Köpeklerde Katarakt ve Fakoemülsifikasyon

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Köpeklerde Katarakt ve Fakoemülsifikasyon

Katarakt nedir?

Sağlıklı bir gözde lens (göz içi merceği) şeffaftır. Işık normal bir lensten geçerek gözün arka tabakası olan ve sinir dokudan oluşan retinada odaklanır. Kataraktlı lens ise ışığı geçiremeyecek derecede opaklaşır ve beyaz bir görünüm haline gelir. Böylece lensin normal yapısı bozulur ve ışık geçirgenliği yok olur. Lensin büyük bir bölümünde katarakt oluşursa retinaya ışığın ulaşması mümkün olmaz ve görme kısmen ya da tamamen yok olur.


Katarağın tedavisi nedir?

Günümüzde katarakt tedavisinde operasyonsuz tedavi için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçlar ne yazıkki tedavide neredeyse %90 oranında başarısız olmaktadır. Bugün için katarağın kesin tedavisi ancak cerrahi olarak yapısı bozulmuş olan lensin alınmasıdır. Günümüzde fako cerrahisi ile köpeklerde katarağın tedavisi başarıyla yapılabilmektedir.

Fako cerrahisi nedir?

Halk arasında lazer olarak isimlendirilen Fako ( Phacoemulsifiyer )

gözden katarakt'ı yani bulanık göz içi merceğini parçalayarak almak için kullanılır. Fako ile yapılan katarakt operasyonunun klasik katarakt operasyonundan farkı çok küçük bir kornea kesiği (yaklaşık 3 mm.) ile gerçekleştirilmesidir. Çoğunlukla dikiş uygulanmaz ya da kendiliğinden emilebilen iplik ile tek bir dikiş uygulanır. Bu nedenle operasyon sonrası görülebilecek komplikasyonların (enfeksiyon, keratitis, üveitis, vb.) ortaya çıkma olasılığı çok azalır. Fakonun probu yaklaşık 40 KHz'lik ultrasonik bir frekansta titreşerek göz içi merceğinin bulanıklaşmış jelimsi çekirdeğini parçalar. Özel bir yıkama solüsyonu ile bir taraftan gözün ön bölümü yıkanır ve bu sırada parçalanmış mercek gözün dışına probun merkez deliğinden içeri emilerek uzaklaştırılır.

Göz içine operasyon sonrası yapay lens konuluyor mu?

Katarakt uzaklaştırıldıktan sonra intraokuler bir lens açılmış bu küçük delikten göz içine (IOL) orijinal lens yerine konur. Günümüzde köpekler için çeşitli lensler üretilmiştir. Biz merkezimizde köpekler için özel üretilmiş +41 diyoptrilik IOL kullanmaktayız.

Operasyon sonrası bakım nasıl olmaktadır ?

Operasyon sonrası bakım çok önemlidir. Hatta operasyondan bile daha öenmli olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle 15 ile 20 günlük bir süre boyunca bazı göz damlalarının kullanılması ve gözün hijyenini sağlamak gerekir. Bu nedenle çok agresif ve ilaç kullanımına izin vermeyen hastalarda bunun göz önünde bulundurulması gerekir. Bu tip hastalarda operasyonun yapılması operasyon sonrası bakım yokluğu nedeniyle tavsiye edilmez.

Her kataraktlı köpeğe operasyon yapılabilir mi?

Her katarakt vakasına operasyon yapılamamaktadır. Bu nedenle gözün detaylı muayenesinin yapılması mutlaka gereklidir. Yapışmalar, enfeksiyonlar , vb. durumlarda operasyonun yapılmaması gerekir. Köpek gözünün yapısı ile insan gözünün yapısı birbirinden farklıdır ve ortaya çıkabilecek komplikasyonlar ile bunların önlenebilmesi için alınacak tedbirler farklıdır. Bu nedenle bu operasyonun mutlaka veteriner bir uzman tarafından yapılması önemlidir. Son yıllarda özellikle ülkemizde insan göz doktorlarına köpeklerin operasyonu için başvurulmakta ve birtakım tıbbi ve etik problemler yaşanmaktadır. Bu operasyonu yaptıracağınız yerin size daha önceden yaptıkları hastalardan referans vermelerini istemeniz iyi olacaktır.

Genellikle köpekler görme duyusunun kaybına çok iyi adapte olurlar. Evde yaşıyan bir köpek kısa sürede eşyaların yerini ezberleyerek ve çok hassas olan işitme yeteneğini de kullanarak normal bir hayat sürebilmektedir.
 

Benzer konular

Top