Krup Hastalığı, Krup Hastalığı Tedavisi, Krup hastalığı belirtileri

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Krup Nedir?Krup çoğunlukla 5 yaş altı çocuklarda görülen boğaz ve üst solunum yollarını tutan virüsün bulaştırdığı bir hastalıktır. Ses tellerinde şişme meydana getirir ve ses kısıklığına yol açar. Soğuk algınlığına neden olan virüsler de krup hastalığına neden olmaktadır.


Krup genelde üst solunumdan başlar, çocukta burun akıntısı, zorla nefes alma, boğaz ağrısı, ateş ve huzursuzluk görülür. Daha sonra nefes borusuna ilerler. Ağır vakalarda çocuk nefes alırken hırıltılar görülür. Çocukta öksürürken havlama tarzı sesler gelir. Baş aşağı yatırıldığı zaman belirtiler ağırlaşır. Çoğunlukla 5-6 gün içerisinde kendiliğinden geçer ama bazı vakalar ağır olabilir. Bu durumlarda acil tıbbi müdahale gerekir.


Krup Bulaşıcı Mıdır?


Evet krup hastalığı bulaşıcıdır. Virüs, çocuk hapşırdığı, öksürdüğü zaman etrafa saçılır. Bu havayı soluyan birisine bulaşma riski fazladır.

Krup’un Tanısı Nasıl KonurKrup için herhangi bir test yoktur. Doktor hastanın öyküsüne, klinik tabloya göre tanıyı koyar.Evde tedavisi yapılabilir. Krup hastalığı çoğunlukla kendi kedine geçtiği için tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Çoğunlukla hafif vakalar görülür. 20-30 dakikalık buhar tedavisi uygulanabilir. Gece yatarken çocuğun daha rahat nefes alabilmesi için başı yükseltilmelidir. Nefesi daraldığı zaman soğuk havaya çıkarmakta fayda vardır. Çünkü soğuk hava ses tellerinindaralmasına yol açarak daha rahat nefes almayı sağlar. Çocuğu sakin tutmak önemlidir çünkü çocuk ağlarken rahat nefes alamaz.


Ağır vakalarda hastanelerde tedavi edilir. Çocuğa oksijen tüpü verilir.

Soğuk buharla rahatlaması sağlanır. Kortikosteroid ve adrenalin gibi ilaçlar verilir. 2-3 saat içinde hasta tedaviye cevap verirse taburcu edilir.
 
Top