1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kovulmuş Şeytanın Şerrinden

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve Safir tarafından 23 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. Safir

  Safir Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.119
  Beğenileri:
  269
  Ödül Puanları:
  3.730
  Banka:
  515 ÇTL
  Eûzubillâhimineşşeytânirracîym
  “Kovulmuş olan şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım”

  Tek sığınılacak yer tabii ki Allah’tır, fakat burada önemli olan sığınmada dikkat edilecek hususlar vardır. Sana sığınıyorum Allah’ım dedikten sonra statik duruma geçip her oluşumu Allah’tan beklemekle, sığınma fiiliyatı tamamlanmış oluyor mu?
  Bu soruyu, Kur’an-ı Kerim‘ de sıkça dile getirilen aklınızı kullanın ayetlerine uygun olarak düşünüp, sonuca varmak gerekmez mi?
  İslamiyet; mümin kula aklını kullanmasını emreden bir din, her zorluğun karşısında Allah’a sığınmak, mümin kulun kendisine kullanması için emredilmiş bir haktır ve en önemlisi Allah’ın rahmetidir, bu hakkı kullanırken
  kulunda yapması uygulaması gereken amelleri vardır.

  Yaşadığı her an Allah’a muhtaç olan insan, belirli zamanlarda hatadan kaçınmak üzere Yaradanına sığınıyor, diğer zamanlarda ihtiyaç hissetmiyor olabilir mi?

  Nefsi yaşam içinde olduğunda yani masivaya takıldığında, gönül ile olan iletişim kesintisinden dolayı, kendine güven ve kibri onu Hakk’ı unutturmaktadır.

  Nefs ile kibir birbirinden ayrılmayan yapışık kardeşlerdir, aynı düzlemde hareket kabiliyetine sahip birbirlerini tamamlayıcı özellikleri vardır.

  Sığınmadaki özellik, kulun muhtaç olduğunun bilincinde olmasından kaynaklanan idrakli bir talepdir, tevazu sonucu oluşan bu davranış her daim yapılması gereken emirler listesinde yer almaktadır.

  Sığınma talebi; düşünüldüğü zaman aslında nefs ve kibirden uzak kalmaktır, gönül ile iletişimi sağlayıp Hakk’ın rızasını kazanmak amaçtır.

  Allah (cc) kendisine ihlaslı olarak sığınan her kulundan rahmetini esirgemiyor, bunu Er-Rahim sıfatının tecellisinden biliyoruz.

  İhlaslı olarak Allah’a sığınmak; biz kullara verilen sınavlardan kaçmakla olmaz, o sınavlardan, Kur’an-ı Kerim’den alınan Hakk ilmiyle başarılı olarak çıkmayı talep etmek ile olur.

  ”Ve söyle niyaz et: Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver”

  Ayette verlidiği gibi, ”hakkıyla yardım edici kuvvet ver” talebi el kol bağlı, her oluşumu Allah’tan beklemek değildir, benim bu yolda talebim; Allah’ım sana ulaşmaktır, benim yolumun üzerine çıkacak olan engeller ile uğraşmak ve onları aşabilme gücünü talep ediyorum demektir, Allah’ım her daim bizi izlediğini biliyoruz, beşer yönümüzden dolayı hataya açığız, bu açığımızı kapatmamıza yardım etmeni talep ediyorum demektir.

  İnsanın; ihlas içindeki bu talebi gönülde Hakk ile vuslatıdır.

  Bu buluşmadan rahatsızlık duyan iblis’tir İblis kendisine mühlet verilenlerdendir. Kula verilen mühlet dünya yaşamı ile sınırlandırılmıştır. Sınırlı olan dünya yaşamında kulun yapması gereken seçim, nefs ve kibri kullanarak iblise hizmet etmek mi? Yoksa!

  Bizleri Yaratan gerçek sevginin, hoşgörüsüne sığınarak bu güne kadar yaptığımız hatalardan, El-Afüv sıfatına sığınarak sayılı olan dünya yaşamında Allah’ın rızasını kazanarak, Allah’a hizmet etmek mi?

  “12 Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi
  13 Allah: Öyle ise, "İn oradan!" Orada büyüklük taslamak senin haddin değildir Çık! Çünkü sen aşağılıklardansın! Buyurdu
  14 İblis: Bana, (insanların) tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver, dedi
  15 Allah: Haydi, sen mühlet verilenlerdensin, buyurdu
  16 İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım
  17 "Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulamayacaksın!" dedi
  18 Allah buyurdu: Haydi, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan çık! Andolsun ki, onlardan kim sana uyarsa, sizin hepinizi cehenneme dolduracağım! “


  Yukarıda ki ayetlerde açıklandığı gibi nefsin ve kibrin kimden geldiği gayet açık olarak belirtilmiştir.

  ALLAH YÂR VE YARDIMCIMIZ OLSUN!
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  658
 2. starx
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  547
 3. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  499
 4. ŞeHaZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.241
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.083
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş