Kontrolümüz Altındaki Kaslar

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
İskelet kasları bizim kontrolümüz altındadır.Bazıları, mesela solunum kasları çoğu zaman biz farkında bile olmadan çalışır. Ancak biz bu kasları da kontrol edebiliriz.

Mesela yüzerken ya da nefesimizi tuttuğumuzda solunum kaslarımızı kontrol altına almış oluruz. Ancak biz bu kasları da kontrol edebiliriz. Mesela yüzerken ya da nefesimizi tuttuğumuzda solunum kaslarımızı kontrol altına almış oluruz.

Bir resim yapmaya giriştiğimiz zaman birçok iskelet kasımızı kullanmak zorunda kalırız. Her hareketimizi bilinçli olarak planlamasak da, beynimiz her kasa özel mesajlar gönderir.

Her hareketimizde beynimiz kaslarımızdan gelen mesajları alır. Otomobil kullanmak ya da buz üzerinde kaymak gibi karmaşık hareketler tekrarlandıkça kolaylaşır, yetkinleşir.

Düz kaslar ve kalp kasları bizim kontrolümüzde değildir. Bu kaslar otonom sinir sistemi adı verilen ve merkezi sinir sisteminin bir bölümü olan sistemin kontrolü altındadır.

Çok sinirlendiğimizde gözbebeklerimiz küçülür, kalp kaslarımız daha hızlı çalışır ya da mesane kaslarımız kasılır, çiş yapma ihtiyacı duyarız. Bu tepkiler üzerindeki kontrolümüz çok sınırlıdır.
 

Benzer konular

Top