1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Köpekbalığı

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 30 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.270
  Beğenileri:
  4.932
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.947 ÇTL
  [​IMG]

  Filmlerde ve belgesellerde köpek balığının çok başarılı bir avcı olduğu konusu sıkça işlenir. Bu canlının sahip olduğu özellikleri, avlanmaları için özel olarak yaratılmıştır. Görme yetenekleri, tüm canlılar tarafından dışarı yayılan elektrik alanına ve düşük frekanslı ses dalgalarına karşı yüksek hassasiyetleri, suda meydana gelen titreşimleri hissedebilme özellikleri ve yön bulmaya yönelik duyma kabiliyetleri, radar gibi işlev gören burunları bu canlıların sahip oldukları yaratılış mucizelerindendir.

  >Bu canlının kokuyu algılama hissi o kadar üstündür ki yaklaşık 100 litre su içindeki bir damla kanı ve kan kokusunu yüzlerce metre uzaklıktan algılayabilir.

  >Serin okyanuslarda gezindiklerinde, beyaz köpek balıklarının soğuktan görüş yeteneklerinin etkilenmesi gerekir. Çünkü normal şartlar altında soğuk suyun etkisiyle kimyasal işlemler yavaşlayacağı için hayvanın gözlerinin hızla hareket eden avını takip etmede çok ağır kalması gerekir. Ancak köpek balığı hiçbir zaman böyle bir problem yaşamaz. Çünkü beyaz köpek balıklarının gözleri kendileri gibi soğukkanlı değildir. Bu köpek balığı türünde vücut kaslarının ısısı direkt olarak gözlere aktarılır. Böylece en hızlı hareket eden balıkları hatta fok balıklarını bile rahatlıkla yakalayabilirler.

  >Köpek balıklarının gözlerinin bir diğer özelliği basınca dayanıklı yapılarıdır. Bu canlılar sığ sulardan derin sulara kadar her yerde yiyecek aradıkları için gözleri su basıncı değişikliklerine de uygun olarak yaratılmıştır. Bu üstün yaratılış özelliği neticesinde gözün iç kısmı ve retina gözün dış yüzeyine uygulanan basınç farkını dengeler ve gözlerinin herhangi bir şekilde basınçtan zarar görmesine engel olur. Bu canlının gözleri çok az ışıkta görmeye duyarlı şekilde yaratılmıştır. Göz bu özelliği sayesinde düşük çözünürlükteki cisimleri insanlardan daha iyi görür ve keskin bir görüş kazanır. Yüce Allah görme duyuları, suyun içindeki hareketleri takip edemeyecek kadar zayıf olan diğer tür köpek balıkları için de mükemmel bir sistem yaratmıştır. Bu elektrik akımlarına karşı duyarlı olan “Lorenzini ampulleri” adı verilen özel bir organdır.

  >Bütün canlılar, ısı dışında elektrik de yayarlar. Karada yaşayan bir canlının bu akımları hissetmesi zordur; çünkü hava bir yalıtkan görevi görür. Ancak suyun içerisinde durum farklıdır. Elektrik, doğal bir iletken olan suyun içerisine akar. Dolayısıyla bu elektriği hissedebilen bir canlı son derece etkili bir duyuya da sahip olmuş olur. İşte köpek balıkları da bu üstün yaratılışa sahip olan canlılardandır. Öyle ki sudaki tüm titreşimleri, suyun ısısındaki değişimleri, tuzluluk oranını ve özellikle de hareket halindeki canlıların yol açtığı elektrik alanındaki küçük değişiklikleri bile hissedebilirler.

  >Köpek balıklarının elektrik algılayıcıları son derece hassastır. Öyle ki köpek balıkları, bir voltun 20 milyarda biri büyüklüğündeki akımları bile hissedebilirler. Evinizdeki 1,5 voltluk pillerden iki tanesini birbirlerinden 1600 km uzağa koyduğunuzu ve arasına bir bakır tel çektiğinizi varsayalım, Köpek balıklarının yaptığı bu pillerin yaydığı zayıf elektrik akımının hissedilmesi gibidir.

  >Planktonla beslenen türleri dışında pek çok köpek balığı son derece keskin ve sivri dişlere sahiptir. Yüce Allah köpek balıklarının diş ve çene yapılarını kusursuz bir avcı olmaları için özel olarak yaratmıştır. Köpek balıklarının dişleri çenelerde bulunan elastik dokuların içerisine gömülü olarak bulunur. Çenelerde dişlerin dizildiği birçok diş sırası vardır. Köpek balığı türlerinin çoğunda çenenin en önünde bulunan bir ya da iki tane diş sırası fonksiyoneldir. Avlanma esnasında bu dişler kullanılır. Alt ve üst çenede öndeki ilk iki sıra dışında geride kalan dişler ise fonksiyonel olmayan “yedek ya da değişim dişleri” olarak adlandırılan dişlerdir. Dişlerin yenilenmesi köpek balığı yaşadığı sürece devam eder. Bir köpek balığının ömrü boyunca neredeyse otuz bin kez diş değiştirdiği tahmin edilmektedir.

  >Ayrıca, köpek balıklarına derin sulardaki yüksek basınca dayanabilen yüzeye çıktığında ise basınç değişikliğine tahammül edebilen özel bir karaciğer verilmiştir. Köpek balığının diğer bütün balıklardan farklı olan “U” şeklindeki kendine özgü karaciğeri balığın ağırlığının %25’ini oluşturur ve %80’i yağdan meydana gelir. Fakat bu yağ “squalene” adı verilen özel bir maddedir. Köpek balığı karaciğerindeki bu özel yağ sayesinde oksijeni kolayca tutar ve ihtiyaç duyulan dokuya iletilmesini sağlar, oksijenin verimli kullanılmasına yardım eden squalene, köpek balıklarının çok derinlerde, yüksek basınç altında çok az oksijenle yaşabilmelerinin sırrını da açıklar.

  >Köpek balıkları, kıkırdaklı balıklar grubunda yer alan bir canlı türüdür. Bu nedenle vücut yapısında kemik bulunmaz. Tümüyle kıkırdaktan oluşan bu yapı nedeniyle su altında oldukça kıvrak hareket edebilirler. Ayrıca kemikli balıklarda bulunan ve su içinde dengede kalmalarını sağlayan “yüzme keselerinin” olmayışı su içinde dikey yönde oldukça hızlı hareket edebilmelerine vesile olur.

  >Halen yaşamakta olan, yaklaşık 350 farklı köpek balığı türü vardır. Bunlar içinde en büyük olanı planktonlarla beslenen yaklaşık 20 metrelik uzunluğundaki balina köpek balığı Rhincodon typus’dır. En küçüğü ise 20 cm’lik cüce kedi balığı Etmopterus perryi’ dır. Bu türler içinde en büyük avcı 7.2 metrelik boyuyla “büyük beyaz köpek balığı“ olarak bilinen Carcharodon carcharias’tır.

  >Farklı boyut ve özelliklere sahip olan değişik köpek balığı türlerinin her birinin kendine özgü göz tipleri de vardır. Örneğin çekiç başlı köpek balığının gözleri başının iki tarafında uzanan loblarda yer alır. Bu yaratılış özelliği, hayvanın üç boyutlu görüntü kalitesini artırmakta ve yüksek bir hızla avına doğru yüzerken aradaki mesafeyi daha iyi tahmin etmesini sağlamaktadır. Köpek balıklarının farklı türlerinin olması bu türlerin içinde de değişik yapıların bulunması Yüce Allah’ın sonsuz yaratma gücünün ve çeşitlilik sanatının sergilendiği örneklerden yalnızca biridir. Yüce Allah’ın her yeri ilmi ile kuşattığı bir Kuran ayetinde şöyle bildirilmektedir:

  <Gaybın anahtarları O’nun Katındadır, O’ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve her şey) apaçık bir kitaptadır.> (Enam Suresi, 59)

  >Köpek balıklarının sahip oldukları bütün özellikleri onlara veren, evrendeki herşeyi yaratan Yüce Allah’tır. Yüce Rabbimiz bütün canlıların ihtiyaçlarından haberdar olandır. Nitekim köpek balıkları da derin sularda hayatta kalmak için özel bir yağa sahip olan karaciğere, hızlı hareket etmek için kıkırdak iskelet sistemine, beslenmek, avlanmak için kokuya duyarlı bir buruna, yollarını bulmalarını sağlayan manyetik alıcılara sahiptirler. Yüce Allah bütün canlıları olduğu gibi köpek balıklarını da eksiksiz bir şekilde ve ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklerle birlikte yaratmıştır. Köpek balığı örneğinde olduğu gibi tüm canlıların sahip olduğu bu özellikler Yüce Allah’ın ilminin sonsuzluğunu ve benzersizliğini düşünmek için birer vesiledir. Düşünen insanlar için Yüce Allah’ın yarattığı herşeyde ibretler vardır. Nitekim Kuran’da, herşeyin sahibinin ve denetleyicisinin Rabbimiz olduğu, her canlının onun ilhamıyla hareket ettiği açık bir şekilde şöyle haber verilir:

  < Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a tevekkül ettim. O’nun alnından yakalayıp denetlemediği hiçbir canlı yoktur. Muhakkak benim Rabbim dosdoğru bir yol üzerindedir.> (Hud Suresi, 56)
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  637
 2. kAşİf

  KÖPEKBALIĞI

  kAşİf, 10 Aralık 2014, Paylaşıldığı Yer: Hayvanlar
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  539
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş