1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Köpeklerde Aşırı Gözyaşının Nedenleri?

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve Mc_ÖRGE tarafından 20 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. Mc_ÖRGE

  Mc_ÖRGE HalaMadrid

  Katılım:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.607
  Beğenileri:
  84
  Ödül Puanları:
  1.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Kaptan
  Yer:
  İzmir
  Banka:
  3.990 ÇTL
  Gözün iç açısında bulunan göz yaşı bezinin görevi salgısı ile gözün kurumasını ve buna bağlı olarak zarar görmesini önlemektir.
  Belli oranlarda sürekli var olan göz yaşı salğısı bazı nedenlere bağlı olarak artabilir. Bu durum göz yaşı bezlerinin bir nedene bağlı olarak daha fazla çalıştığının ve bir problemin varlığının habercisidir. Ancak bazı köpek ırklarında (Terrier gibi) bu durum çoğunlukla normal kabul edilebilir. Problem olarak değerlendirilmesi gereken, normal zamanlarda var olan akıntının artmış olduğu durumlardır.
  Göz yaşı akıntısı gözü etkileyen nedene bağlı olarak her iki gözde veya tek gözde olabilir. Köpeklerde sık görülen ve gözde kızarıklık ve akıntıya neden olan problemlerin başında konjuktivitis ve konjuktivitis follikularis gelmektedir.
  Rüzgarlı ve tozlu havalar, aşırı dumanlı ortamlar, hareket halindeki bir aracın penceresinden başın dışarı çıkarılması ve yabancı cisime bağlı olarak da gözde aşırı bir akıntı olabilir.
  Aşırı göz yaşının nedenleri araştırılmalı ve uygulanacak tedavi nedene bağlı olarak yapılmalıdır.
   

Sayfayı Paylaş