Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1


Kongo Demokratik Cumhuriyeti


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d6/Democratic_Republic_of_the_Congo_%28orthographic_projection%29.svg/250px-Democratic_Republic_of_the_Congo_%28orthographic_projection%29.svg.png
[IMG]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Congo_Rep_Dem_carte.gif/200px-Congo_Rep_Dem_carte.gif
Kongo Demokratik Cumhuriyeti, eski adı Zaire olan bir Orta-Güney Afrika ülkesidir.

2.345.410 km² yüzölçümü ile Afrika'nın ikinci büyük ülkesi konumundadır. Nüfusu 58.317.930'dur. Başkenti Kinshasa'dır. Kinshasa ile komşu Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Brazzaville arasında sadece Kongo nehri yer alır ki, bunlar dünyanın birbirine en yakın başkentleridir.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin komşuları Kongo Cumhuriyeti (batıda), Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan (kuzeyde), Uganda, Ruanda, Burundi, Tanzanya (doğu) ile güneyde Zambiya ve Angola'dır.

İnanış olarak Aminizm hakimdir.

30 Haziran 1960'ta Belçika'dan bağımsızlığını elde etmiştir. Ülkenin ismi, Kongo nehri havzasında yaşayan Bakongo kabilesinin dilinde "avcı" anlamına gelen "kongo"dan gelir. Geniş toprakları olan ülkede nüfus Mingala, Kikvit gibi farklı etnisitelerden olşur. Kongo'nun Atlas Okyanusu'na sadece 40 kilometrelik bir kıyısı vardır.

19. yüzyıl yarısında Avrupalılar, Orta Afrika’da sistematik olarak keşfe başladılar. Belçika Kralı II. Léopold, Henry Stanley’i anlaşmalar yapması için bugünkü Zaire topraklarına gönderdi.

Stanley, Afrikalı şeflerle kralın kefil olduğu bir teşkilat adına anlaşmalar imzaladı. 1884-1885 Berlin Konferansı'nda ülke Leopold’un hükümranlığına ve mülkiyetine verildi. Ülkenin adı Serbest Kongo Devleti oldu. Leopold’un hükümet görevlileri Müslüman tüccarları ülkenin doğu kısmından çıkardı. Yerlilere çok acımasız ve insanî olmayan davranışları ve faaliyetleri, milletlerarası bir skandala neden oldu.

II. Leopold döneminde Kongo nüfusu 20-30 milyondan 9 milyonun altına düştü. Sonunda Leopold, Kongo bölgesinin kontrolünü Belçika’ya teslim etmek zorunda kaldı ve böylece sömürge dönemi başlamış oldu.
 

Benzer konular

Top