1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Koşullu eğersay

Konusu 'Excel Çalışmaları' forumundadır ve mitatko tarafından 30 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. mitatko

mitatko Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    Selam Arkadaşlar

Elimizde ÇATAL,BIÇAK,KAŞIK,TUZLUK gibi materyeller olsun.Bu materyellerin bazıları kırık bazıları paslı bazıları sağlam olsun.Bu materyeller Ahmet,Mehmet,Hasan ve Veli'ye aitler.Bunları nasıl exel tablosu haline getirebiliriz.Örnek vermek isterim.
    Ahmet Mehmet Hasan
    Kaşık-Kırık-Ahmet Toplam Kaşık
    bıçak-paslı-Veli Kırık Kaşık
    Tuzluk-kırık-Hasan Paslı Kaşık
    Kaşık-paslı-Mehmet Sağlam Kaşık
    . .
    . .
    . .
    Kısaca özetlemem gerekirse Solda Verilerden Sağda istenenleri nasıl formülle yapabiliriz.Yani soldaki Ahmete ait kırık kaşıkları sağda Ahmetin altında kırık kaşık sayısı olarak yazacak.YARDIMCI OLACAK ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

2. mitatko

mitatko Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    Arkadaşlar Exel tablo halinde kopyala-yapıştır yapıyorum ama tablo halinde mesaja yapışmıyor.Nasıl Exel tablosu olarak mesaja ekleyebilirim.Lütfen yardım...

3. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Rapidshare.com sitesine dosyanızı upload edip download linkini verirseniz alıp bakabilirim. Ya da ekran görüntüsü de olabilir.

Belki yardımcı olabilir. Diğer sitemizdeki eğersay/satırsay formüllerinin kullanımı ile ilgili konu eklemiştik.

[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]

4. mitatko

mitatko Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]

Ekledim şimdiden tşk

5. mitatko

mitatko Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    YORUMSUZ Arkadaşım ilgine teşekkür ederim.Soruma ilgili çalışma sayfasının ekran görüntüsünü alıyorum hızlı cevaba atamıyorum.Print Screan ı cevap kısmına nasıl atabilirim.Tşk.

6. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    [​IMG]Şöyle bir basit örnek hazırladım. A sütununda kişiler, B sütununda bu kişilere ait meyveler var.

İlk formülde A sütunda geçen Veli ve B stununda geçen armutların sayısını bulduk. Sonuç 7

Formül: =EĞERSAY(A2:B11;"Veli")+ EĞERSAY(A2:B11;"armut")

Sonraki formülde (topla.çarpım) ise biraz farklı. Veli'ye ait armutların sayısını bulduk. Muhtemelen formülleri kendinize uyarlayabilirsiniz. Sonuç 2

Formül: =TOPLA.ÇARPIM(--(A2:A11>="Veli");--(B2:B11="armut"))

Tam olarak yapmak istediğiniz olayı da anlayamadım sanırım yaklaşık böyle bişeydi...

Son düzenleme: 15 Mayıs 2016
  7. mitatko

mitatko Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    İlgine tşkler.Şu excel sayfasını cevaba atabilsem daha iyi anlatacağım.Gösterdiğiniz misalde Ali-Elma derken üçüncü bir sutunda çürük, diğerlerindede Ali-Elma-Sağlam,Ali-Armut-Çürük,Ali-Armut-Sağlam gibi.... Diğer isimlerlede aynı şekilde çoğaltıktan sonra Yan tarafta Ayrı bir tabloda Yukarıda Ali-Veli-Selami... sütunları ile Ali'sütunun önceki sütun bir alttan başlamak üzere Aliye ait Toplam elma,Çürük Elma,Sağlam elma sayıları ayrı ayrı göstermeliyiz.Yani Alinin kaç sağlam elması,kaç çürük elması,Kaç toplam elması olduğunu sağda açtığımız yerlerinde toplatabiliriz.İlgine tekrar teşekkür ederim.Şu excel sayfasını buraya nasıl atabilirim. O zaman daha iyi anlatabilirim.

8. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Aslında excel sayfasını rapid'e yüklemişsin mitatko :) Alıp inceledim, sanırım istediğin şekilde oldu. TOPLA.ÇARPIM formülü ile birden fazla sütundai veriye göre sonuç döndürebilirsiniz.

Düzenlenmiş dosyayı [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] indirebilirsiniz...

Dosyadaki excel verilerine göre anlatıyorum. Örneğin Ahmet'in toplam kaşık sayısını bulalım:

Kod:
      Kodları görebilmek için ÜYE omalısınız !
    Ahmet'in kırık kaşık sayısını bulalım:
    Kod:
      Kodları görebilmek için ÜYE omalısınız !

9. mitatko

mitatko Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    Çok teşekkür ederim.İnan çok makbule geçti.Saygılar...

10. aykut34

aykut34 Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    iyi akşamlar bana acil yardımızın gerekli işim için lazım

ben alan etek kazak elbise
    ebru 1 1 1
    aykutt 1 1 2
    ELİF
    toplam verilen 2 2 3
    depoda kalan
    depoda toplam stok 15 15 20

seklinde bır tablo hazırlıcam dıyelım bna kalan ve satılan verıler lazım nasıl yapabilirm lutfen yardım edın...

Sayfayı Paylaş