1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Köstebek Neden Yeraltında Yaşar?

Konusu 'Çocuk Masalları' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 28 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL
  KÖSTEBEK NEDEN YERALTINDA YAŞAR??

  Evvel zaman içinde, derler ki gökteki güneş git gide yaklaşır olmuş dünyaya. Öyle ki her doğan gün daha çok yakıp kavuruyor, otları, bitkileri kurutuyormuş. Sonunda köylüler aralarında birleşerek tohumlarını yalazlayıp kurutan bu güneşi durdurmanın yolunu düşünmüşler. Ama hiçbir şey gelmemiş ellerinden, öyle yana yakıla kala kalmışlar.

  Gene derler ki, ormanların, otlakların en kurnaz, en güçlü, en yetenekli hayvanları toplantı yapmış, en güçlümüzdür deyip aslanı seçmişler güneşi durdurma görevine. O da böbürlenerek şöyle demiş, “Ben de bu güneşi durduramazsam bana da aslan demesinler. Bu yolda yaşamımı bile koyarım ortaya.”

  Ama bir şeycik de yapamayıp kaskatı kalıvermez mi! Sıra çakala gelmiş, o da bir başarı gösterememiş. Böylece tüm ünlü büyükler sıradan geçmiş, hiçbiri bir şey becerememiş. Sonunda bugün bizim köstebek adını verdiğimiz en küçükleri kalmış geriye. Demiş ki, “Ben hepinizin en küçüğü, en güçsüzüyüm. Görevimi yapmaya uğraşacağım. Güneşi durdurabilmeyi başaracağıma pek güvenmiyorsam da, korkak olmadığımı göstereceğim en azından.”

  Böyle deyip, güneşi durdurmak için savaşa hazırlamış kendini. Dallar, dikenler, çubuklar gibi yolu üstüne çıkan her nesneyi bir bir toplamış, yığmış üst üste. Güneş yine sürdürüyormuş yakmayı, ama küçük köstebek pes etmiyormuş. İnatla sürdürmüş çabasını, güneşi gerçekten durdurana dek. Ne var ki, çevresinde bu başarısını kutlayacak kimse kalmamış. Bu büyük utkunun verdiği şaşkınlıkla başını kaldırıp bakınca güneşe, kör oluvermiş gözleri. Ama tasa etmemiş bunu kendine. Kulağına gelen bir ses ona demiş ki, “Gözünü yitirip kör oldun. Artık toplumunu kurtarmak için çabalarken çevreni göremeyeceksin. Ama üzülme. Çünkü artık görmeye gereksinimin olmayacak. Ben seni ödüllendirecek, sana yaşamda yeni bir yol açacağım. Artık bir daha toprağın üstüne çıkmayacaksın. Yer altında kendi yeni yolunu çizeceksin.”

  Derler ki, bu ses Tanrının sesiymiş. Yüce efendimiz köstebek için yer altında kendi oyduğu kovuklarda, yepyeni bir yaşam yolu açmış. O gün bugündür köstebek işte bu yeni dünyasında kendi halinde yaşar durur.
   
Benzer Konular
 1. e-PaCk
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  661
 2. MeRciMeK
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  593
 3. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  623
 4. BeReNN
  Mesaj:
  11
  Görüntüleme:
  1.109
 5. cemree
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  619
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş