1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Kortizon Neden Kilo Aldırır?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve İLkİm* tarafından 29 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. İLkİm*
    Avare

İLkİm* MaviKuş ~ Özel üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    3.480
    Banka:
    136 ÇTL
    Kortizon Neden Kilo Aldırır?
    Pek çok hastalığı tedavi eden kortizon, yan etkileri yüzünden hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Kortizon tedavisi ve yan etkileri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Aslında vücudumuz kortizon üretir. Kortizon bir böbrek üstü bezi hormonudur. Beyinin kontrolüyle en çok da sabah saatlerinde üretilir. Aslında bir çeşit stres hormonudur. Vücudun stresli olduğu durumlarda, travma ve cerrahi müdahale gibi durumlarda artar.

Vücutta kortizon olmadığında ciddi sorunlar ortaya çıkar. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde ciddi etkisi vardır.

Kortizon tedavisinin gerektiği durumlarda, yan etkiler oluşuyor. Bunların başında kilo alma geliyor. Kortizon vücuttaki yağ dağılımını değiştiriyor. Kortizon kullananlarda özel bir tip şişmanlık oluşuyor. Vücutta su ve tuz tuttuğu için, ödem oluşmasına da sebep oluyor. Kortizondan kaynaklanan kilo alımlarında yağ, karın bölgesi ve arkada iki kürek kemiğinin arkasındaki bölgede birikiyor, yüz şişiyor. Bacak ve kollar aynı kalıyor.

Kortizon tedavisi görenlerin tuz ve şekeri kesmeleri, yağı azaltmaları gerekiyor. Uzun süreli tedavilerde ve yüksek doz uygulandığında, Cushing Sendromu adıyla bilinen bir hastalığa yol açıyor.

Kortizonun Oluşturabileceği Yan etkiler:

Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma, sırtta yağ birikimi

Deride morarma, incelme, yarılma ve sivilceler

Hipertansiyon ve şeker hastalığı

Kas zayıflığı ve kemik erimesi

Midede ve yemek borusunda ülser ve kanamalar, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı

Psikolojik bozukluklar

Kıllanma

Göz tansiyonu, katarakt

İnfeksiyonlara karşı eğilim

Yaraların geç iyileşmesi

2. KıRMıZı
    Aşık

KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

Beğenileri:
    4.785
    Ödül Puanları:
    11.580
    Meslek:
    Karmaşıkkk
    Yer:
    TÜRKİYE
    Banka:
    387 ÇTL
    Bir an aklımdan acaba kartizon mu kullansam diye geçti..ama konuyu okuyunca vazgeçtim..sağlıklı olan düzenimi bi kortizonla bozaman:):)

3. İLkİm*
    Avare

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    3.480
    Banka:
    136 ÇTL
    bencede canım zayıf ol daha iyi ,kortizon çok zararlı..

4. patik

patik Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    374
    Ödül Puanları:
    3.080
    Meslek:
    Hemşire
    Yer:
    Kayseri
    Banka:
    524 ÇTL
    Kortizon bir çok hastalığın tek şifacısı gibidir ama uzun süreli tedavilerde ne yazık ki böyle olumsuzlukları var. Adanalı bir teyze tanımıştım, sırf kilo almak için beş yıldır aralıksız kortizon kullanıyordu. Şok oldum ve hemen doktora bildirdim. Tabi bu ilaç başlayışı gibi bırakması da doktor kontrolünde olmalı. Birden kesilince yine benzer problemler yaşanır. Çünkü bu ilaç alındığı süreçte vücut tembelleşir, bir çok işlevini bu ilaca devreder. Vücudun eski hale gelmesi için de ilacın yavaş yavaş dozu düşürülerek kesilmesi gerekir. Bu arada bu ilaç bu teyzeye hiç kilo aldırmamıştı. :)

5. İLkİm*
    Avare

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    3.480
    Banka:
    136 ÇTL
    ilk olarak bu bilgileri bizimle paylaştığın için teşekkürler :)
    birde benim annemde çocukluğunda bilgisizlikten kullnmış kortizon içeren bi krem ve şuan bırakmak için çok uğraşıyor ,neredeyse bıraktı ama arasıra kremi bıraktığı için sorunlar yaşıyor .bunun üzerine doktoruda kendi doktorun kendin olucaksın çok fazla ihtiyaç duyduğunda az miktarda kullanıcaksın demişti..kısacası uzunsüre kullanıldığı zaman bırakması zor olan bi ilaçmış.

6. patik

patik Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    374
    Ödül Puanları:
    3.080
    Meslek:
    Hemşire
    Yer:
    Kayseri
    Banka:
    524 ÇTL
    Kendi kendinin doktoru olmak, aslında hepimiz için geçerli bir terim. Ama insanınz işte, çabalamak yerine bazen kolaya kaçıyoruz. Biraz zorlasak başedebileceğimiz bir ağrı için dahi ilaca başvuruyoruz. Az yemek yerine çok yiyip arkasına mide ilacı alıyoruz mesela...
    Annene acil şifa ve sabırlar. Dirayet çok önemli. Kendince ilaçsız başka çözümler üretebilir , en azından psikolojik olarak rahatlar.

7. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.365
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.921 ÇTL
    Kortizonu 5 yıl öncesine kadar cahilliğime verin ama hiç duymamıştım :) Ama yakın bir arkadaşımın kilo almasının kortizon olduğunu öğrendiğimde yan etkilerinin olumsuzluklarını da öğrendim. Güzel bir konu olmuş hit yapar bu :P

8. İLkİm*
    Avare

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    3.480
    Banka:
    136 ÇTL
    teşekkürler patik :)
    annem baya kararlı bu konuda önceden her gün kullandığı kremi haftada bir belki kullanıyor artık :) umarım bundan sonra hiç kullanmaz :)

bu arada teşekkür ederim abicimm ,ben zaten böyle güzel konuları bulurum :P :)

9. Safir
    No Mood

Safir Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    151 ÇTL
    Rahmetli annem zamanında korizon tedavi görmüştü. Kilo alımı doğru lâkin alınan kilo sağlıksız. Üstelik kortizon çok tehlikeli, mutlaka kontrollü kullanılmalı. Hatta annemin kortizondan sonra sahip olduğu rahatsızlıkların bir kısmını kortizona bağlıyorum şahsen, doğrusunu Allah bilir..

Sayfayı Paylaş