Krallıktan Azınlığa Patani

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,077
Şehir
TÜRKİYE
#1
Patani Tayland ile patani arasında bulunan iki tarafı denizle çevrili 5 milyon Müslüman nufusa sahip biz Müslümanlar olarak unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz bir bölge Müslümanlık 12. ve 13. yüzyıllar da Yemenli arap tüccarlar sayesinde burada yayılmaya başlamış ve 14.yüzyılın sonların da krallarının da Müslümanlığı kabül etmesi ile Patani İslam krallığı olmuştur.

17.yüzyılda en parlak dönemini yaşayan patani 19.yüzyılda sömürge hareketlerinin yayılması ile ne kadar da büyük sultan 2.Abdülhamitin yardımları ile İngilizlere dirense de 19.yüzyılın sonlarında İngilizlerin sömürgesi durumuna gelmişlerdir.100 yıl boyunca direniş mücadelesi veren Patani 2001 yılında ikiz kulelerin yıkılması ile ABD başkanı bush tarafından güneydoğu asyanın afganistanı ilan edilen patani yıllardır tayland hükümetinin işgali altında Tayland ordusuna bağlı askerlernufusunun tamamı Müslüman olan patani halkına aklınıza gelebilecek her türlü zulmü yaparken Tayland hükümeti de patani de yaşananların medya tarafından öğrenilmemesi için son derece ciddi ve programlı bir çalışma yürütüyor. Bu nedenle Tayland hükümetinin patani de yaşananların medya tarafından öğrenilmemesi için son derece ciddi ve programlı bir çalışma yürütüyor. Bu nedenle patani de yaşanan baskı ve zulümler Filistinırak ve afganistanı aratmamasına rağmen türk ve dünya medyasına yeterince yansımıyor. Öte yandan uzun zamandır işgalci Tayland askerlerine karşı onurlu ve anlamlı direniş devam etmektedir.

Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 30 binden fazla patanili Budist Tayland hükümetinin hapishanelerde tutuluyor. Hergün 4-5 patnili işgalci Tayland askerleri tarafından katlediliyor genç kızlar kaçırılıyor alimler öldürülüyor ve mescidler Tayland polisi tarafından ateşe veriliyor.

Şu anda 300 bin civarında patanili mülteci olarak yaşıyor bunların 250 bini Malezya da 15 bini Suudi Arabistan da 5 bini mısır da 4 bini endenozya da binyüzü Libya da ve 250 kadarı da Suriye de yaşıyor.

Suriye de görüştüğüm patanililer zulmü şöyle anlatıyor. Narativa’daki toplama kamplarında ve hapishanelerde Patanili Kadın Tutuklular var. Bu kadınların hiç biri mahkemeye çıkarılmadıkları halde hapishanelerde tutuluyorlar ve Tayland Askerlerinin taciz tecavüz ve işkencelerine maruz kalıyorlar. Sadece Narativa’ya bağlı Galuvo Köyü’ndeki bir toplama kampında 100’den fazla Patanili kadın var. Bu kadınların birçoğu mücahidlerin hanım veya yakınlarından oluşuyor. Toplama kamplarında Patanili Kadınlara askerler tarafından sistematik olarak tecavüz ediliyor. Patani’deki toplama kamplarında yapılan zulümlerin Filistin’de veya Irak’ta yapılan zulümlerden hiçbir farkı yok. Size örnek olarak Patani’de yaşanan bir hadiseyi şöyle anlatıyor. Neravil’de Patanili bir kadın yaşadığı kötü olaylara dayanamadı ve geçen yıl kendini astı. Bu olayı araştırdık ve korkunç bir bilgiye ulaştık. Kendini asan Patanili Kadın ve O’nun kızı aynı Tayland Askeri’nden hamile kalmışlar ve Patanili Kadın bu olaya dayanamayarak kendini asmış. Budist Tayland Askerleri Patanili Kadınların en hassas oldukları yerden-iffetlerinden namuslarından- vuruyorlar. Diyor ve sıralıyor Budist Tayland askerleri patanili gençlere bedava uyuşturucu veriyor ve açtığı masaj salonları adı altında fuhuş merkezleri açıyor ve yıllardır yıkamadığı cihad direnişini ahlaki yozlaşma ile yıkmaya çalışıyor. Türkiye hakkındaki düşünceleriniz ve tanıdığınız kişiler varmı diye sorduğumuz da patani halkı fatih sultan mehmeti ve halife abdülhamidi çok iyi tanıyor bizim medreselerimizde Osmanlıdan sürekli övgüyle bahsedilir. Patani halkı bazı el sanatlarını da Osmanlıdan öğrendi ve bu sanatlar şu an bile ev inşaatlarında kullanıyor. Ayrıca türkiyeden Necmettin erbakanı da çok iyi tanıyoruz . Erbakanın başbakan olduğu dönem Türkiye patani Müslümanlarının özgürlüğe kavuşması için çok ciddi adımlar attı. Fakat Erbakan başbakanlıktan ayrılınca bu çalışmalar durdu. Necmeddin Erbakan her Malezya’ya gelişinde mutlaka patanili direniş örgütleri ile görüşmeler yapıp onlara destek verirdi.patanideki özgürlük hareketinin en büyük destekçilerinden biri de erbakandır dediler.

En son olarak biz Türkiyeli Müslümanlar olarak bizden bi isteğiniz var mı diye sorduğumuz da sizden ne para ne silah istiyoruz tek isteğimiz bir Filistin gibi bir çeçenistan gibi burayı dünya kamoyuna taşıyıp diğer Müslüman beldeler gibi sahiplenip bizede dua etmelerini ve bir dünya gündemi olarak bilinmesini istiyoruz.


-alıntı-
 
Top