1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kongo

Konusu 'Ülkeler Tarihi' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL
  Kongo


  Kongo Cumhuriyeti
  Demokratik Kongo Cumhuriyeti
  Kongo Bağımsız Devleti

  Kongo Cumhuriyeti
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Kongo Cumhuriyeti, orta batı Afrika'da Atlas Okyanusu kıyısında bir ülkedir. Başkenti Brazavil olup nüfusu 2.954.258, yüzölçümü ise 342.000 km²'dir. Komşuları Angola, Gabon, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'dir.

  Eski bir Fransız sömürgesi olan Kongo, bağımsızlığını 1960 yılında ilan etti. Benzerlik nedeniyle, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (eski adı Zaire) Kongo-Kinshasa, Kongo Cumhuriyeti ise Kongo-Brazzaville olarak da adlanmaktadir.

  Doğal yapı:
  Tropik bir iklimin hüküm sürdüğü Kongo'nun yaklaşık %65'i, kum ve çakıl içeren iri taneli topraklarla kaplıdır. Çok geniş ormanlarında goril, şempanze, maymun, filler mevcuttur.

  Ekonomi:Kongo petrol yatakları sayesinde gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Ancak petrole bağımlılık ülke ekonomisine ne yarar veriyor ne de fayda sağlıyor. Yabancı firmaların desteğiyle çıkarıln petrolden elde edilen gelir ülkenin iç işlerinde kullanılmaktadır. Tarım faalliyetleri ise şekerkamışı, tütün kakao ve kahvedir. Bu ürünler dış satım ürünleridrir. Kongo ayrıca maden yönünden de zengin bir ülkedir. Çok kaliteli demir cevheri, kurşun, kalay, çinko, bakır bu ülkenin önemli madenleridir.
  *****


  Demokratik Kongo Cumhuriyeti

  [​IMG]
  [​IMG]
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d6/Democratic_Republic_of_the_Congo_%28orthographic_projection%29.svg/250px-Democratic_Republic_of_the_Congo_%28orthographic_projection%29.svg.png
  [IMG]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Congo_Rep_Dem_carte.gif/200px-Congo_Rep_Dem_carte.gif
  [/IMG]
  Kongo Demokratik Cumhuriyeti, eski adı Zaire olan bir Orta-Güney Afrika ülkesidir.

  2.345.410 km² yüzölçümü ile Afrika'nın ikinci büyük ülkesi konumundadır. Nüfusu 58.317.930'dur. Başkenti Kinshasa'dır. Kinshasa ile komşu Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Brazzaville arasında sadece Kongo nehri yer alır ki, bunlar dünyanın birbirine en yakın başkentleridir.

  Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin komşuları Kongo Cumhuriyeti (batıda), Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan (kuzeyde), Uganda, Ruanda, Burundi, Tanzanya (doğu) ile güneyde Zambiya ve Angola'dır.

  İnanış olarak Aminizm hakimdir.

  30 Haziran 1960'ta Belçika'dan bağımsızlığını elde etmiştir. Ülkenin ismi, Kongo nehri havzasında yaşayan Bakongo kabilesinin dilinde "avcı" anlamına gelen "kongo"dan gelir. Geniş toprakları olan ülkede nüfus Mingala, Kikvit gibi farklı etnisitelerden olşur. Kongo'nun Atlas Okyanusu'na sadece 40 kilometrelik bir kıyısı vardır.

  19. yüzyıl yarısında Avrupalılar, Orta Afrika’da sistematik olarak keşfe başladılar. Belçika Kralı II. Léopold, Henry Stanley’i anlaşmalar yapması için bugünkü Zaire topraklarına gönderdi.

  Stanley, Afrikalı şeflerle kralın kefil olduğu bir teşkilat adına anlaşmalar imzaladı. 1884-1885 Berlin Konferansı'nda ülke Leopold’un hükümranlığına ve mülkiyetine verildi. Ülkenin adı Serbest Kongo Devleti oldu. Leopold’un hükümet görevlileri Müslüman tüccarları ülkenin doğu kısmından çıkardı. Yerlilere çok acımasız ve insanî olmayan davranışları ve faaliyetleri, milletlerarası bir skandala neden oldu.

  II. Leopold döneminde Kongo nüfusu 20-30 milyondan 9 milyonun altına düştü. Sonunda Leopold, Kongo bölgesinin kontrolünü Belçika’ya teslim etmek zorunda kaldı ve böylece sömürge dönemi başlamış oldu.  *****

  Kongo Bağımsız Devleti

  [​IMG]
  [​IMG]
  Kongo Bağımsız Devleti (Fransızca: État indépendant du Congo), Bugün Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin bulunduğu topraklarda yer alan ve Kongo Nehri havzasının tamamına yakın bölümünü kapsayan eski Afrika devleti. 1885'te Belçika kralı II. Léopold önderliğindeki bir grup Avrupalı yatırımcının özel mülkü olarak kurulmuştur.

  Kuruluşu

  H. M. Stanley'nin Kongo Nehrini keşfettiği 1874-77 arasında bölgeyle ilgilenmeye başlayan Belçika kralı II. Léopold, Brüksel'de, Afrika'yı "uygarlığa" açmak için bir uluslararası coğrafya konferansı topladı (Eylül 1876). Resmi amacı Afrika'nın taranmasını teşvik ve köleliğe karşı mücadele etmek olan Uluslararası Afrika Derneği burada kuruldu. Kongo'nun, siyah kıtanın iç kesimlerine geçiş yolu olarak önemini kavrayan kral, H. M. Stanley ve Pierre Savorgnan de Brazza'ya kendi çalışmalarına katılma önerisinde bulundu. Stanley bu öneriyi kabul etti. Léopold, Kasım 1877'de, Afrika'nın Kongo Nehri boyunca uzanan iç kesimlerini Avrupa'yla ticarete açmak amaçlı bir keşfi de öngören Yukarı Kongo İnceleme Komitesi'nin (sonradan Uluslararası Kongo Derneği) kurdu.

  Stanley 1879-82 arasında Kongo Nehrinin yukarı kesiminde komite adına birçok ticaret merkezi kurarak kabile reisleriyle görüşmeler başlattı; Ağustos 1879'da Stanley, Kongo Nehri'nin ağzına ulaştı ve Vivi yerleşimini kurdu. Bu arada Afrika dönen Brazzà, 10 Eylül 1880'de Makoko'yla bir antlaşma imzaladı. Bu antlaşma, kasım 1882'de Fransız Parlamentosu tarafından onaylandı. Léopold böylece dizginleri kaptırma tehlikesiyle karşılaştı: öbür devletler de telaşa kapıldılar. Uluslararası Afrika Derneği'nin yerini alan Uluslararası Kongo Derneği kendini, Kongo Havzasında ticaret ve seyir özgürlüğü verilmesi karşılığında Amerika Birleşik Devletleri (1884) ve Fransa (bu ülkeye, Dernek topraklarını satışa çıkardığı takdirde bir önalım hakkı tanındı) tarafından dost devlet olarak kabul edilmesini sağladı. Bu arada Britanya, el altından Portekiz'i nehir havzasının bir bölümü üstündeki "tarihi hakları" istemesi yönünde kışkırtıyordu. 1884'e gelindiğinde Uluslararası Kongo Derneği bölgede yaşayan 450 bağımsız kabile reisiyle antlaşma imzalamış ve buna dayanarak, bağımsız bir devlet kimliği kazanmış olan bölgenin yönetimi üzerinde hak iddia etmeye başlamıştı.


  1884-85 yıllarında Berlin Batı Afrika Konferansı'nda bölgede Kongo Bağımsız Devleti adlı yeni bir devlet kurulması kabul edildi ve II. Léopold Avrupalı güçler tarafından yeni devletin hükümdarı olarak tanındı. Léopold'un hükümdarı olduğu bu devletin Belçika'yla birleşmesi tamamen kişiseldi. Nisan 1885'te Belçika Parlamentosu krala yeni devletin başkanı olma yetkisini verdi.

  Léopold'un Hükümdarlığı

  Léopold 1890'ların başında bölgenin iç kesimlerini de askeri açıdan denetimi altına aldı. Öte yandan Lualaba Nehri bölgesinde yaşayan Arap köle tüccarlarının Léopold yönetimine karşı sürdürdükleri mücadele, önderleri Muhammed bin Hamid'in (Tippu Tib) 1890'da Zengibar'a gitmesiyle son buldu. Bakır ve öteki madenler bakımından zengin bir bölge olan Katanga'nın hükümdarı Msiri'nin 1891'de Léopold'un birlikleri tarafından öldürülmesinin ardından, bu bölge de Kongo Bağımsız Devleti'nin egemenliği altına girdi. Bunu izleyen ayaklanmaların hepsi bastırıldı. Bu arada yukarı çığırı buharlı gemilerin ulaşımına elverişli olan Kongo Nehrinin aşağı çığırında, Malebo Gölcüğünün aşağısında yer alan çavlanları aşan bir demiryolu hattının inşa edilmesiyle (1890-98), iç kesimlerle ulaşım bağlantısı sağlandı.

  Bağımsız devletin getirdiği ağır yükleri hafifletmek için kral, 1889 Brüksel Konferansı'nı topladı. Bu konferansta, kölelik aleyhtarı önlemler kararlaştırıldı ve anlaşmalı Kongo Havzasına sokulan mallar üstünden girmelik hakkı alınmasını yasaklayan Berlin Senedi'nin 4 maddesini değiştirdi. 1890'da kral, Belçika'dan 25 milyon franklık bir avans istemek zorunda kaldı ve buna karşılık Kongo'yu ülkesine devretti; Belçika, avansın geri ödenmemesi durumunda on yıl sonunda Kongo'yu ilhak etme hakkını aldı.

  İnsani Felaket

  Léopold'un kişisel denetimi altındaki sömürge yönetimi yerli halka karşı son derece baskıcı bir politika izledi. Yerliler yabani kauçuk, palmiye yağı ve fildişi toplamaları için angarya koşulurken, yönetime istenen miktarda kauçuk teslim etmeyen köylüler kırbaçlama ve rehin alma gibi yöntemlerle cezalandırıldılar. Çalışmak istemeyenler ölüme varan cezalarla karşı karşıya bırakıldı. Küçük suçlar işleyenleri bile sakatlayarak cezalandıran Belçikalılar, maden ocaklarında ve plantasyonlarda çalışanlara karşı da acımasız bir sertlikle davrandılar.

  Kongo Bağımsız Devleti'nin kurulmasının ardından bölge nüfusunun 20-30 milyondan 8 milyona düştüğü sanılmaktadır. Bu zorba rejim, bir denizcilik şirketinde çalışan yarı Fransız yarı İngiliz olan Edmund Dene Morel sayesinde sona erdi. Gazetelerde 1900′lü yılların başından itibaren çıkmaya başlayan yazıları Avrupa’nın dikkatini çekti.

  Sonu


  Léopold, başta Britanya olmak üzere Avrupa kamuoyunda yönetime karşı yükselen tepkiler karşısında 1904'te yetkilerini Belçika hükümetine devretmek zorunda kaldı ve Kongo Bağımsız Devleti 1908'de Belçika Kongosu adıyla Belçika Parlamentosu'nun denetiminde bir sömürge yönetimine dönüştü.

  [​IMG]
  Kotalarını dolduramadıkları için elleri kesilmiş Kongolu kauçuk işçileri.​
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  509
 2. kelebek
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  995
 3. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.174
 4. arz-ı hal
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  574
 5. Tuba
  Mesaj:
  8
  Görüntüleme:
  8.190
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş