim uygulanmamalıdır.


  Kondansatörün sağlamlık kontrolü nasıl yapılır?


  Kondansatörlerin güvenirlilik muayenesi Avometrenin Ω kademesinde yapılır. Yapılan işlem esasta, ölçü aletinin içindeki pil voltajı ile kondansatörün şarj edilip edilmediğinin tespitidir. Muayeneden önce kondansatörün boş olduğundan emin olunmalıdır.   

Sayfayı Paylaş