Kore'de Ermeni Ihaneti..

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Gaziler Kunuri Savaşı’yla ilgili şok edici bir iddia ortaya atıldı.

Los Angeles’ta bir araya gelen Koreli ve Türk gaziler, Türk ordusunun tercümanlar tarafından aldatıldığını ileri sürdü.

Kunuri Savaşı, Türkiye’nin NATO üyeliği için 1950’de asker gönderdiği Kore Savaşı’nda Çin Ordusu ve Kuzey Kore birliklerine karşı direndiği en önemli muhabereydi. 26-29 Kasım arasında devam eden çatışmalarda Türk birliğinin direnişi sayesinde cephenin çökmesini engellendi.

Türk tugayı, müttefiklere çekilmek için gereken 3 günü kazandırmış, kendisi de zaiyat vermesine rağmen kuşatmayı yararak imhadan kurtulmuştur. Bu muharebede tugayın toplam zayiatı 767 subay, astsubay ve er olmuştu. İşte Türk ordusunun Kore Savaşı’nda ABD’den sonra en büyük kaybı vermesine de neden olan bu savaşla ilgili önceki gün ABD’nin Los Angeles kentinde bir araya gelen Koreli ve Türk gaziler çok ilgiç bir iddia ortaya attı.

5 BİN'E KARŞI 500 BİN

Mermileri biten Türk askerlerinin kılıç ve süngüleriyle hatta bir ara yumruklarıyla Çinli askerleri harap ettiklerini ve çemberi yarmayı başardığını ifade eden Koreli gazilere göre Türk asklerlerinden kimsenin Korece ve İngilizce bilmemesinden dolayı Amerikan ordusu Türkçe bilen Ermeni tercümanlar tutmuştu. Los Angeles’ta yaşayan emekli binbaşı Vedat Aslay, Ermenilerin Türklere verdiği yanlış bilgi yüzünden, büyük kayıplar verildiğini dile getirirken

Koreli Albay Kwang J. Yang da olayı şöyle anlattı:

Kore savaşının bittiği varsayılarak ve ülkelerinde Christmas’a yetişmek isteyen Amerikan ordusu geri çekilmeye başlamıştı. Ancak Çin ordusu 500 bin kişilik bir güçle saldırdı. Amerikan askerleri çekilmek üzereyken Ermeni tercümanlar Türklere haber vermedi. Türkler 5 bin kişilik güç ile 500 bin kişilik Çin ordusuyla karşı karşıya kaldı. Etrafı sarılmış olmasına rağmen 2 bin 400’ü çemberi yarmayı başardı. Geri kalanları ise, esir ve şehit düştü.

KAYNAK: yazete.com
 

Benzer konular

Top